Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zdenko Podobný, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Ľubica Pšenková, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Jozef Benedikovič, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 41 | čitateľov |
List 190. Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému [1123]
V Turč. Sv. Martine 10/3 879
Vysokoctený Vladimír Ivanovič!
Osmeľujem sa v rozličných záležitostiach prítomným listom k Vám obrátiť sa.
Predne osmeľujem sa, podľa Vášho láskavého dovolenia, bez ďalšieho odôvodnenia, Vás, znajúceho naše pomery a potreby úctive poprosiť, aby ste nám ráčili na bežiaci rok 1879 asi osem tisíc zlatých vyprostredkovať a tieže prostredníctvom Michala Fedoroviča[1124] mne poslať.
Ja by som želal navštíviť Vás včas, ktorý by ste mi, ako Vám príhodný, Vy označili — asnáď behom mesiaca mája alebo júna — jestli u nás nebudú robiť ťažkosti strany vydania pasu, ako hovoria, pre „epidémiu“.
Môj syn Fedor je v Tambove, pripravuje sa ku skúške z ruského jazyka, ktorú má okolo Veľkej noci zložiť. Srdečne Vám ďakujem za láskave prijatie jeho a podporu, o čom mi on s výrazom povďačnosti naproti Vám písal.
Národné noviny od septembra počnúc posielam vám každý týždeň po tri čísla patričného týždňa v listovej obálke; či ich i riadne dostávate?
Na tom spisu o ekonomickom stave Slovákov, ktorý ste žiadali, pracuje Dr. Michal Mudroň[1125] v Prešporku. Tešilo by ma, keby ste mi dali znať, či ešte zamýšľate predložiť Vášmu (…) návrh na vypísanie odmeny a akej na ten spis? Z pera Dra Michala Mudroňa vynde dobrá práca, lebo on je i oboznámený s predmetom, ochotný zozbierať k tomu potrebný materiál i veľmi dobrý štylista.
A teraz Vám idem predložiť dve záležitosti.
Jozef Klemens,[1126] nasilu do penzie daný gymnaziálny profesor v Banskej Bystrici, ináče vynikajúci mysliteľ a pracovník na poli prírodných vied a techniky, vynašiel nový stroj pohybovací, pri ktorom silu pary nahraďuje teplé povetrie. Stroj ten nazval „Calori-motor-om“[1127] a myslí, že by uvedenie do života tohto stroja za následok malo rozhodný obrat vo všetkých tých odvetviach, pri ktorých teraz upotrebúva sa para k docieleniu pohybu. Jeho túžba je vynálezok svoj dať v službu výlučne len slovanstva, preto sa v tej záležitosti i len ku slovanstvu chce obrátiť, menovite v Rusku, — k Čechom nemá dúvery z tej príčiny, poneváč sa obáva, že by podľa svojej i duchovne, i finančne egoistickej a lakomej povahy tajemstvo jeho vynálezku len vo svoj špeciálny duchovný a finančný prospech vykoristili. Ale nachádza sa v takom biednom položení, že ani na vyhotovenie probového stroja potrebných 2.000 zl. nemá a u nás medzi Slovákmi ich zozbierať nemožno. Šlo by mu teda o to, žeby tých 2.000 zl. od dakoho obdržal, ktoré, pravda, jestli by sa vynálezok nepraktickým byť dokázal, boli by darované, lebo Klemens nemohol by ich navrátiť. Jestli sa ale vynálezok dobrým byť dosvedčí, o čom on nepochybuje, a len v praxi chce sa len presvedčiť o tom, eventuálne na téorii praxou ako potrebné ukázané opravy urobiť — započítal by tých 2.000 zl. do odmeny, strany ktorej by sa dohovoril potom s tým, od koho by potom dostal spomenutú podporu a komu by on svoj vynálezok predal.
Tu pripojujem krátky opis vynálezu bez vyzradenia tajomstva. Ráčte byť taký láskavý u niekoho, ktorý by znal i chcel to oceniť i prostriedkov mal ku podpore túto záležitosť porúčať. Či by u Jeho Imper. Vysočenstva Následníka nebolo Vám možno v tomto diele krok s prospešným výsledkom urobiť? Záležitosť pak túto ráčte za súrnu považovať i preto, že je žiaducno, aby čím skôr vstúpila v praxis, i preto, že jestli Klemens podľa krehkosti ľudskej sa pominie, prepadne s ním i jeho vynálezok.
Druhá záležitosť je, že na krásnom Považí v Trenčianskej stolici, na hradskej ceste medzi Trenčínom a Žilinou, na samej považskej železnici, ktorej stavbu štát najnovšie prevzal na seba, odumretím Karola Motešického je na predaj jeho panstvo Košeca (Kossecz).[1128] Pripojujem jeho opis zhotovený hlavným úradníkom toho panstva Michalom Križanom — národným slovenským človekom. Panstvo to je ocenené na jedon milion zl. hodnoty; dosaváď dávajú zaň 600 tisíc, ale bolo by možno kúpiť ho za 7 — 800 tisíc zl. Pri kúpe mohol by konať dobré služby Dr. Michal Mudroň prešporský, ktorý tam v mnohých pravotných záležitostiach účinkuje.
Veľmi dobrá vec bola by, keby to ruský človek kúpil. Dôvody predkladať Vám netreba. Ale kroky porobiť bolo by treba čím skôr, ináče to dostane Nemec do rúk — i tak sa už na našich stranách slovenských Nemci veľmi uhniezďujú.
Porúčajúc sa Vám úctive ostávam
Váš úprimne oddaný ctiteľ
Ján Francisci
List 191. Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi [1129]
14. 3. 1879
Dústojný, Vysokoctený pane!
Podľa žiadosti Vašej od 4. t. m. vytlačili sme „Nauky“[1130] prvý hárok v 1.500 výtiskoch i „Letací lístok“[1131] v 300 výtiskoch, oboje pak vyputili sme súčasne pred Vami udanými 150 adresami.
Podľa ďalšej Vašej žiadosti, poťažne splnomocnenia, posielame Vám poštovne rečeného prvého hárku 800 výtiskov a zvyšné výtisky Letacieho lístku — na dobierku ceny vyhotovenia a expedície. 110 výtiskov prvého hárku Nauky poslali sme súčasne Vášmu p. synovi Vladimírovi.[1132]
O tlačení ďalších hárkov Nauky bude ešte čas dohovoriť sa, tým viac, že my budeme prinútení pre tože dielo — ak sa bude tlačiť — papier objednať, poneváč sa nám tej akavosti a veľkosti minul.
S výrazom obzvláštnej úcty
Francisci
List 192. Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi [1133]
Brat môj drahý!
Jestli chceš prísť a prídeš ku expedícii,[1134] vďačne Ťa tu budeme mať, aspoň prídeš do Martina. Ale pres celý čas expedície sotva by si mohol tu byť, poneváč my ku paketírovaniu[1135] osobitných ľudí postaviť nemôžeme, lež paketirujú len naši ľudia podľa stihnutia, keď nemeškajú inú prácu. A tak expedícia môže trvať 8 — 10 dní alebo i viac, podľa toho, koľko balíkov má byť vyhotovené.
Pozdrav srdečne doma a ostaň zbohom
Tvoj oddaný J. Fr.
List 193. Augustovi Horislavovi Škultétymu [1136]
9/6 879.
Brat môj drahý!
Tvoje veršíky v našom tohoročnom kalendári[1137] sú také znamenité, že sa zase osmeľujem Ťa unúvať s prosbou, že by si nám bol taký dobrý poslať, a síce pod mesiace
január 6 riadkov
február 4 riadky
marec 4 riadky
apríl 6 riadkov
máj 4 riadky
jún 8 riadkov
júl 8 riadkov
august 8 riadkov
september 6 riadkov
október 6 riadkov
november 6 riadkov
december 4 riadky
a ku Novému roku aspoň na jednu stranu.
Pod mesiace majú byť verše 8-slabičné, novoročné verše ale alebo 12-slabičné, alebo vo dva rady po 8-slabičných veršoch.
Slovom tak, ako je to v tohoročnom kalendáre, ktorý som Ti po vyhotovení bol poslal pod krížovou poštou.
Ak by si i dačo iného mal, bol by som Ti veľmi povďačný. Čerti vedia, ale to z tých starších pier i solídnejšie, i jadrnejšie práce vychádzajú ako z mladších.
Akože sa mi máš ináče? Ja som síce zdravý, ale cítim, že starnem a slabne mi i chuť ku práci, i energia a vytrvalosť — slovom, ustávam. Veď sa dáko len dobatkám! Keby som len videl mojich synov opatrených a na samostatných postatiach postavených. Milko[1138] tohoto roku dokončí medicínu a potom má rigorozovať; Fedor[1139] zase skončený ingernieur v Mníchove, nemal tu žiadnych výhľadov na zaujatie a odišiel minulého septembra do Ruska, kde predbežne učí sa jazyk, v septembri má zložiť skúšku a potom obdržať stanicu gymn. profesora.
Odpíš mi dačo o sebe.
Boh Ťa opatruj
Tvoj starý J Francisci
List 194. Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému [1140]
В Турч. Св. Мартине 9/9 879
Высокопочитаемы Владимир Иванович!
В течении месяца февр. Сего года я послал Вам посреничесмвом Михаила Федоровича письмо, касающееся 3-х довольно важных предметов. Мих. Фед. Известил меня, что дело к удовольствию исполнено. Но я до сих пор не вижу знака исполнения и опасаюсь, что Вы неполучили этого письма. Итак покорнейше прошу, если нужно, спросите Мих. Фед. на щет этого письма, и исполнение, если сообразнее с целью, пришлите, как Вы предлагали, в Прагу.
Ваш покорнейший слуга
и почитатель
Иван Иванович.
List 195. Augustovi Horislavovi Škultétymu [1145]
V Martine 26/9 879.
Brat môj drahý!
8. októbra bude sa vydržiavať v Martine porada dôverníkov banky Slávie, ku ktorej príde aj Paľko Dobšinský, ako dôverník.
Príď na ten čas i Ty sem, mali by sme s Vami všeličo pohovoriť a myslíme, že Ti dobre bude trochu premeniť povetrie[1146] a medzi ľudí prísť. Na útraty cesty sem pripojujem Ti 15 zl. O ďalšie sa postarám. Zasadneš u mňa, preto príď rovno ku mne. A síce dobre bude, keď prídeš tak, že by si viac dní mohol pobudnúť medzi nami.
Príď s Dobšinským, ktorému súčasne píšem, žeby ste spolu prišli.
Do videnia zbohom Tvoj starý
J Francisci
Ak máš dačo literárneho, či hotové, či rozrobené, alebo načaté, dones sebou.
List 196. Gustávovi Zechenterovi [1147]
V Martine 24/10 879
Braček Gustík!
Darmo čakám sľúbenú príležitosť,[1148] nuž Ti posielam tie kalendáre.
Adresa Tatrana[1149] je: Wien I. Schulenstrasse no. 9.
Lipovianska maša[1150] sa ďaleko nevyplatila, ba ani neznám, kde sú výtisky z celého nákladu. Truchlý sa vyhovára na Čulena[1151] a Čulen na Truchlého. Bude teda pri nej nie osoh, ale deficit. So Žartami[1152] nedá sa nasledovať príklad Vajanského.[1153] Pri Žartoch myslí obecenstvo gllüft[1154] pre tlačiareň a málo kto sa zaujíma za ne. Pri Vajanskom ale myslí obecenstvo na podporu alebo službu pre spisovateľa. K tomu kamarátstvo, znanie jeho biednych pomerov — jeho vtieravé usilovanie súkromné atď., nuž to urobilo zákrok v našej biednej literatúre.
Tvoj spôsob strany II. Žartov,[1155] aby sa totiž žartovne vyzvalo obecenstvo — to vyzvanie by si Ty musel urobiť — a potom s koncom budúceho roku, aby sa urobil komput[1156] a čo by chýbalo, dal by si Ty, čo by sa zvýšilo, dostal by si Ty. Tento spôsob, reku, sa mi zdá, a ak chceš, preveďme ho.
Upozorňujem Ťa na návrh strany vydávania Nár. novín, ktorý som podal Julovi Plošicovi[1157] s vyzvaním o jednateľstve, a porúčam Ti ho.
Strojíme tiež vydávať pokračovanie divadelného Ochotníka, ktorý kus mešká.[1158] Hlavne ale mi záleží na vydaní nápevov prostonárodných, koľko sa ich len dá zozbierať. To sa môže stať len založením fondu zbierkami. Porúčam tiež. O oboch podnikoch vynde náveštie a vyzvanie o pár dní v Nár. novinách. Dobšinského „Obyčaje, povery a hry Slovákov“[1159] sú už vytlačené 12 hárkov, len za drevorezom predbežne čakám.
Druhá kniha Prostonárodných povestí[1160] sa už tiež začína tlačiť od Dobšinského. Chcem zachrániť pred zabudnutím, ukradnutím a zapomenutím tie poklady národné.
Zbohom Tvoj starý Fr.
List 197. Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému [1161]
Vo Viedni 30. októbra 1879
Vysokoctený Vladimír Ivanovič!
Vlani z jari, keď som mal šťastie s Vami hovoriť vo Viedni, boli ste taký láskavý osvedčiť mi, poťažne vyzvať ma, že keď budeme mať potrebu na pomoc, abych sa k Vám obrátil a oznámil Vám, čo potrebujeme.
V spoliehaní sa na toto vyzvanie osmelil som sa bol v mesiaci február tohoto roku poslať Vám prostredníctvom Michala Fedoroviča obšírnejší list,[1162] v ktorom som naše potreby vysvetlil a vyložil na asi osem tisíc zlatých pre tento rok. Ale či ste Vy ten list, ktorý Michal Fedorovič Vám poslal po kurírovi, prijali, o tom neobdržal som ja žiadneho náveštia ani dôkazu. Asi pred dvoma mesiacmi pripojil som ku „Národným novinám“, ktoré Vám každý týždeň v listovej konverte riadne posielam, karotku — v ktorej som Vám na vedomie dal, že som Vám zvýš spomenutý list poslal a naň žiadnej odpovede neobdržal.
Dnes mi Michal Fedorovič zdelil, že on môj list Vám poslal po kurírovi, ale že odpoveď naň dosiaľ neprišla.
Osmeľujem sa Vám toto všetko oznámiť a snažne poprosiť Vás, žeby ste nám spomenutú sumu, jestli len možno, do nového roku 1880 alebo nezadlho potom vyprostredkovať a poslať ráčili. Vaša pomoc je v terajších okolnostiach životnou otázkou pre nás. Jestli ju nedostaneme, neomylne prestane naša časopisná činnosť a bez nej bude národné povedomie slabnúť, hasnúť — a u mladšieho podrostku nebudiť sa. Aká to strata pre slovanstvo, keď okolo troch miliónov duševne nadaného a slovanstvu oddaného v prirodzených baštách tatranských vrchov bývajúceho slovenského národa stane sa behom niekoľkých rokov národne neuvedomeným nástrojom Nemcov a Maďarov.
Ale prinútený som i vo všeobecnosti Vám úprimne vysloviť, že dokedy terajšie pomery u nás trvajú, nám je neodbytne potrebná Vaša pomoc, a síce stála, čím najvýdatnejšia a nakoľko možno vopred ustálená pomoc — ustálená preto, aby sme vedeli, na čo možno nám oprieť sa s istotou a podľa toho našu činnosť do istého systematického poriadku ustrojiť a tak ju prevádzať. Bez systematičnosti a bez vedomia koľkosti a povahy prostriedkov často minú sa sily a prostriedky želateľnej výdatnosti účinku.
Preto veľmi snažne prosil by som Vás, aby ste sa zaujať ráčili, že by sme ročne riadne asi desať tisíc zlat. dostávať mohli, — a že by ste ma uvedomili či s istotou a na koľkú pomoc počítať môžeme a akou cestou ju dostávať budeme. Cesty boli by dve, a síce alebo skrze Michala Fedoroviča, alebo skrze banku Sláviu v Prahe, ako ste sami boli pripomenuli. V tej prípadnosti, že by ste banku Sláviu vyvolili za prostredníka, prosil by som predbežne uvedomiť ma, aby som i ja mohol predbežne uvedomiť sekretára banky Slávie Františka Nováka o zadržaní záležitosti v tajnosti.
Aby sme stálu a systematičnú pomoc od Vás obdržať a dostávať mohli, myslel som, že by cieľu primerane bolo, kebych ja Vás navštívil u Vás a Vy že by ste ma oboznámili s osobnosťami takými, ktoré by i v neprítomnosti Vašej v dobročinnom diele naproti nás bez prekážky a bez pretrhnutia pokračovali. I bola by mi milá vec, keby ste si nesťažovali oznámiť mi, či táto moja žiadosť zrovnáva sa s Vašimi náhľadami, a jestli áno, kedy by bolo najpríhodnejšie prísť ku Vám.
Pri tejto príležitosti oznamujem Vám, že ideme tlačou vydať nakoľko možno úplnú zbierku slovenských spevov,[1163] t. j. prostonárodných slovenských melódií v notach a s textom. Tie spevy samy osebe sú veľkým pokladom hudby slovanskej a ich úplné zozbieranie a vydanie je zvrchovane potrebné, lebo pri terajšom miešaní sa ľudstva prostriedkom železníc, pri umelom a násilnom šírení cudzej, najviac pseudocivilizácie atď. popsuje sa — ľud — prijímajúc od Cigánov čardáše, zabudne ich a Maďari pokradnú a sebe osvoja, čo len budú vládať a chcieť. Ale to dielo bude veľmi nákladné a k tomu naše sily nestačia. Z tej príčiny, ako i preto, že je to záležitosť celého Slovanstva, obrátiť sa chcem menom k tomu cieľu ustrojenému odboru ku všetkým kmeňom slovanským o pomoc. V prvom rade je národ ruský, ktorý by mohol štedre napomôcť toto podujatie; len neznám, aký spôsob k tomu navrhnúť a akú cestu nastúpiť. Jestliby (sa)[1164] k tomu cieľu a oddelene od pomoci horevyše spomenutej venovalo tisíc zlatých, bolo by uskutočnenie podujatia zabezpečené. A za tú sumu poslali by sme exempláre diela na dispozíciu.
Ďalej Vám oznamujem, že je až na maličkosť už vytlačené dielo „Obyčaje, povery a hry slovenské“ od Pavla Dobšinského; ďalej že tlačiť sa začala už druhá kniha „Povestí slovenských“, ktoré pod tlač pripravil podobne Pavel Dobšinský. Kadenáhle ktoré z týchto diel bude úplne dohotovené, pošlem Vám po viacej exemplárov z každého.
Aby vyvinúť sa mohla nejaká literárna činnosť medzi nami, zbierame a ustrojujeme stále odberateľstvo kníh, lebo nové literárne spolky ustrojovať nechceme dotedy, kým nevykonáme rehabilituvanie „Matice slovenskej“ a k tomuto ešte neprišiel čas, i obecenstvo bojí sa dať čokoľvek pre nový spolok v obávaní sa, že to zase skonfiškujú Maďari ako majetok Matice a gymnázií.
Národné noviny od mesiaca septembra 1878 posielam Vám riadne každý týždeň v kuverte listovej. Či ich i riadne dostávate?
Porúčajúc Vám všetky prednesené záležitosti, obzvlášte samu prvú čím najsnažnejšie a v nádeji, že prosby moje vyslyšíte, značím sa s výrazom obzvláštnej úcty a so srdečným pozdravením
Váš úprimný ctiteľ
Ivan Ivanovič
List 198. Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi [1165]
V T. Sv. Martine 26. 11. 879
Dústojný, vysokoctený pane!
Z príčiny dopytovania sa Vášho p. syna Svetozára[1166] o stave, v ktorom nachádza sa záležitosť Vášho diela „Nauka náboženství křesťanského“, môžme stručne v láskavú známosť Vám uviesť, že — vedomí toho, že v domácnosti ráčite mať i zaneprázdnenie, i starosti, nechceli sme Vás obťažovať dobierkou, ku ktorej ste nás v ctenom liste od 9. apríla t. r. boli splnomocnili.
Teraz na naliehanie Vaše chceme celé zúčtovanie zavrieť.[1167]
Nauky — odhliadnuc od osobitných odtiskov prvého hárku, za ktorý je účet vyrovnaný, vytlačilo sa 1.250 úplných výtiskov a zaviazalo sa 1.000 výtiskov, 250 ostalo krudo.
Rozpredalo sa, a síce od 22. do 27. augusta (…) a spolu niečo tu predalo všetkého spolu 598 výtiskov, medzi tými je i 110 výt., ktoré Vám súčasne posielame, a 8 redakciám Národ. novín, Orla, Nár. Hlásnika, Černokňažníka, Včelky, Obzoru, Koruhev na Sione a Evanj. škole poslaných, a tak ostáva u nás komisii alebo na ďalší Váš rozkaz viazaných 402 zaviazaných 250 výtiskov.
Účet Váš za typografické vyhotovenie celého diela i s obálkou, krem už vyplateného osobitného odtisku 1. hárku — ďalej za knihársku prácu 1.000 výtiskov, expedíciu a pošta obnáša podľa tu pripojeného účtu spolu 206.60
Na to sme prijali od podlžníkov a utŕžili 178.20
v ktorej sume avšak je už zahrnuto 40 zl.
od Oravcov ešte len očakávaných
ostáva požadovanie 28.40
Ktoré osmeľujeme sa prijať dobierkou poštovou podľa Vášho splnomocnenia od 9. apríla 1879. A tým bude Váš účet za „Nauku“ u nás úplne vyrovnaný.
S výrazom obzvláštnej úcty značíme sa
J. Francisci
(Odtlačok pečiatky Kníhtlač. účastinársky
spolek v Turč. Sv. Martine)
List 199. Gustávovi Zechenterovi [1168]
Dňa 20. 12. 1879
Účet
pre pán Dr. Gust. Zechenter v Kremnici
2 Tatry a more[1169] 2,—
1 Povesti[1170] — 30
4 Kalendár 1880[1171] — 80
Vyplatené[1172] 3.10
1.20 zaznačil som na Ochotníka 1880[1173] s portom
So srdečným pozdravom
Francisci
Obrátiť
Braček Gustík! Rukopisu, ktorý máme tu, máme pre druhý zošit[1174] vytlačené 2 hárky a pol rozrobeného. Stojí nás to 33.40 xr. bez počítania úžitku.
Na prvý zošit nám dnes ešte chybí 80 zl. 39 kr. na to, čo nás stojí s honorárom a knihárom.
Bože daj veselé sviatky a šťastlivý nový rok
Tvoj starý
Fr.
[1123] Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému 10. 3. 1879. Archív Ruskej akadémie vied, oddelenie v Petrohrade, fond 35, op. 1, č. 587. Príloha listu je Sumárny výkaz panstva Košeca (Op. 3. Č. 53, 1,5).
[1124] M. F. Rajevský — radca ruského vyslanstva vo Viedni
[1125] Michal Mudroň — v tom čase advokát v Bratislave, ktorý mal napísať spomínanú štúdiu o hospodárskej situácii Slovákov
[1126] Jozef Božetech Klemens (1817 — 1883) — maliar, sochár, staviteľ, dagerotypista, prírodovedec, vynálezca, gymnaziálny profesor
[1127] Jeho nákres uložený v Archíve literatúry a umenia SNK v Martine je pod slovenským názvom „Žiaroruch“.
[1128] Košeca — obec v okrese Považská Bystrica
[1129] Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi 14. 3. 1879. ALU SNK, sign. A 351. Rkp., orig. 1 s. List je označený — nezistenému. Hurban je autorom spomínanej Nauky…
[1130] Hurban, Jozef Miloslav. Nauka náboženství křesťanského dle věroučení a bohosloví církve Ev. a. v… Druhé opravené a na dva díly rozmnožené vydání. Nákladom vlastným. Martin: KÚS, 1879.
[1131] Lístok s informáciou o vydaní knihy.
[1132] Vladimír Hurban (1850 — 1914) — ev. kňaz. Od roku 1875 ev. farár v Starej Pazove.
[1133] Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi b. d. (1879). ALU SNK, sign. A 351. Rkp., orig. 1 s. List bol napísaný v druhej polovici roka 1879. Dňa 25. februára 1879 posielal 4. časť rukopisu, v marci poslal zoznam predplatiteľov, 16. augusta v Národných novinách X., 1879, č. 95, uverejnil ohlas o vyjdení knihy. Vyúčtovanie tlače urobil 2. decembra 1879.
[1134] Ide o expedíciu knihy Hurban, Jozef Miloslav. Nauka náboženství kresťanského… Druhé opravené a na dva diely rozmnožené vydanie. Diel 1. Nákl. vlastný. Martin: KÚS, 1879. (Druhý diel nevyšiel — prvé vydanie vyšlo v Skalici roku 1855.)
[1135] T. j. ku baleniu.
[1136] Augustovi Horislavovi Škultétymu 9. 8. 1879. ALU SNK, sign. M 104 B 21. Rkp., orig. 3 s. Na hlavičkovom papieri KÚS-u.
[1137] Ide o Slovenský obrázkový kalendár, roč. 9, na rok 1880. Vytlačil KÚS v Martine roku 1879.
[1138] Miloslav Francisci (1854 — 1926) — lekár, hudobný skladateľ. Medicínu študoval vo Viedni. Počas okupácie Bosny a Hercegoviny bol vojenským lekárom. Od roku 1886 pôsobil v USA, bol lekárom v Clevelande. Zapájal sa do politického a kultúrneho života slovenských vysťahovalcov. Roku 1915 bol signatár Clevelandskej dohody. V Clevelande založil slovenský spevokol Kriváň, stal sa jeho zbormajstrom a s ním predvádzal aj vlastné operetné diela.
[1139] Fedor Francisci — mladší syn J. Francisciho, po ukončení techniky v Mníchove odišiel v septembri 1878 do Tambova v Rusku
[1140] Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému 9. 9. 1879. Archív Ruskej akadémie vied, oddelenie v Petrohohrade, sig. Fond 35, op. 1. č. 587. Kópie rukopisu mi poskytol V. Matula.
Preklad:
V Turč. Sv. Martine 9/9 879
Vysokoctený Vladimír Ivanovič!
Vo februári tohto roku som Vám poslal prostredníctvom Michala Fedoroviča[1140] list[1141] týkajúci sa troch dosť dôležitých predmetov.[1142] Michal Fedorovič mi oznámil, že vec je k spokojnosti splnená. Doteraz však nevidím žiadnych znakov splnenia a bojím sa, že ste Vy nedostali ten list. Preto veľmi ponížene prosím, ak je treba, spýtajte sa Michala Fedoroviča na osud toho listu, a vyplnenie, ak je zhodné s cieľom, pošlite, ako ste navrhovali, do Prahy.[1143]
Váš veľmi ponížený služobník a ctiteľ
Ján Ivanovič (Francisci)
[11401140] Michal Fedorovič Rajevský.
[11401141] Spomenutý list nepoznáme.
[11401142] Pravdepodobne ide o žiadosť o podporu slovenských časopisov, najmä Národných novín.
[11401143] Národné noviny mali dostať podporu cez banku Slávia v Prahe.
[1145] Augustovi Horislavovi Škultétymu 26. 9. 1879. ALU SNK, sign. M 104 B 21. Rkp., orig. 1 s. Posledná veta je pripísaná na okraji listu.
[1146] A. H. Škultéty po zrušení slovenského gymnázia v Revúcej žil necelé dva roky u Š. M. Daxnera v Tisovci, v rokoch 1875 — 1891 bol farárom v Kraskove.
[1147] Gustávovi Zechenterovi 24. 10. 1879. ALU SNK, sign. 24 A 53. Rkp., orig. 2 s. Na okraji listu je inou rukou dvakrát napísané: Francisci Ján T. Sv. Martin 24/10 879.
[1148] Príležitosťou volali príležitostnú poštu — dopravu.
[1149] Tatran — literárny spolok vo Viedni
[1150] Roku 1874 vydal Andrej Truchlý-Sytniansky nákladom redakcie Orla v KÚS-e Zechenterovu Lipoviansku mašu. 82 s.
[1151] Od júla 1871 do júna 1878 bol zodpovedným redaktorom a nakladateľom Orla A. Truchlý-Sytniansky. Martin Čulen bol riaditeľom gymnázia v Kláštore pod Znievom.
[1152] Zechenter, Gustáv. Sosbierané žarty a rozmary G. K. Laskomerského. Martin: KÚS, 1877.
[1153] Hurban, Svetozár. Tatry a more. Básne Vajanského. Martin: KÚS, 1880.
[1154] Zárobok.
[1155] Ďalšie vydanie Žartov nevyšlo.
[1156] T. j. zúčtovanie.
[1157] Július Plošic (1819 — 1899) — r. k. kňaz v rokoch 1864 — 1883 vo Vieske. Aktívny osvetový a nárdnokultúrny pracovník. Išlo o snahu zabezpečiť rozširovanie Národných novín formou jednateľstva v jednotlivých mestách a oblastiach.
[1158] V nasledujúcom roku (1880) KÚS vydal v edícii Slovenský divadelný ochotník, zv. 4-A dva tituly: Börnstein, H.: Oklamaní klamári a Tak je to na tom svete od Josefa Štolbu a Fredro. A.: Dámy a husári. Oba tituly preložil a do tlače pripravil J. Francisci.
[1159] Dobšinský, Pavol. Prostonárodné obyčaje, povery a hry slovenské. Nákl. vlastným. Martin: KÚS, 1880.
[1160] Dobšinský, Pavol. Prostonárodnie slovenské povesti. Nákl. vlastným. Martin: KÚS, 1880.
[1161] Vladimírovi Ivanovičovi Lamanskému 30. 10. 1879. Archív Ruskej akadémie vied, oddelenie v Petrohrade, sign. Fond 35. op. 1. č. 587. Kópie listu poskytol V. Matula.
[1162] Uvedený list spomína aj v predchádzajúcom liste 194 z 9. 9. 1879. Mal mu ho odovzdať Michal Fedorovič Rajevský, radca ruského vyslanectva vo Viedni.
[1163] Slovenské spevy. Usporiadal Ján Kadavý. Vydávajú priatelia Slovenských spevov. Diel 1. Zoš. 1 — 5. Martin: KÚS, 1882. 236 s.
[1164] Neprečítané slovo — pravdepodobne „sa“.
[1165] Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi 26. 11. 1879. ALU SNK, sign. M 23 B 26. Rkp., orig. 2 s. Hlavičkový papier s ozdobným názvom Kníhtlačiarsky spolok v Turčianskom Sv. Martine.
[1166] Svetozár Hurban Vajanský.
[1167] Vyúčtovanie tlače za knihu je v listoch 191 a 192.
[1168] Gustávovi Zechenterovi 20. 12. 1879. ALU SNK, sign 24 A 53. Rkp., orig. 2 s. Účet je na úradnom formulári, list je napísaný na druhej strane.
[1169] Vajanského básnická zbierka vydaná v KÚS-e roku 1880.
[1170] Dobšinský, Pavol. Prostonárodné slovenské povesti. Martin: KÚS, 1880.
[1171] Slovenský obrázkový kalendár, roč. 10.
[1172] 3 zl. 10 grajciarov.
[1173] Slovenský divadelný ochotník, zv. 4 - A. Fredro: Dámy a husári.
[1174] Ide o Dobšinského Prostonárodné slovenské povesti, ktorých 1. zv. vyšiel v KÚS-e roku 1880 a 2. zv. roku 1881.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam