Zlatý fond > Diela > Listy Jána Francisciho 2


E-mail (povinné):

Ján Francisci:
Listy Jána Francisciho 2

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zdenko Podobný, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Ľubica Pšenková, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Jozef Benedikovič, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 28 čitateľov

1851

List 1. Fridrichovi Malatinskému [1]

V B. Bystrici dňa 13/1 851

Braček Frico!

Tunajšie mladé obecenstvo[2] chce dať asi 5. febr. bál, a poneváč tu dobrej muziky niet, teda sa spýtaj Marciho,[3] či by tak v ten čas mohol sem s 13 dobrými chlapmi prísť, a cestu sem i tam i s bálovou nocou dohromady rátajú za čo? Tak, že by žiadne druhé pretensie[4] robiť nemohol — kreme čo by z boku dostal. Nota bene[5] by musela dobrá byť, žeby s nami v hanbe neostal, lebo chceli aj druhých, a ja som za Marciho prerazil. Odpoveď mi pošli s obratom počty, deň Ti určite zavčasu oznámiť nezameškám. Nože, Frico, odpíš, ako Vás to tam zorganizovali?[6]

Spočiatkom febr. má byť vo Viedni veľký sláv. bál, na ktorý Gábe Jano[7] menom výboru pýta 4 Detvanov;[8] zajtra idem do Detvy obstarať ich. Ty nepôjdeš do tej Viedne?

Pozdrav všetkých od

Tvoj J. Fr.[1] Fridrichovi Malatinskému 13. 1. 1851. ALU SNK v Martine. Pozostalosť Š. Pasiara, prír. číslo 597/58. Text listu je na 1 rkp. strane, na druhej strane je adresa v nemčine: „Am der Herrn Friedrich v Malatinsky Stuhlrichter Wohlgeboren zu R. Szombat. Na liste je vosková pečať a dve poštové pečiatky: 15/1 Rima Szombat.“

[2] Banskobystrické obecenstvo. Ján Francisci od 2. 1. 1850 bol expedítorom Zvolenskej stolice so sídlom v B. Bystrici a od 27. apríla 1850 bol tajomníkom náčelníka stolice Rárusa.

[3] Nezistený vedúci hudby z Rimavskej Soboty.

[4] z lat. — nároky

[5] z lat. — všimni si dobre

[6] Išlo o ustrojenie a personálne obsadenie stoličného súdu v Rimavskej Sobote.

[7] Ján Kvetoslav Krasomil Gáber (1822 — ?) — úradník Zvolenskej stolice. Dôverník Ľ. Štúra. Brat Ľudovíta Gábera. Písal pod pseudonymom Janko Lovinský.

[8] Spomenutý bál vo Viedni sa uskutočnil. J. Francisci ho spomína vo Vlastnom životopise. Francisci naň nezohnal štyroch mládencov z Detvy, ale s pomocou Samuela Medveckého z Veľkej Slatiny. Boli to: Martin Sanitrár, Matúš Bahyľ, Ďuro Konôpka a Ondrej Svetlík — pozri Francisci, J. Vlastný životopis. Bratislava, 1956, s. 246 — 252. Francisci si však v publikácií pomýlil rok — bál sa uskutočnil roku 1851.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.