Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zdenko Podobný, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Ľubica Pšenková, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Jozef Benedikovič, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 41 | čitateľov |
List 120. Výboru Matice slovenskej [771]
Slávny Výbor Matice slovenskej!
Podľa naloženia slávneho Výboru mám šťastie v prílohe predložiť slávnemu Výboru priehľad všetkých pod časom od 1. júla 1871 do 15. januára 1872, skrze mňa na základinu Domu Matice slovenskej prijatých zbierok a iných dôchodkov,[772] a spolu i všetkých v tomže čase skrze mňa urobených výdavkov.
Dľa tohoto, na základe môjho Denníka vystaveného a s ním úplne súhlasiceho priehľadu, celý príjem činil s prirazením kroz účtovníka pri skúmaní mojich lanských účtov na 176 zl. 17 xr. rektifikovaného prienosu hotových, — spolu 1.054 zl. 70 xr. a výdavok, t. j. 842 zl. 80 xr. ctenej Správe matičnej oddaných a od 7.000 zl. dlžoby a základiny Matice slovenskej pánu pokladníkovi matičnému na II. polroku 1871 vyplatených 210 zl. úrokov, s niektorými maličkostiami podobne 1.054 zl. 70 xr.
Keď sa z tu vykázaných príjmov odrazí prienos lanský a úroky od istiny, ukáže sa, že zbierky za posledných 6 a 1/2 mesiaca iba asi 800 zl. učinili.
Pri takomto klesaní výsledku zbierok potreba je cieľom rozmnožovania základiny Domu Matice slovenskej, aby Matica s kúpou domu prejatým záväzkom zodpovedať mohla, i pri zbierkach samých rozsiahlejšiu činnosť vyvinúť i na hľadaní, otváraní a vykorisťovaní iných nových prostriedkov a prameňov pružne a nepretržite pracovať.
Takejto úlohe ale ja pri mojom doterajšom zaneprázdnení, ktoré moju pozornosť, čas a prácu celkom zaujíma, vyhovieť naskrze nie som v stave. Preto si i za povinnosť pokladám slávny Výbor úctive a snažne poprosiť, aby ma od dosavádnej povinnosti povereníka pre zbierky na Dom Matice slovenskej láskave oslobodiť, a túto veľmi vážnu a spolu veľmi súrnu úlohu inému zveriť ráčil.
V súvislosti s touto mojou prosbou nemeškám spolu i môj Denník na čas od 1. júla 1871 do dnešného dňa, t. j. 15. januára 1872, so všetkými dôvodinami príjmov a výdavkov slávnemu Výboru cieľom ďalšieho naloženia s nimi, prítomne predložiť, poťažne oddať, s tým úctivým poznamenaním, že všetky iné na zbierky sa vzťahujúce písomnosti a tiskopisy nástupcovi[773] môjmu bez odkladu oddať nepremeškám.
Ináče ostávam s úplnou úctou.
V T. S. Martine dňa 15. januára 1872
Ján Francisci
povereník Matice slov.
List 121. Adolfovi Petrovi Zátureckému [774]
23/1 872
Blahorodý pane!
Váš Nápravník sa značne preporodil. Len teraz neznám, čo s ním bude. Valné zhromaždenie uzavrelo behom r. 1872 pre závod a sklad dom vybudovať[775] a tým cieľom peňažité prostriedky zhromažďovať a šetriť a z posledného účelu na spisy pre sklad, ak len možno, nevynakladať. Mne by milá vec bola, keby ten rukopis pre Spolok mohol ostať zabezpečený k vydaniu pozdejšiemu. Iné Vaše knihy[776] následkom toho uzavretia tak chytro vydať nemôžeme.
Pod výminkami som myslel: čo žiadate za rukopis? A či Spolku právo vlastníctva vúbec oddáte, a či len na jedno a ak veľké vydanie atď.
Vaše náhľady v Národ. novinách o vyhotovení spisov vyslovené schvaľujem i ja. Len neznám, ak s tým na svetlo. Ach bieda je to, bieda u nás s literatúrou.
Boh Vás pozdrav
Váš oddaný Francisci
List 122. Výboru Matice slovenskej [777]
Slávny Výbor Matice slovenskej!
Z naloženia a na základe splnomocnenia Výboru Kníhtlačiarskeho účastinárskeho spolku v T. Sv. Martine, osmeľujem sa slávny Výbor Matice slovenskej úctive poprosiť, aby pre Kníhtl. účast. spolok v T. Sv. Martine pôžičku 2.000 zl., t. j. dvatisíc zl. r. č. z pokladnice slávnej Matice slovenskej láskave povoliť ráčil.[778]
Na zabezpečenie pôžičky tejto vyznačuje Kníhtl. účast. spolok za hypotéku svoj z pevného materiálu budovaný a o krátky čas úplne dohotoviť sa majúci, celkom nový a žiadnou dlžobou neobťažený dom v cene asi 8.000 zl. r. č. tu v T. Sv. Martine, na ktorý dom by sa otázna pôžička pozemkoknihovne intabulovať mala.
V pevnej nádeji, že slávny Výbor túto prosbu láskave vyslyšať ráči, zostávam s náležitou úctou.
V T. Sv. Martine dňa 4. augusta 1872
Ján Francisci
predseda Kníhtl. účast.
spolku v T. Sv. Martine
List 123. Jurajovi Slotovi [779]
Dústojný p. Juraj Slota, správca
Spolku sv. Vojtecha v Trnave
Mám šťastie Dústojnosti Vašej v láskavú známosť uviesť, že som štátne úpisy z kaucie P.b. vedomostí, ktoré sú majetkom Spolku sv. Adalberta, a ktoré sú z pripojeného tu výkazu viditeľné, v menovnej hodnote 3.540 zl. Veľkomož. a Vysokodústoj. p. kanonikovi Jánu Jurigovi, ako pokladníkovi Spolku sv. Adalberta súčasne poštou odoslal.[780]
Bohužiaľ, stratili sa pri kase budinskej od vyrozumených úpisov kupóny ku 1. máju 1871.
Čo som v záležitosti tejto vykonal, ráči Dústojnosť Vaša z odpisu môjho listu, ktorý súčasne píšem pánu pokladníkovi uvidieť, a ešte úplnejšie nahliadnúť celú záležitosť z príloh listu toho p. pokladníkovi poslaných.
Prosím úctive Dúst. Vašu o naloženie, žeby mi „Pokonanie v poťahu na kauciu Pb Vedomostí“, ktoré sa pri zložení tejže kaucie dňa 4. marca 1861 v Budíne vyhotovilo, a v jednom exemplári i p. Ondrejovi Radlinskému, ako opatrovníkovi peňazí a cenných papierov pre nádejný tehdy slovenský cirkevno-literárny spolok oddalo, vydané bolo, ako tiež prosím o láskavé prostredkovanie, aby táto mrzutá záležitosť už raz bratským spôsobom zavŕšená bola.
Ináč s výrazom…
6/10 872
List 124. Jánovi Jurigovi [781]
Veľkomožný a vysokodústojný pán Ján Juriga, kanonik ostrihomský a pokladník Spolku sv. Adalberta v Ostrihome
Po mnohých ťažkostiach predsa raz podarilo sa kauciu PB vedomostí zo štátnej pokladnice dostať,[782] a nemeškám štátne úpisy z tejže kaucie, ktoré sú majetkom Spolku sv. Adalberta, a ktoré sú v pripojených v dvoch úplne rovnoznejúcich výkazoch poznačnené, v menovnej hodnote spolu 3.540 zl., Veľkomožnosti Vašej s tou úctivou prosbou tu pripojené doručiť, aby mi Veľkomožnosť Vaša ráčila zajedno, na jednom z pripojených výkazov láskavo potvrdiť prijatie i úpisov samých, i pripojených k nim kupónov, poťažne na úpisy národnej pôžičky kupón, a tak potom výkaz s tou potvrdzujúcou klauzulou opatrený mne prinavrátiť; za druhé, aby Veľkomožnosť Vaša ráčila mne vydať od p. Ondreja Radlinského ešte obdržané „Pokonanie v poťahu na kauciu P.B. Vedomostí“[783] pri zložení tejže kaucie dňa 4. marca 1861 v Budíne vyhotovené, a p. Ondrejovi Radlinskému na zabezpečenie vlastníctva úpis nr pre nádejný slovenský cirkevno-literárny spolok,[784] v jednom exemplári tiež doručený.
Pre vyhnutie všetkému nedorozumeniu schválne poznamenávam, že v „Pokonaní“ pod číslom 4. uvedený, Veľkomožným pánom prepoštom Tomášom Červeňom venovaný vyrozumený úpis Prešporského okresu p. č. 2574 na 1.000 zl. — ako je to p. Ondrejovi Radlinskému dobre známe — dľa vôle p. prepošta Červeňa nie je majetkom Spolku sv. Adalberta, a je tomuže spolku r. 1870 venovanými hotovými 1.000 zl. nahradený.[785] A tak z kaucie je 3.540 zl. majetkom Spolku sv. Adalberta, ktoré prítomne posielam.
Podobne schválne poznamenávam, že v Pokonaní pod čísl. 2. uvedený vynaznací úpis Varadínskeho okresu p. č. 3213 na 1.000 zl. — ako vyžrebovaný, je za podobný úpis Košického okresu p. č. 6021, podobne na 1.000 zl. zamenený, tento posledného času pripojený.
Pri tejto príležitosti musím Veľkomožnosti Vašej i mne veľmi mrzutú i Veľkomožnosti iste nemilú okolnosť zdeliť, a síce: Kupóny všetkých úpisov na otáznej kaucii do ústrednej štátnej pokladnice v Budíne zložených vyňaté boli do konca r. 1870. V mesiaci decembri 1870 položil stoličný súd turčiansky na kauciu Pb vedomostí, z príčiny amortizácie stvrdeného Filosohsicum sequester,[786] nasledovne dotedy, kým súd položený sequester nevyzdvihnul a kauciu vydať kase nenaložil, nemohli byť vyňaté ani obligácie, ani ich akceptovanie, t. j. kupóny, jehože kasa i odoprela vydať kupóny nášemu splnomocníkovi advokátovi a terajšiemu snemovému vyslancovi Dra Petru Matúškovi,[787] keď som mu 4. novembra 1871 poslal poistenie na kupóny I. i II. pol roka 1871. Tak teda kupóny na rok 1871 neboli z kasy štátnej vyňaté.
Keď ale p. Dr. Matúška štátne úpisy pred nedávnom z kasy vyňal, poslal mi po p. Pavlovi Mudroňovi, právotárovi sv. martinskom ovšem všetky úpisy, a síce úpisy národnej pôžičky — poneváč k nim priložené kupóny len do konca r. 1870 trvali — s „Coupon Amneisungami“ od počiatku r. 1871, ale pri úpisoch vynazimaných boli tam prvnej len od 1. novembra 1871, takže na prvého polroka 1871, t. j. májové, pri nich chýbeli — ako to vlastnoručne na tomto účte napísané potvrdenie tohože p. Pavla Mudroňa dosvedčuje.
Tento nedostatok som hneď po prejatí úpisov od p. Pavla Mudroňa spozoroval a nemeškal Dra Petra Matušku dňa 15. sept. o vysvetlenie požiadať, upozorňujúc ho na to, že poneváč sa kupóny vždy na poistenie vynímali, v ktorom poistení všetky z času na čas vybrané kupóny špecifikované boli, a tie poistenia pri kase byť musia, snadná vec bude pri samej kase presvedčiť sa, ktoré kupóny boli posledné vyňaté.
Na to som dostal od Dra Petra Matúšku odpoveď dňa 20. sept. 1872, ktorej odpis pod A) pripojujem,[788] a v ktorom Dr. Matúška na základe presvedčenia sa pri kase doznáva, že kupóny boli len do novemb. r. 1870 vyňaté, ďalej prednáša, že chybujúce kupóny boli pri kase vymenené, proti čomu ale zakročiť nemožno, keď právneho dôkazu niet.
Ja som sa s touto odpoveďou uspokojiť nemohol, a preto som nemeškal Dra Matúšku listom od 27. septembra, ktorého odpis pod B tiež pripojujem, vyzvať, aby urobil kroky, žeby chybujúce kupóny nájdené, alebo skrze vinného nahradené boli.
Dr. Matúška na to odpovedal listom od 17. októbra v odpise pod C pripojenom, dľa ktorého on sa proti obvineniu bráni, nahradenie straty odopiera a sľubuje vyskúmaním pri kase kedy chybujúce kupóny boli zamenené, vypátrať vinníka, ku ktorému cieľu žiada konsignáciu chybujúcich kupónov.
Ja som mu tú konsignáciu dňa 10. októbra poslal, ale dosiaľ žiadnej odpovede neobdržal.
Váhal som obligácie poťažným ich majiteľom dovtedy doručiť, kým sa lebo stratené kupóny nenajdú alebo náhrada za ne sa nevyprostredkuje, lebo som nechcel mrzutú záležitosť o stratení kupónov ďalej ani pripomenúť, ako to v mojom dňa 27. októbra Drovi Matúškovi písanom liste pripomínam. Keď sa ale táto záležitosť dosiaľ nedokončila, nechcem tak značný cudzí majetok ďalej strážiť, a oddávam obligácie Spolku sv. Adalberta patriace Veľkomožnosti Vašej i s kupónmi skrze mňa prijatými.
Ak Veľkomožnosť Vaša z pripojených listín, ktorých odpisy, jestliby sa žiadalo, môžem dať i úradne legalizovať, láskave presvedčiť sa ráči, na mne žiadnej viny niet v poťahu na stratenia sa otáznych kupónov. Spolu ráči, Veľkomožnosť Vaša, z týchže listín vidieť, že som ničoho nepremeškal k vykonaniu náhrady, a netrpezlive očakávam ďalšiu odpoveď od Dra Matúšku, o ktorú ho súčasne prosím.
Naposledy dokladám, že o pravdivosti tu predneseného status quo[789] snadná vec je presvedčiť sa, či p. správcovi spolkovému Slottovi, či p. pravotárovi spolkovému Veselovskému u Dr. Matúšku, s ktorým títo páni sú iste dobre známi.
Prosím ešte raz o čím skoršie prinavrátenie mi jednoho prijatie obligácii a kupónov poisťujúceho pripojeného výkazu, značím sa s výrazom náležitej úcty.
V T. Sv. Martine 6/10 872
Fr.
List 125. Adolfovi Petrovi Zátureckému [790]
V Martine 26/10 872
Blahorodý pane!
Váš list od 16. t. m.[791] som dnes obdržal a žiadané ukážky tiskopisov pre Vzájomnú pomocnicu[792] pod krížovou obálkou podal. Príležitostne prosím poslať mi za ne 18 kr., a porto 4 kr., spolu 22 kr.
V poťahu na formulár mnou raz v Hlásniku hlavnou knihou menovaný Vás upozorňujem, aby ste ho radšej „knihou vkladov“, čím je skutočne, pomenovali, a nie hlavnou knihou. Príčina: Knihy vaše budeme musieť dať štempľovať,[793] a síce to urobiť treba pred započatím ich užívania. Štemple sú ale rozličné, a síce hlavné knihy (Hauptbuch) sa štempľujú 25 xr aj od veľkosti štempľového hárku, na aký sa Vaše veľké hárky naskutku redukujú; pomocné knihy (Hilfsbuch) ale len 3-mi od takéhože formátu. Posaváď vo vkladnej knihe každý člen dostane svoje fólio,[794] teda bude dosť hrubá, tak by ste moc kolku museli platiť, ak by ste ju pomenovali Hlavnou knihou. Ale ju pomenujte, ako i denník a výkaznicu len pomocnou knihou. Na hlavnú knihu ale, akú mať musíte, ktorá by obsahovala celý majetok spolku, vymyslite si nový formulár, alebo užite formulár denníka a zapisujte doň len sumy mesačné, prejaté z denníka.
Budova[795] sa ešte i teraz dorába, ale sme sa do nej 20. t. m. presťahovali a v dnešných Nár. novinách je už o tom odo mňa náveštie. Keby len i obecenstvo chcelo nás podporovať odobratím ešte zvyšných účastín[796] a hojnými zákazkami práce a rozširovaním kníh nášho skladu.
Kedy sa Nápravník vytlačí?[797] neznám, lebo nemáme teraz toľko peňazí obratných.
Zmenky pre peniaze nemáme.
Pozdravte všetkých i tých nových megaštutuálnych,[798] že sa srdečne teším nad ich vyvolením, a prosím, aby si mesto potrebné tiskopisy tu dali tlačiť; ale nie tak, ako urobil kapitán,[799] ktorý dal po 50, 100 kusov tlačiť, a tak mu pomerne veľmi draho vypadlo.
Boh Vás opatruj
Váš oddaný Francisci
List 126. Pavlovi Križkovi [800]
4/11 872
Blahorodý pane!
Účty Vaše odo dňa 17. okt. r. t. o knihách skladu nášho s knihou našou porovnal a našiel som v úplnej zrovnalosti.[801]
Poslaných na vyrovnanie účtu 4 zl. 20 xr. som skutočne prijal. Prítomne potvrdzujem, že nateraz žiadnej podlžnosti u nás nemáte.
Srdečne Vám ďakujem za dosavádne zaujímanie sa ústavu nášho a porúčam ho i naďalej do láskavej pozornosti Vašej.
S náležitou úctou
ochotný J. Francisci
[771] Výboru Matice slovenskej 15. 1. 1872. Archív MS, sign. AMS 1989. Rkp., orig. 2 s. Stará matičná signatúra 1118. Na 4. s. je poznámka: „Ján Francisci podáva účty zo zbierok a poďakovanie sa z povereníctva na matičný dom.“
[772] Prehľad je uložený v Archíve MS pod č. 1989.
[773] Výbor MS nevymenoval hneď Francisciho nástupcu, ale oznámil prostredníctvom Národných novín z 2. 2. 1872, aby darcovia posielali svoje dary na Dom Matice dočasne správe MS. Pozri AMS, sign. 1990.
[774] Adolfovi Petrovi Zátureckému 23. 1. 1872. ALU SNK, sign. 11 A 24. Rkp., orig. 2 s. List ja na papieri s hlavičkou KÚS-u.
[775] Novú budovu KÚS-u otvorili — preniesli do nej tlačiareň 18. októbra 1872.
[776] Okrem uvedeného prekladu ponúkol „rečňovanky a iné kúsky“ pre mládež a štyri divadelné hry z Kotzebua a Benedixa. Pozri Halaša, P., Špetko, J. Kníhtlačiarsky účastinársky spolok v Martine. Martin: MS, 1958, s. 30.
[777] Výboru Matice slovenskej 4. 8. 1872. Archív MS, sign. AMS 2179. Rkp., orig. 1 s. Na 2. s. je prezentácia listu: 132 3/8 1872 — prezentácia je o deň skôr, ako je napísaný list.
[778] Výbor Matice slovenskej na svojom zasadaní 6. augusta 1872 pôžičku schválil — „Poneváč Kníhtlačiarsko-účastinársky spolok v T. S. Martine preukázal pupilárnu bezpečnosť, totižto svoj nový, v T. S. Martine ležiaci a na 8 000 zl. cenený dom: uzavrelo sa dať mu 2 000 zl. pôžičku, ktorá na tenže dom pozemoknižne intabulovaná byť má“ — Letopis Matice slovenskej roč. IX, zv. 2, s. 78 — 79.
[779] Jurajovi Slotovi 6. 10. 1872. ALU SNK, sign. M 20 E 4. Rkp., koncept. 2 s. Je na spoločnom papieri s konceptom listu Jánovi Jurigovi — list 124.
[780] Na Pešťbudínske vedomosti — vychádzali od 19. marca 1861 — bolo potrebné zložiť kauciu, na ktorú požičal Andrej Radlinský z peňazí na založiť sa majúci Spolok sv. Adalberta (od roku 1918 Spolok sv. Vojtecha).
[781] Jánovi Jurigovi 6. 10. 1872. ALU SNK, sign. M 20 E 4. Rkp., koncept. 6 s. Časť je prečiarknutá a upravovaná. Na papieri je aj list Jurajovi Slotovi (koncept) tiež zo 6. októbra 1872 — list 123.
[782] Pešťbudínske vedomosti prestali vychádzať 5. marca 1870 17. číslom X. ročníka v Budapešti. Ich pokračovaním sa stali Národné noviny v Martine. Štátna pokladnica mala vrátiť zloženú kauciu.
[783] Spomenuté Pokonanie nepoznáme.
[784] Pôžička bola poskytnutá z financií na nádejný cirkevný spolok, ktorý vznikol až r. 1870 pod názvom Spolok sv. Adalberta.
[785] Časť peňazí — tisíc zl. — bola T. Červeňom spolku nahradená.
[786] Vnútená úradná správa majetku.
[787] Peter Matúška — advokát v L. Mikuláši
[788] Podpisy uvedených potvrdení nepoznáme. Nie sú pri listoch v ALU ani v Archíve Spolku sv. Vojtecha v Trnave.
[789] T. j. súčasného stavu.
[790] Adolfovi Petrovi Zátureckému 26. 10. 1872. ALU SNK, sign. 11 A 24. Rkp., orig. 2 s.
[791] Spomenutý list nepoznáme.
[792] Vzájomná pomocnica — finančný ústav, sporiteľňa v Brezne. Ján Francisci ešte roku 1870 zvolal do Martina poradu o zakladaní vzájomných pomocníc. Stal sa náčelníkom vzájomných pomocníc.
[793] T. j. kolkovať.
[794] T. j. strana, časť knihy.
[795] Budova KÚS-u.
[796] Ide o účastiny KÚS-u.
[797] Vyšiel roku 1873.
[798] T. j. novozvolených zástupcov mesta.
[799] Kapitán — nevieme o koho ide. Richtár mesta?
[800] Pavlovi Križkovi 4. 11. 1872. Národný archív, fond Križko. Rkp., orig. 1 s. Na hlavičkovom papieri KÚS-u.
[801] Križko bol jednateľom KÚS v Kremnici, predával jeho vydania a peniaze posielal Franciscimu.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam