E-mail (povinné):

Janko Jesenský:
Zo zajatia

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Ina Chalupková, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Nina Dvorská, Daniela Kubíková, Zdenko Podobný, Miroslava Oravcová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 233 čitateľov

Bola by nedeľa

[92]

Bola by nedeľa, bola by deň celý,
keby sa obliekol do čistej košeli.

Bola by nedeľa, svätil by deň svätý,
keby si mohol vziať nedeľňajšie šaty.

Bola by, bola by, nedeľa by bola,
keby som mohol ísť aj ja do kostola.

Bola by nedeľa, keby bola ona,
keby bola ona, keby bola doma.

Charkov 22. VIII. 1915[92] Bola by nedeľa… — 22. VIII. 1915. Celkovú atmosféru, za ktorej Jesenský napísal túto báseň, najlepšie objasní úryvok z jeho rukopisného denníka (RJJ č. 35), v ktorom dňa 22. VIII. 1915 medzi iným napísal: „Bože, takto rok, aké pekné časy sme zažívali v Trenčíne, Anča moja. Vyslobodil som sa z háreštu a Ty si ma navštevovala. Ach, keby to teraz mohlo byť tak. Takto mi je niekedy do skapania. Srdce ma fyzicky bolí od túžby a niekedy myslím, že nevydržím. Keby aspoň riadoček prišiel, že si zdravá, a vieš, kde som; alebo, keby Ťa tak mohol videť teraz, čo robíš v túto smutnú chladnú nedeľu? Či sa dožijem ešte Teba a domova? Či je už na veky po našom šťastí? 40. deň, čo som tu.“ Medzi rukopisným znením RJJ č. 6 a knižným znením nie sú žiadne odchýlky.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.