Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Radmila Pekárová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 81 | čitateľov |
Podobne obišla aj gramatika Alexandra de Villa Dei (pozn. a) v Neustrii s titulom Doctrinale.[70] Podľa slov Jakuba Mayera Baliolama v Annales Handricares k roku 1712, kniha VIII, s. 77, uvedená gramatika sa takmer tristo rokov vysoko hodnotila, ale napokon ju učení gramatici z vedeckej stránky zavrhli, čo treba bez výhrad prijať. Zoznam týchto autorov pozri v Bibliotheca Realis Philosophica od Martina Lippenia od roku 1507 (pozn. b).
Och, či sme teraz veľkou vďakou zaviazaní nesmiernej dobrotivosti božej! Uplatňujú sa slová spomenutého Jakuba Mayera Baliolama na uv. m., že božia dobrotivosť ráčila zahnať temnoty, obnoviť jazyk a vedu a získať pre nich najnadanejších prívržencov. Pravda, zatiaľ platí známy výrok Morhofa v Polyhistorovi, zv. I, kniha II, hlava VII, § 99, ktorý hovorí: „Medzi množstvom metód sa žiada vždy nová metóda (a ja dodávam aj nový autor), takže nikdy sa neuspokojíme len jednou.“
Azda ešte nakoniec zopakujeme s tým istým polyhistorom: „Nie je radno a je to naskrze nemožné, aby sa žiakom všetko učivo prednášalo jedinou takzvanou jasnou a presnou metódou.“
Pozn. a — V diele História o pôvode, živote a časnom skonaní ctihodného pána Daniela Gressera,[71] druhého evanjelického farára a superintendenta v Drážďanoch, s. 10, je o Doctrinali taká zmienka. „Počas svojej mladosti chodil do školy vo Weilburgu, kde sa žiakom čítala vo verši písaná gramatika Alexandra de Villa Dei, ktorá sa začínala slovami. ,Chytám sa písať pre mladších žiakov Doctrinale. Nech to čítajú namiesto Maxmiliánových taľafatiek‘“.[72] Z kníh dôst. p. Juraja Hermanna. S podobným náhľadom na túto knihu sa stretávame u Kristiána Pauliniho[73] v knihe Zeit kurtzende Merkwurdigkeiten (Kratochvíľne historky), zv. III, kap. 25.
Pozn. b — Medzi tieto mluvnice treba zaradiť aj Gramatiku Filipa Melanchtona,[74] o ktorej Ján Sartorius Amsterdamský[75] vo venovaní svojej latinskej gramatiky Viliamovi Gnafeovi, správcovi gymnázia v Hagene,[76] píše: „Čokoľvek vyučuješ, buď stručný, lebo doteraz sa mi pozdávala iba taká mluvnica, ktorá ukladá skôr menšie ako väčšie požiadavky. Spomedzi všetkých učencov najnovšie spracoval najdokonalejšiu mluvnicu Melanchton. Tohto jediného, môj Gnafeus, nezdráhal by som sa predčítať svojim žiakom bez akýchkoľvek obáv, pravda, okrem niekoľkých pochybností (okrem toho Melanchtonovo meno má význam čohosi temného)“[77] Antverpy, 1549. Porovnaj Jána Juraja Valchia Historia critica Latinae linguae (Kritická história latinskej reči), v kap. IV: „O latinských mluvniciach a ich správnom používaní“, s. 173.
[70] Alexander de Villa Dei (de Villedieu), podľa rodiska Dole nazývaný aj Dolensis, mních a básnik v terajšom Francúzsku v prvej pol. 13. stor., napísal latinskú mluvnicu Doctrinale puerorum (Učebnica pre chlapcov) v leonických veršoch, ktorá sa používala až do novoveku.
[71] Daniel Gresser, superintendent v Drážďanoch (1504 — 1591). Titul knihy znie: Historia von Ankunft Leben und Wandeln auch zeitlichen hintritt des Weiland Ehrwirdigen Herren Daniel Gressers (História o narodení, živote, putovaní aj časnom odchode niekdajšieho ctihodného pána Daniela Gressera). — Gymnasiologia, Úvod, pozn. 23.
[72] Začiatok Doctrinale znie:
Scribere Clericulos paro Doctrinale novellis
Quod legant pueri pro nugis Maximiani.
(Dávam sa do písania učebnice mluvnice pre začiatočníkov gramatiky, ktorú nech čítajú chlapci namiesto taľafatiek etruského básnika Maximiana). Pozri Monumenta Germaniae Paedagogica, zv. XII.
[73] Christian František Paulini, polyhistor z Eisennachu (1643 — 1712).
[74] Profesor wittenberskej univerzity Filip Melanchton (1497 — 1560) zostavil príručku latinského jazyka pre začiatočníkov a donatistov — Compendium Grammaticae maius latinae pro Incipientibus et Donatistis — pôvodne pre svojho žiaka Erazma Ebnera z Norimberku, r. 1525. Kompendium svojím pokrokovým renesančným spracovaním prekonalo meravé sústavy stredovekých mluvníc a mohutne ovplyvnilo výučbu latinského jazyka v Európe. O obľube príručky svedčí fakt, že do r. 1735 bola vydaná 51-krát. Aj na slovenských latinských školách sa Melanchtonove Compendium hojne používalo, najmä po didakticky vhodnejšom spracovaní levočského rektora M. Eliáša Ursina na zač. 17. stor.
[75] Ján Sartorius z Amsterdamu, filológ a teológ, vyučoval tamže latinskú, grécku a hebrejskú reč a napísal Grammatica latina. Zomrel v r. 1566.
[76] Hagen — mesto vo Westfálsku.
[77] Filip Melanchton (1497 — 1560), pôvodne sa volal Schwarz-Erde, zmenil svoje meno podľa vzoru humanistov z gréckeho slova „melas“, t. j. čierny, tmavý, temný, chmúrny.
— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam