Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Radmila Pekárová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 81 | čitateľov |
Okrem metodických spisovateľov, ktorých zoskupil M. Martin Lipenius[56] v diele Bibliotheca realis Philosophica a ktoré spomínal Juraj Morhof[57] vo svojom Polyhistorovi (pozn. a), osobitne vyzdvihujem tých, ktorí písali všeobecne o vyučovaní:
Theodor Schrevelius,[58] ktorého spis Palaimon seu Diatribe scholastica (Palaimon čiže o školskej praxi) obsahuje state o hodnote škôl, ako aj o ich poriadku a správe. Spis vyšiel v Leidene 1677 a v Lipsku 1673. Viliam Mechovius[59] v diele Hermathena sa veľmi obšírne a dôkladne rozpisuje o povinnostiach verejných úradov, dozorcov, rodičov, učiteľstva, žiactva, ďalej o vyučovaní učebných predmetov a ich úžitku, ako vykonávať cvičenia bez cudzej pomoci, o parafráze (voľnej reprodukcii) v rečníctve, o rozšírení danej témy, o jej zmene, o rečníckych cvičeniach, o učení sa naspamäť, o opakovaní, o prirovnávaní a opravách; o otázke a spôsobe sylogizmu, ako cvičiť mládež v rečníckych zápasoch, o vhodnom mieste na štúdium a o primeranom čase na učenie. Ďalej o deťoch predškolského veku, ktoré ešte nenavštevujú školu, o dieťati z blahobytnej rodiny; o deťoch obyčajných rodičov, o paláci ľudskosti, o školskom poriadku pre mládež, o školských odmenách a trestoch, o chorobách žiactva, o školskej knižnici a o telesných cvičeniach.
Odporúčam aj veľmi poučné dielo Edmunda Richeria[60] pod titulom: Obstetrix animorum (Pôrodná asistentka duší), ktoré vyšlo v Ambergu 1608. V Acta eruditorum v januári 1687, s. 313 odporúča sa ďalej ako užitočný spis Klaudia Fleuria,[61] kňaza a opáta, niekdajšieho učiteľa kniežat de Conti, Tractatus de selectu et Methodo studiorum (Úvaha o výbere a metóde štúdií), ktorý vyšiel v Bruseli 1637.
Hoci tieto príručky sú ľahko prístupné, predsa sa mnohí učitelia správajú podľa svojich zásad, nevšímajúc si priveľmi ľudí, ktorí sa zaslúžili o vedu, ani ich spisy. Iní sa podriaďujú s nevôľou teoretickým návodom a ich obsahu. Niektorí zasa chcú mať samé novosti a nepozorujú, že školská prax je ako prastarý peň stromu, ktorého korene sú už doširoka rozvetvené a nemôžu sa inde presadiť bez poškodenia, aby nevyhynuli.
Výstižne píše Melchior Junius[62] v Reči IV De Reipublicae mutatione (O zmene štátu) na s. 844: „Tak sa mi zdá, že mnohí ľúbia novoty, ako že príchod prvej lastovičky prináša pekné časy; že sa uprednostňujú mladé kone pred starými; mušt (mladé víno) chutí lepšie než staré víno a podľa slov básnika — tá pesnička sa rozšíri najskôr medzi ľudom, ktorá sa mu len nedávno dostala k sluchu“.
Naozaj, aby som sa nedotýkal teraz málo významných vecí, zdôrazňujem, že sa treba vyhýbať tomu, aby Antonius[63] nebol zaskočený dajakým z neba zhodeným básnikom novším.
Pozn. a — Juraj Morhof: De variis in doctrina paranda compendiis (O rozličných príručkách pri získavaní vedomostí), kap. VII, s. 440. Podobne kap. IX. v stati De Methodo et Lingua latina praecipue et Graeca discendis tenenda (O metóde pri vyučovaní latinského a gréckeho jazyka), na s. 455.
[56] Martin Lipenius, filológ z Görlitzu (1630 — 1692), rektor gymnázia v Štetíne a Lübecku.
[57] Daniel Juraj Morhof, slávny polyhistor (1639 — 1691). Bol profesorom v Kiele. Jeho najznámejšie dielo je Polyhistor, 2 zv. Lübeck, 1688 — 1692.
[58] Teodor Schrevelius, nizozemský básnik, žil na sklonku 16. stor. v Haarleme. — Palaimon čiže Melikertes bol grécky boh, ochranca istmických hier v Korinte.
[59] Viliam Mechovius, rektor v Celle a Lüneburgu, zomrel v r. 1678. — Hermathena bolo súsošie Herma a Atheny.
[60] Edmund Richerius (1560 — 1631), bol syndikus parížskej univerzity, znateľ cirkevných starožitností.
[61] Claudius Fleurius čiže Florus, jezuita a humanistický básnik parížsky v 17. stor. — Conti bol bourbonský kniežací rod.
[62] Melchior Junius, profesor elokvencie v Strasburgu (1545 — 1604).
[63] Pravdepodobne ide tu o slávneho rečníka M. Antonia Oratora; žil v 2. stor. po l. v dobe Sullovej.
— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam