Zlatý fond > Diela > Gymnaziológia. Úvod


E-mail (povinné):

Ján Rezik:
Gymnaziológia. Úvod

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Radmila Pekárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 81 čitateľov


 

8

Poniektoré školy odumreli pre nesvornosť učiteľov. Učitelia uhorských škôl dobre vedeli podľa obratných, lež pravdivých slov. M. Tomáša Sagittaria[22] v Oratio de Concordia Collegarum (Reč o svornosti učbárov) (pozn. a), že svornosť učiteľov znamená také čaro cirkvi, ktoré vykrútilo onomu starému bezočivcovi pannu z pazúrov, keď ju chcel pohltiť, a zapudilo ho. Ale u mnohých mala väčšiu váhu sebeckosť, o ktorej hovorí pohanský filozof Platón[23] v Zákonoch na s. 549, že je matkou všetkých nerestí.

Veľa škôl hynie pre pýchu, pre vlastnú namyslenosť o svojej veľkej múdrosti, ktorá vzniká z duševnej obmedzenosti a poškvrňuje skromnosť mravov. Inde hynú školy pre nenávisť, o ktorej ktorýsi popredný básnik[24] píše:

Na tvári bledosť sedí, telo vyziabnuté,
bez priameho pohľadu oka, zuby hnisom sčerneté.
Srdce žlčou sa zelenie, jazyk jedom nasiaknutý,
ani spánok ho neteší, ťaživé príkrosti zo sna ho burcujú.

Ďalšia príčina úpadku škôl je chorobná revnivosť, ktorá zvádza k hriechu. Inde zasa škodí nejednotnosť zmýšľania o vedeckých základoch, ktorá podľa skúsenosti vždy a všade rozdeľuje navzájom mysle a rozvracia priateľské vzťahy. Ako sa vavrínové konáre prudkým trením zažnú (toto prirovnanie používa aj spomenutý Tomáš Sagittarius, u. m.), tak aj učitelia, najmä ak sú tvrdohlaví, utkávajú sa, navzájom sa urážajú a potupujú, vynášajúc na svetlo jeden druhému pálčivé výčitky. Toto vyvoláva nevraživosť a dokonca roztrieštenosť u žiactva aj u patrónov, z čoho vzniká obyčajne nebezpečný požiar. Napokon pre samé zvady niektorí radšej opúšťajú dedičstvo Pána.

Príkladný obraz k tomuto javu s nadpisom „Kopa horúceho žeravého uhlia“ pochádza od Alexandra de Cupis (pozn. b), rádového kanonika. Ak sa rozdelíme, hynieme. Duchaplný Joachim Camerarius[25] v bájke o volovi a levovi (pozn. c) hovorí, že „strečkovali tri tučné voly v najlepšej zhode a cítili sa celkom bezpečné pred útokom akejkoľvek divej zveri, keďže ani levy sa ich neodvážili napadnúť. No len čo sa začali navzájom škriepiť a pretrhli medzi sebou niť priateľstva, jeden po druhom ich uchvátila silnejšia zver a stali sa jej korisťou.“

Pozn. aPočtom šiesta reč Alžbetínskeho gymnázia vo Vratislavi.

Pozn. bM. Samuel Misander:[26] Deliciarum Emblemata (Kratochviľné obrazy), 677.

Pozn. cEzopove bájky, 44.



[22] M. Thomas Sagittarius (1577 — 1621), prof. v Jene a rektor gymnázia vo Vratislavi.

[23] Platón (427 — 347 pr. n. l.), grécky filozof, zakladateľ Akadémie. Jeho spis Zákony (Nomoi) obsahuje 12 kníh.

[24] „Akýsi“ popredný básnik je mienený Ovídius.

[25] Joachim Camerarius, vlastným menom Liebhard (1500 — 1574), prof. na novozaloženej škole v Tübingene a neskôr v Lipsku, reprezentuje spolu so svojím priateľom v Nemecku líniu erazmovského humanizmu. Už v prvom banskobystrickom študijnom poriadku z r. 1566, podľa ktorého vyučoval Matej Freundt, sú uvedené aj Camerariom latinsky upravené „Fabulae Aesopi“. Camerarius je takisto pôvodca poučenia o chriách s príkladmi rôznych štylistických variácií (De chriis).

[26] Ján Samuel Misander, inak aj Adami (1638 — 1713), prof. v Drážďanoch a inde.




Ján Rezik

— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.