Zlatý fond > Diela > Listy Jána Francisciho 2


E-mail (povinné):

Ján Francisci:
Listy Jána Francisciho 2

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zdenko Podobný, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Ľubica Pšenková, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Jozef Benedikovič, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 41 čitateľov

1864

List 30. Karolovi Kuzmánymu [280]

Dústojný pane! Vysokoctený I. podpredseda

Matice slovenskej!

Aby list tento ešte pred nastávajúcim zasadnutím Výboru Matice slov.[281] do rúk Dústojnosti Vašej dobehnul, ponáhľam sa na ctené vyzvanie od 28. febr. t. r. p. č. 172 nasledovne odpovedať:

1. Zbierka pre uverejnenie tlačou zápisnice, denníka a písemností Národ. slov. zhromaždenia[282] držaného 6. júnia 1861 v T. Sv. Martine, stala sa takrečeno sama sebou z príčiny návrhu na vytlačenie rečených písemností, pri obede na veľkom hostinci. Pán Jozef Bella mladší[283] z L. Sv. Mikuláša rozmnožil túto zbierku tým, že navštívil aj všetky ostatné hostince, a tam prítomných národovcov vyzval ku obetiam. Všetkých takto a bez podpisov alebo zoznamov k rečenému účelu zozbieraných peňazí bolo 205 zl. r. č. v banknotách (bankovkách) a 2 dukáty in natura, jako som to v 28. čísle Pešťbud. vedomostí od 21. júnia 1861 bol oznámil. Tieto peniaze som bol prijal ja, a z nich vyplácal som tie výdavky, ktoré stali sa boli potrebnými pri vytlačení Memoranda[284] a Denníka,[285] pri rozposielaní Prípisu nemaďarským národom[286] — v čas vyslanstva pri sneme atď. Zvyšok nachodí sa ešte u mňa, ktorý s úplnými počtami v krátky čas Dústojnosti Vašej doručiť nepremeškám, ako aj iné, pri redakcii P.b. vedomostí za mojeho redaktorstva urobené zbierky.[287]

2. S návrhom k zavedeniu zbierok všeobecných pre Maticu slovenskú odkladal som zajedno preto, že pri rokovaní o predmete tomto v I. výborovom zasadnutí stali sa platnými náhľady od mojich celkom odchodné, a pozdejšie nedostal som od nikoho úpravy, jako pokračovať; za druhé tento biedny rok nezdá sa mi byť primeraným k zavedeniu takých všeobecných zbierok preto, poneváč výsledku nebudú mať žiadneho a príležitosť a dojem prvej všeobecnej zbierky príde nazmar. Medzitým vyhotovím to podľa mojeho náhľadu a odošlem Dústojnosti Vašej do nastávajúceho valného zhromadženia — rozumie sa s ponechaním slobodného naloženia s tým kroz Správu Matice slovenskej.

3. Vypracovanie úprav pre jednotlivých úradníkov Matice slovenskej a pokonávajúceho poriadku pre valné a výborové zhromaždenia bolo mi tiež, aspoň polovičate, naložené — a vyznám, že by som si sám veľmi prial v tomto ohľade môj návrh Matici slovenskej predložiť. Ale som bol dosiaľ úradne tak zaneprázdnený, že mi k tomuto rozsiahlemu dielu nezbývalo času; sčiastky držal som aj za potrebné nechať si času k pozorovaniu vývinu a hýbania sa Matice samej, aby moja práca v skutočnosti nestala sa nemožnou. Teraz mám prácu tú už započatú, rozšíriť ju chcem na celý organizmus Matice, a jestli pánboh pomôže, nádejam sa zakončiť ju do budúceho valného zhromaždenia.

S úprimným želaním všestranného zdaru prácam nastávajúceho výborového zasadnutia, porúčam sa úctive a zostávam v Budíne dňa 30. marca 1864.

Dústojnosti Vašej najúprimnejší ctiteľ

Ján Francisci

List 31. Gustávovi Zechenterovi [288]

Budín 22. 4. 864

Braček Gustík!

Sotva že si odišiel, doniesli mi z pošty list od mojeho najmladšieho brata Fraňa,[289] v ktorom mi píše, že chce prosbu podať o jedno uprázdnené miesto horárske u Komory, a prosí ma, abych Teba poprosil, žeby si zaňho u Scherfla[290] dobré slovo prehovoril. Nuž Ťa teda o to srdečne prosím. On je nešťastný človek, zvlášte preto, že sa svojeho remesla, mäsiarstva, spustil a počal fušovať do takého akéhosi schöngeistva,[291] poloúradníctva atď., do čoho sa nerozumel. Roneska[292] ho bol vymenoval za cestovného komisára, ale o istý čas redukovali počet tých komisárov, ostali najstarší, a on ako najmladší vystal. A teraz je už od dlhšieho času vo veľkej biede, takže nemá ani čo do seba, ani čo na seba. Ak by obdržal dáku službu, bolo by to opravdivé milosrdenstvo Božie. Nuž, prosím Ťa pekne, urob, ak môžeš, dačo, a ak môžeš v Bystrici a v Štiavnici, tiež. Ostatne on nemá horárske predbežné známosti — ak sa také vyhľadávajú; ale zná mimo slovenčiny po maďarsky a po nemecky, je zdravý, silný chlap — a dosť cvičený človek. Ja bych bol rád, keby sa mi pošťastilo, preto že dostal stálu službu; lebo ak by následkom najnovšej premeny — o ktorej ešte neznám, aké bude mať výsledky, aj asnáď možné bolo pri obciach alebo ináč mu nejaké miesto vykonať, bude to zase neisté. Ako Slovák a Francisci on v Gemeri má zlú konduitu.[293] Nuž pomôž. Pozdrav všetkých a ostaň zbohom

Tvoj Fr.

Scherflovi píšem už ja osobitne teraz.

List 32. Karolovi Kuzmánymu [294]

Vysokodústojný pán superintendent! Slovútny pán I. podpredseda Matice slovenskej!

V čas mojeho redigovania P.b. vedomostí zavedené boli niektoré peňažité zbierky ku špeciálnym cieľom. O týchto zbierkach uzavrelo lanské valné zhromaždenie Matice slovenskej,[295] aby boli oddané pod opateru Matice. Následkom toho mám šťastie Vysokodústojnej milosti Vašej v známosť uviesť, že v čas mojeho redigovania pri redakcii zozbieralo sa:

1. Na pomník Holubyho a Šuleka dľa 59. čísl. Pb. ved.[296] od 24/7 863 200 zl. 20 xr. K tomu interes od týchto a čiatočne do úrokovni zložených peňazí 8 zl. 28.

Spolu 208 zl. 48 xr.

--------------------------------------------

2. Na pomník Hamuljaka, dľa 46. čísla Pb. ved. od 9. júnia — l863 117 zl. 30

3. Na Životopis Petiana dľa 24. čísla Pb. ved. od 24/3 863 — 20 zl. 45

4. Na Svetlicu slov.[297] v T. Sv. Martine dľa čísla 59 Pb ved. od 24/7 863 — 151 zl. 70

5. Na osobitné vydanie pojednania p. Hostinského o „Rovnoprávnosti“[298] v Pb. vedomostiach uverejneného poslal

a) Daniel Lichard 5 zl.

b) národovci v B. Bystrici 15 zl. (= 20 zl.)

--------------------------------------------

Prijal som teda všetkého spolu 517 zl. 93 xr., t. j. päťsto sedemnásť zlatých 93 xr. r. č.

Z tohoto, menovite

a) zo zbierky na Slov. svetlicu v Martine odoslal som sl. predstavenstvu tohože mesta dňa 26. marca 1863 a poistenie obdržal na 110 zl.

b) V čas zásilky od 15. apríla 1864 zbierky na písemnosti Národného zhromaždenia od 6. júnia 1861 chybou moje tehdejšej telesnej a duchovnej slabosti vpočtoval a poslal som o 2 dukáty in natura viac, t. j. poslal som 4 dukáty, kdežto príjem, dľa 28. čísla Pb ved. od 21. júna 1861 len dva dukáty vynášal. Prosím teda na zrážku mne láskave zarátať 10 zl. = 120 zl.

--------------------------------------------

Zostáva teda u mňa všetko spolu 397 zl. 93.

Lež moja dlhotrvajúca nemoc ma tak vytrovila, že nateraz nie som vstave celú túto sumu zložiť. Posielam teda len 147 zl. 93 xr. t. j. jednosto štyridsať sedem zl. 93 xr. r. č. s tou úctivou prosbou, aby slávny Výbor Matice slovenskej ešte zvyšných 250 zl., t. j. dvesto päťdesiat zl. r. č., na istý čas ráčil u mňa zanechať ako dlžobu, rozumie sa dľa platenia riadnych úrokov, a ja som hotový predpísaný záväzok zo seba vydať, kadenáhle mi formulár tohože zdelený bude.

Čo sa dotýče mne zverených vypracovaní,[299] tu mi tiež prichodí vyznať, že som ich pre moju dlhotrvanlivú nemoc vyhotoviť nemohol. Jestli slávne valné zhromaždenie za dobre uzná tieto úlohy i naďalej mne ponechať, veľmi rád ich vykonám, kadenáhle mi zdravie a moje úradné zaneprázdnenie dovolí.

Aby toto písmo ešte do výborového zasadnutia[300] do rúk Vysokodústojnej Vašej milosti došlo, posielam peniaze, t. j. 147 zl. 93 xr., v osobitnej obálke, a oddávam to dnes na poštu.

V Budíne dňa 26. júla l984

Vašej Vysokodústojnej milosti ponížený sluha

Ján Francisci

List 33. Karolovi Kuzmánymu [301]

Vysokodústojný pán superintendent! Slovútny pán I. podpredseda Matice slovenskej!

S odvolaním sa na list[302] dnes Vysokodústojnej Vašej milosti odoslaný a týkajúci sa zbierok a) na pomník Holubyho a Šuleka; b) na pomník Hamuljaka; c) na Životopis Petiana; d) na Svetlicu v T. Sv. Martine a e) na vydanie pojednania Hostinského o „Rovnoprávnosti“, mám šťastia v prílohe poslať 148 zl. r. č., t. j. jednosto štyridsať osem zlatých r. č.[303]

V Budíne dňa 26. júla 1864

Vysokodústojnej Vašej milosti ponížený sluha

Ján Francisci

List 34. Gustávovi Zechenterovi [304]

Budín 9/11864

Braček Gustík!

Ďakujem Ti srdečne za spomenutie si na mňa z príčiny mojeho nového vymenovania;[305] a poneváč píšeš v množnom počtu, nuž prosím Ťa, zdeľ moje poďakovanie a pozdravenie všetkým dobroprajným bratom.[306]

Želal bych si bol dostať stanicu vo Zvolene, ale mňa sa ani neopýtali, a keď je už raz tak, nech mi pánboh pomáha tam, kde ma postavil. Daj len bože, ako dobre hovoríš, zdravia a šťastia, o iné sa postarám sám.

No pozdrav mi všetkých a ostaň mi starým Gustom, ako Ti aj ja ostanem naveky

Tvojim starým úprimný

Francisci



[280] Karolovi Kuzmánymu 30. 3. 1864. Archív MS I. č. 163. Rkp., orig. 3 s.

[281] Najbližšie zasadnutie Výboru MS (štvrté v poradí) uskutočnilo sa 6. apríla 1864 v Martine.

[282] Podľa rozhodnutia memorandového zhromaždenia všetky písomnosti z jeho rokovania mal Stály národný výbor vydať tlačou v samostatnej publikácii. O osudoch s ich vydávaním pozri Z prameňov národa. Zostavil M. Eliáš. Martin: MS, 1988, s. 5 — 6 a 290.

[283] Jozef Bohuslav Bella (1832 — 1876) — remeselník, kožušník a básnik

[284] Memorandum — text memorandových požiadaviek vyšiel tlačou v letáku Memorandum národa slovenského v Tlačiarni kráľovskej uhorskej univerzity v Budíne roku 1861

[285] Denník Memoranda — jeho autorom bol Ján Palárik a uverejnili ho Pešťbudínske vedomosti roku 1861 v číslach 29, 34 a 36. Bolo to stručné pohotové informovanie verejnosti o Národnom zhromaždení. Nejde o rozsiahly vyčerpávajúci „Denník Slovenského národného zhromaždenia v T. S. Martine dňa 6. a 7. júna 1861“, ktorý z poverenia Výboru MS (7. 1. 1864) zostavil Andrej Sládkovič v rokoch 1864 a 1865. Tlačou vyšiel v roku 1941 a 1988.

[286] Prípis Slovákov k Chorvátom, Srbom a s niektorými premenami k Rusínom a Rumunom — pozri Z prameňov národa. Zostavil M. Eliáš. Martin: MS, 1988, s. 263 — 264 a 293.

[287] Výbor MS dňa 6. apríla 1864 „vzal všetko na známosť s povďačnosťou“. Pozri Zápisnica IV. zasadnutia Výboru MS. In Letopis MS I, 1864, s. 57.

[288] Gustávovi Zechenterovi 22. 4. 1864. ALU SNK, sign. 24 A 53, list orig. 2 s. Na priloženej obálke je adresa: Blahorodému pánu Dr. Gustávu Zechenterovi v Brezne z Budína

[289] František Francisci — brat

[290] Nezistený úradník — vedúci lesnej správy.

[291] z nem. — krásnodušníctva

[292] Nezistený.

[293] Vysvedčenie o správaní (zastaralé).

[294] Karolovi Kuzmánymu 26. 7. 1864. Archív MS I, č. 165, Rkp., orig. 3 s.

[295] Bolo to zakladajúce valné zhromaždenie Matice slovenskej konané v Martine 4. augusta 1863, ktoré prerokovalo na návrh J. Francisciho aj prevzatie rozličných základín a ich ďalšie určenie. Pozri Zápisnica I. VZ MS. In Letopis MS, 1864, s. 31.

[296] Pešťbudínske vedomosti.

[297] Svetlica slovenská — Národná svetlica — v budovanom mestskom dome veľká spoločenská miestnosť na zasadnutia valného zhromaždenia MS, divadlá i spoločenské podujatia

[298] Peter Kellner, pseudonym Hostinský (1823 — 1873) — spisovateľ, redaktor, úradník. V Pešťbudínskych vedomostiach I. a II. uverejnil súbor článkov: Slovo o tom, že Horňo-Uherské Okolie má základ historický, Slovania v Uhrách na základe histórie národov Uhorských, Slovania Zadunajskí. Počiatky rodopisu slovenského, ktoré mali vydať samostatne a na ich vydanie robili zbierku.

[299] Boli to: Návrh na zavedenie zbierok na MS a Úpravy pre úradníkov MS a Rokovacie poriadky pre valné a výborové zhromaždenia MS. Pozri list č. 24 J. Francisciho K. Kuzmánymu z 30. marca 1864.

[300] Najbližšie — piate — zasadnutie Výboru MS sa uskutočnilo 2. augusta 1864 v Martine.

[301] Karolovi Kuzmánymu 26. 7. 1864. Archív MS I. č. 165. Rkp., orig. 1 s. Je to sprievodný list k peňažnej zásielke sumy z vyučtovaných zbierok.

[302] Ide o predchádzajúci list č. 25 z toho istého dňa (26. júla 1864).

[303] Podľa vyúčtovania v predchádzajúcom liste mal poslať 147 zl. 93 grajciarov; sumu zaokrúhlil na 148 zl.

[304] Gustávovi Zechenterovi 9. 11. 1864. ALU SNK, sign. 24 A 53. Rkp., orig. 1 s. Priložená je obálka zapečatená pečaťou J. F. a s adresou: Blahorodý pán Dr. Gustáv Zechenter c.kr. banskolesný lekár. Bries (Brezno)

[305] Vymenovanie za liptovského župana.

[306] Priateľom v Brezne a v okolí.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.