Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Radmila Pekárová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 81 | čitateľov |
Mimoriadne veľa zla nastvára žiakom časté striedanie učiteľov, zaužívané na niektorých školách takmer v každej triede. Stáva sa totiž, že len čo sa žiaci s veľkým úsilím niečo naučili, vzápätí sa to musia odúčať. Tým treba prekonávať dvojnásobnú prácu. Najprv treba skôr osvojené predstavy odstrániť z myslí žiakov a nahradiť ich novými predstavami, čo veľmi škodí, aj ich vyčerpáva.
Nemenej zla zapríčiňujú žiakom zvrátené mravy učiteľov (pozn. a). Spomenutý Sturm v knihe De educatione principis[52] (O výchove vladára) na s. 284 píše: „Smiešna je škola, kde prevláda učiteľova nadutosť, mrzutosť (pedantéria), nechuť k práci a ľahkomyseľnosť. Viac naučím vlastným príkladom ako slovami.“ — Gašpar Dornavius v knihe Ulixes scholasticus (Školský Odyseus) na s. 370 hovorí: „Žiaden ten, čo väzí v špatných vlastnostiach, nemôže si udržať svoju autoritu, ani karhať iných bez studu. Kto hovorí zápalisto o cnosti, má byť vzorom cnostného života. Inak sa musí v škole uplatniť ono známe, neúctivé porekadlo: ,Učenie prijímate, ale mravy nenasledujete.‘ Lebo len osobným príkladom učiteľovho správania rastie dôstojnosť a dobrý chýr učiteľa a školy, tým, že útlejšie mysle uchráni od neprávosti. Príkladný život a vážnosť učiteľa odvádza malé deti od bezuzdnosti“. Podobne pripomína aj Ovídius v VI. knihe Fasti:[53]
Karhať a trestať možno len vtedy,
keď sám sudca koná tak, ako napomína druhých.
Tieto užitočné rady platia nielen pre učiteľov, ale aj pre rodičov, ako správne pripomína hore citovaný Gašpar Dornavius slovami: „Ak si želáš, aby tvoje deti kráčali v živote správnou cestou, vynasnaž sa predchádzať im príkladom.“
Pozn. a — Raná výchova má veľkú moc, ako píše Plutarch[54] (De Paedagogia, hlava VII, čl. 6): „Ak obcuješ s krivým, naučíš sa krívať. Napodobňovanie je ľahké, lebo sa koná bez duševnej námahy. (Pozri Reiner Neuhusius[55] v Reči, uverejnenej v Alkmare De scholarum virtute (O mravnej dokonalosti žiactva) hovorí, že napodobňovanie priam ovláda človeka a sprevádza ho celým životom. Alexander Veľký napodobňoval aj rýchlejšiu chôdzu svojho prefekta, ako spomína Ján Frio vo svojom ponemčenom Q. Curtiovi na s. 914. O čo viac budú napodobňovať žiaci mravy, skutky a zvyky svojich učiteľov.“
Preto majú rodičia a vychovávatelia vopred uvažovať o tom a skúmať, komu môžu mládež zveriť na výchovu a vzdelávanie, ako hovorí Plutarch: „Deťom treba hľadať takých učiteľov, ktorí žijú bezúhonným životom a vynikajú čistými mravmi a vedomosťami.“ U. m.
O tejto veci pozoruhodne píše M. Pavol Pater z Uhorska, profesor gymnázia v Toruni, v knihe Die allerleichsten privat Stunden zur Kunst und Tugend ohn alle unkosten anzuführen (Najľahšie súkromné vyučovanie, ktoré vedie k vede a k cnosti bez všetkých námah), kde hovorí: „Poznamenávam len toľko, že boh požehnal rodičom deti najviac preto, aby ich nasledujúcim spôsobom vychovávali: 1. starali sa najmä, aby v skutočnosti čo najoddanejšie plnili to, čo sľúbili pred svojimi deťmi pri krste. 2. Aby sa starali viac o dušu svojich detí ako o ich vonkajšie blaho. 3. Aby proti porušenej prirodzenosti postavili pred svoje deti dôležitosť vykupiteľského diela. 4. Aby pripomínali svojim deťom s najväčšou vážnosťou smrť, posledný súd a večný život. 5. Aby v prítomnosti detí častejšie hovorili o láske k bohu a blížnym. 6. Aby vystríhali svoje deti pred hriechom a pripomínali im ich povinnosti. 7. Aby ich učili striedmostí v jedle a pití. 8. Aby ich viedli k jemným mravom a navykali na skromný odev. 9. Aby sa usilovali poznávať prirodzené náklonnosti svojich detí a používať proti zlým sklonom vhodné prostriedky. 10. Aby odvracali svoje deti od zlej spoločnosti, najmä od svojvoľnej mládeže. 11. Aby zverovali svoje deti čo najlepším učiteľom. 12. Aby sa s najväčším úsilím pričiňovali spríjemňovať deťom bohoslužby a svätenie nedele.“
[52] Sturmov spis De educatione principis patrí medzi jeho najdôležitejšie pedagogické diela.
[53] Publius Ovidius Naso (43 pr. n. l. — cca 18 po n. l.), rímsky básnik. Didaktická báseň Fasti má 6 kníh a opisuje pôvod rímskych sviatkov.
[54] Plutarchos z Chaironeje v Grécku (cca 46 — 120), grécky filozof a historik. Spis De Paedagogia sa mu pravdepodobne neprávom pripisuje. Pozri Karl Schmidt, Geschichte der Pädagogik, I, 472. Porovnaj Otakar Kádner, Dejiny pedagogiky, I, 117, pozn. 1.
[55] Reinerus Neuhusius, nizozemský právnik a rektor gymnázia v Lieuwardene, zomrel v r. 1662. Alkmar je nizozemské mesto.
— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam