Zlatý fond > Diela > Gymnaziológia. Úvod


E-mail (povinné):

Ján Rezik:
Gymnaziológia. Úvod

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Radmila Pekárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 81 čitateľov


 

32

V úsilí začať čo najskôr s vyučovaním gréčtiny Daniel Heinsius[135] zdôrazňuje v diele Oratio de coniugendis Graecorum Lingua et Disciplinis (Reč o zaradení gréčtiny do vyučovania) a jezuita Ján Niessi v diele De ortu et occasu Linguae Latinae cum eiusdem instaurandae modo (O vzniku a zániku latinčiny a o spôsobe jej obnovenia) v knihe II, kap. IV, s názvom: O nevyhnutnosti spájať gréčtinu s latinčinou. Podobne sa aj Ericus Puteanus[136] De Facilitate Linguae Graecae Oratio IV. (Štvrtá reč o prístupnosti gréčtiny) a iní významnejší ľudia pridržiava tohto vcelku známeho výroku:

Kto nespojil učenie gréčtiny s latinčinou,
nemôže vlastniť meno učeného muža.

Okrem toho pripájam, že v tejto triede neslobodno upúšťať od základov bežnej, v každodennej potrebe života nutnej aritmetiky (pozn. a). Konečne v tejto triede ako aj v nasledujúcich triedach sa majú zaviesť ephemerides čiže denníky verejných a súkromných prác (školských a domácich), ktoré Ján Sturm výstižne označuje za svedkov usilovnosti, za strážcov pamäti a za obrancov proti nežičlivcom žiakov i učiteľov. Pozri Sturmove Listy, kniha III, 158. Pri zmienke o lavingianskych školách v otázke používania denníkov prirovnáva tieto k pokladničnému denníku hospodára.

V spojitosti s uvedenou témou hodno spomenúť aj Quintiliánove otázky, ktoré sa zaoberajú témou — či možno v útlom veku učiť súčasne viac predmetov? Namiesto odpovede Quintilián vyslovil dvojaké prirovnanie: Či si gitaristi namáhajú pamäť, keď súčasne musia dbať o zvuk, ktorý docielia len pohybmi? Zatiaľ čo istá časť nervstva vedie pravú ruku, druhá časť nervov uvádza do pohybu ľavú ruku a ešte aj nohou rýchle udáva takt. Prečo neodporúčame to isté aj roľníkom, aby neobrábali súčasne polia aj vinice, sady aj olivové háje? Ďalej, aby lúkam, dobytku, ani záhradám, úľom a vtáctvu nevenovali odrazu starostlivosť? Tu treba pripomenúť Morhofove slová v Polyhistorovi, zv. I, kniha IV, kap. I, § 7: „Mýlia sa tí, ktorí tvrdia, že sa nemá učiť okrem suchopárneho čítania a neumelého písania nič inšie iba mluvnica.“

Pozn. aNižšia matematika čiže spôsob, ako pracovať s číslami, má štyri úkony: spočítanie, násobenie, odpočítanie a delenie. Pri rátaní jedni používajú prsty, o čom písal už Ján Glogoviensis[137] v Krakove v roku 1503 a Beda Venerabilis[138] v Paríži v roku 1614. Iní používajú dosku (abacus), ktorej tvar podľa starých dokladov uverejnil Marcus Vellerus[139] a Ján Peter Titius pripojil o doske vysvetlenie vo svojej knihe Manuductio ad exercendum (Rukoväť k výcviku). Sú aj takí, ktorí používajú Regula pigri, v skutočnosti na výchovu tupých počtárov. Iní sa učia rátať na tabuli coebitis. Porovnaj stať „Spisovatelia počtovied“ u Morhofa v Polyhistorovi, zv. II, kniha IV, kap. I, § 5, ku ktorým ešte načim prirátať spis známeho Valentína Heiniho Arithmeticus (Počtár) z roku 1704. Aj Henrich Alsted v Encyklopedii v knihe XIV, časť I., kap. III odporúča knihu Jána Neppera[140] Rabdologia seu Numeratio per virgulas (Počtovanie s pomocou paličiek), jedna jeho kniha vyšla v Amsterdame, druhá v Strasburgu.[141]



[135] Daniel Heinsius (1580 — 1635), prof. v Leidene, kráľovský historiograf holandský.

[136] Ericus Puteanus, historik arcivojvodcu Albrechta.

[137] Ján Glogoviensis, nazývaný podľa svojho rodiska Gross-Glogau v Sliezsku, filológ, filozof a teológ v Krakove, zomrel r. 1507.

[138] Beda Venerabilis (674 — 735), filozof a teológ anglický.

[139] Marcus Vellerus z Augsburgu (1558 — 1614), znateľ starožitností a talianskej reči v svojom rodisku.

[140] Ján Nepperus, slobodný pán z Merchistone v Škótsku, význačný matematik, ktorého Rabdologia vyšla r. 1617 v dvoch dieloch.

[141] Pri vyučovaní počtov používali na partikulárnych školách stále ešte scholastické metódy. Abacus používali už starí Gréci a Rimania. Bola to doska, rozdelená na niekoľko stĺpcov, v ktorých boli umiestnené oblé kamienky, mince alebo guľôčky. Táto technika bola zdokonalená západoeurópskou matematickou školou ok. r. 1000 a dala základ našim gulôčkovým počítadlám alebo ruským ščotom. — Regula pigri je to isté ako regula de tri. — Tabula coebitis čiže Kebitis (nazvaná podľa gréckeho filozofa Pythagorovej školy Kebésa z Théb) uľahčuje násobilku. Nepperova metóda s pomocou paličiek obsahuje spis Rabdologia, z gréckeho slova rabdos — prut. Pozri Zig. Winter, Život a učení na partikulárních školách, s. 566 n., alebo Vajcik, Školstvo na Slovensku s. 50 n.




Ján Rezik

— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.