Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zdenko Podobný, Ivana Černecká, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Ľubica Pšenková, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Jozef Benedikovič, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 41 | čitateľov |
List 100. Nezistenému [658]
V Martine 13. 1. 1871
Brat môj drahý!
To čerti vymysleli, že sa nový rok 1. januára začína, alebo že 1. január, t. j. počiatok roka, na najkratšie dní padá! Už dobre neoslepnem a dobre sa mi hlava nezbalamúti pri tých všelijakých ročných počtách, a keby len bolo vidno akurátne a zadlhšie; a keby nebolo treba vždy stávať a do pece prikladať.
Nuž odpusť, že Ti len na krátko zavinšujem šťastlivý nový rok, že Ti ďalej oznámim, že s dnes obdržanými 25 zl. už máš tri ráty na základinu domu vyplatenú,[659] a síce Ty ad personám 30 zl., ostatní Tvoji po 15 zl. Naposledy vyslovujem Ti moje ozaj srdečné poľutovanie nad Tvojím preložením, vlastne odložením z Viedne. Man weis es was man macht.[660]
(…) Sa to majstri. Len aby si, braček zlatý, mal poriadok urobiť, kto bude namiesto Teba dobrým kamarátom vo Viedni, aby, keď by bolo treba, človek sa mohol dúverne opýtať a dostal spoľahlivú odpoveď. Takého skúseného človeka nebude tak ľahko ako si Ty. Eh! Keby som mal dáky zárobok vo Viedni, čo len ročne — 1 500 zl., hneď by prešiel ta. Nože, reku, či by si dačo nevedel vymyslieť. +
Moju úctu Tvojej panej a pozdravenie známym.
Zbohom! Tvoj oddaný
Francisci
+ Mne to bratku len tak napadlo; ale keď som si to prečítal, zdá sa mi, že je dačo vo veci. Ja by hoc aký zárobok prijal, ktorému by vedel zodpovedať a ktorý by ma nezabil. Nie som prieberčivý.
List 101. Pavlovi Dobšinskému [661]
V Martine 18/1 871
Brat môj drahý Paľko!
Tandem aliquando[662] môžem odpovedať i na Tvoj list od 8/12.[663] Najprv som nebol na jasnom a určitom, čo bude so mnou; potom som mal prípravy pre matičný Výbor[664] a zhromaždenie Kníhtlačiarskeho spolku; potom doháňať, čo som zameškal; nuž tak hľa!
Na Tvoje výminky v poťahu na povesti[665] ja nielen že pristávam, ale hovorím, že sú skromné; a keď vy tak, nuž i ja budem vedieť, čo urobiť. Takto som odpovedal i Škultétymu[666] príležitostne.
Ja chcem už vo februári prípravy robiť k vydaniu prvého zväzku, aby vyšiel v marci. Nateraz mám biedu v tlačiarni[667] pre nedostatok robotníka, ale čakám pod úbehom asi mesiaca dvoch sadzačov. Potom mám biedu s kreslením. Klemensovi som dva razy písal, a on mi dva razy odoprel. Nuž som sa do Prahy obrátil práve dnes. Bohúň[668] je neidentný farbiar a fotograf.
Ja chcem zväzočky[669] po 6 hárkoch rozdeliť a ak ceny obrázkov dovolia, v každom asi 10 obrázkov dať vytlačiť. Prvý zväzok by som rád tak mal zostavený, žeby bol dobrý na vývesku. Mohol by si mi poradiť, ktoré povesti vziať doň a aspoň jednu-dve nové mi poslať.
Kresličovi budem musieť posielať rukopis, aby si vedel koncept urobiť, nuž by si mi mohol rukopisy nové — len dačo poslať. Ináče mu pošlem už vytlačené.
Toľko o povestiach.
O Zorničke[670] zase toľko môžem povedať, že ju tiež dám tlačiť ešte z jari, kadenáhle sadzačské sily dopustia, len ešte neznám, či na svoj účet a či pre Spolok. Na každú prípadnosť Ťa prosím, oznám mi výminky. Rukopis od teba prezriem, a Ty môžeš sbohom pracovať na novom, že by do roka-dva zväzky vynsť mohli.
Zborník[671] už máš, i Sasinek mi zdelil, že Ti strany honoráru už písal. Teraz vo výborovom zasadnutí otázku honoráru za Zborník nepredložili, nuž Ti vraj i do budúceho Výboru chcú na konto pridať po 40 zl. — za vytlačené už.
Nový zborník[672] vynde na budúci rok. Ale ja hovorím, že k tomu treba redakciu, k čomu Správa matičná nestačí, — i nerozumie. Ináče môžu veci i desať ráz tam byť. Že vraj Bibliografický vestník[673] veľmi pochvalne hovorí o Zborníku. Pre nový zborník len pripravuj. Ale bieda je to tu veliká pri Matici v tom, že sa vraj musí ohľad brať na to, žeby i katolíkov i luteránov práce tam boli. Nuž a keď katolíci lebo nič, lebo veľmi málo, lebo nesúce robia?!
Pojednanie Tvoje o povestiach[674] Matica neomylne prijme, a ak je len malé, dá ho v Letopisu na rok vytlačiť. Ja ale myslím, že by si Ty to, Paľko, rozpriadol na osobitnú knižku, čo len an 8 potlačených hárkov. Rád by som to preto mať, lebo Sasinek mi práve povedal, že na rok nemá Matica rukopisu pre osobitný spis. Nuž a už teraz hundre právom obecenstvo, že Matica nič nevydáva, alebo málo. Keď si Správa nevie pomôcť, chcel by jej ja. A preto Ťa prosím, vypracuj to pre osobitné vydanie, a pošli čím skôr, aby sa mohlo dať posúdiť.
O tej Národnej knižnici[675] napíšem pre orientatívne osobitný článok do Nár. novín — dnes alebo zajtra. Opakovať v listoch je vec obidná.
Chcem skriesiť a koncentrovať spisovateľské sily, kroz rozličné vydávanie, pre ktoré plán mi tlačiarsky spolok prijal. Len sa bojím, že katolíci zasa len budú leňošiť alebo bočiť. Nuž spánombohom. Opakujem i ich získať; ak nič, nuž pôjdeme my sami.
Odpíš mi, čo by si chcel pre Národnú knižnicu prihotoviť. Pre prvý zväzok, ktorý chcem vo februári dať vyhotoviť, mám od Ormisa spospolitného Matúša Trenčianskeho[676] (od Paulinyho z Besiedok) s historickým úvodom, ďalej ešte nič. Nuž by si mohol pre druhý 1/2-rok dač pripraviť.[677]
Nuž pozdrav sa a ostaň zbohom
Tvoj oddaný J. Francisci
List 102. Pavlovi Križkovi [678]
Blahorodý p. Pavel Križko
v Kremnici.
S odvolaním sa na Váš list od 11. a môj od 16. t. m.[679] posielam Vám od p. Lojku z Revúci ako časticu za p. Drevesa práve obdržaných 5 zl.[680] i s listom p. Lojkovým.
Spolu pripojujem predbežne jeden výtisk Správy.[681]
T. Sv. Martin 18/1 871
ochotný J. Francisci
List 103. Pavlovi Križkovi [682]
V T. Sv. Martine 26/1 871
Blahorodý pane!
2 zlaté na Dom matičný od p. Zechentera som skutočne prijal[683] a budú uverejnené na samom počiatku júnového zoznamu.[684] Jednotlivé príspevky osobitne uverejňovať neprichodí mi, lebo keď jednomu urobím, mnohí iní by to žiadať mohli.
P. Drevesovej kroz p. Lojku z Revúci poslanej častici[685] nevedel som dosaváď ani v pokladnici, ani medzi mojimi písmami na stopu prísť. Medzitým súčasne píšem p. Lojkovi, aby mi čím skôr oznámil, či, kedy, komu a jakým spôsobom tých 5 zl. odoslal. Po obdržaní odpovedi nezmeškám Vás uvedomiť o výsledku.
Výkazy ročné Kníhtlačiarskeho spolku i so Správou[686] odošlem Vám pre všetkých účastinárov o niekoľko dní i s účastinými lístkami ročného výpustu, kadenáhle sa tieto v kníhtlačiarni vyhotovia.
Pozdravte dra Zechentera a ostaňte zbohom
Váš ochotný J. Francisci
List 104. Pavlovi Dobšinskému [687]
V Martine 6/2 871
Bisťuže mu do boku! Braček Paľko s poštou! Ja som Ti poslal 19/1 na recepis list[688] a Ty si ho 29/1 nemal. Myslím, ale že ho už máš. Slovom, braček, ja Vaše výminky v poťahu na Povesti držím za skromné, a ešte raz hovorím, že keď Vy tak, nuž i ja budem vedieť, ako sa držať.
Čo sa vydania povesti dotýče, ja som celkom uzrozumený s tým, aby ste vy dali osvedčenie, aké chcete k tomu prvému zväzku pre svojich „predplatiteľov“ — a ja vám ho dám vytlačiť na môj účet; lenže len pre tie exempláre, ktoré vy potrebujete, a dám ho vložiť do poťažných výtiskov. Napíš ho teda, ako chceš, a pošli mi ho.
K vyhotoveniu som ešte neprikročil, lebo sa mi zaseklo na tom, že mi Klemens ani na opätné požiadanie kresliť nechce.[689] Od Bohúňa nemám ešte odpoveď, ktorý by to asnáď predsa vernejšie nakreslil, ako Čech v Prahe alebo Nemec vo Viedni. Drevorezy dám v Prahe vyhotoviť. Ale by si mi mohol poslať, ako som Ťa požiadal, poň 2-3 nové povesti.
Medzitým so Zorničkou som už ďalej pokročil. V tom liste od 19/1 som Ťa prosil k privoleniu, aby ich ja vydal, a o zdelenie výminiek. Predpokladajúc z Tvojich predošlých listov, že neodoprieš a že sa strany výminiek dorozumiete, porobil som kroky už k práci, t. j. už som dal vyhotoviť obrázky v Prahe ku povestiam „Poklad, Skapaný diamant, Jahodový košíček, Pavučina a Stratené peniaze“. Kadenáhle dostanme obrázky, čo najďalej o 2 týždne očakávam, dám tlačiť, a chcem, aby sa behom marca vyhotovil I. zväzok. Prosím teda, zdeľ mi i Ty výminky v poťahu na Zorničku. Po druhé ale, buď tak dobrý, napísať mi titul úplný[690] a poslať bez odkladu, aby som ho mal, keď budem mať začať tlačiť. V rukopisu je len takto: „Názov knihy bol: Zornička, zábavník pre dietky zväzok I.“ To je všetko dobre; ale či autorstvo nemá byť vytlačené, a či postačí, keď ja dodám — vydáva Ján Francisci? Či by reku nemalo byť „Usporiaduje Pavel Dobšinský — vydáva Ján Francisci“. Nuž odpíš mi to hneď.
O Úvahách o povestiach[691] som Ti už písal, aby si ich ako osobitný spis matičný vyhotovil. Ja pevne verím, že ich Matica vydá. Do Letopisu sú pridlhé. Sasinek ich vraj už dal posudzovať. Pre tlačiarsky spolok nateraz je to menej príhodné, poneváč by mu kapitál dlhšie ležal, k tomu nemá teraz toľko sily, žeby krem uzavrených diel, t. j. Knižnica, Zábavník a Ochotník,[692] vyhotoviť mohol. A Tebe by šlo o to, žeby čím skôr bolo vytlačené. Myslím, že ho Matica po valnom zhromaždení dá vytlačiť.
Strany honoráru Ti už Sasinek písal. Mamľas, zabudnul vec predniesť predošlému Výboru, a tak čakať treba do májového zasadnutia.
A teraz sa mi maj dobre a buď dobrej nádeje. Prisámbohu, každý človek má svojho moriaka. Veď keby sa len dáky čert neschumelil, asnáď nájdem spôsob spomôcť Ti.
Pozdrav a ostaň zbohom
Tvoj oddaný
J. Francisci
List 105. Augustovi Horislavovi Škultétymu [693]
V Martine 8/3 871
Brat môj drahý Horislav!
Len o tom kalendári[694] Ti idem písať, poneváč sa čas míňa. Naše správčie povereníctvo pristalo na tento 1872 rok i na 20% čistého úžitku. Ale ja sa obávam, že toho nebude viac, ako 30 zl. — lebo pochybujem, že by sa viac minulo ako 10 000 ex. a 8 tisíc treba, aby sa všetky výdavky nahradili. Nuž ale veď uvidíme. Ja nechám sadzbu stáť, a ak by sa viac žiadalo, dám natlačiť.
Nuž teda už vyhotujte ten rukopis[695] a pošlite mi čím skôr i čiastočne, ale tak, žeby najďalej do konca apríla všetko tu bolo. Zvlášte Vás upozorňujem na predmety, ku ktorým treba dať robiť obrázky, čo času potrebuje, poneváč ich musím dať robiť v Prahe, kde sú veľmi zaujatí drevorytci. Nuž také predmety mi čím najskôr pošlite i s nákresmi, ak treba akurátnymi, ak nie, len tak circiteo. Veď to doktor Zoch urobí.
Behom apríla vynde I. zväzok Zorničky i I. zväzok povestí[696] — s obrázkami.
Nože mi nech Zoch[697] zaopatrí od Steinera[698] fotografie čím najviac rumunských oblekov a nech mi pošle.
Ormisovi, prosím Ťa, povedz, že som ja rukopis Lipovnickej či akej maši[699] nedostal, teda sa ani nemôže tlačiť. A nech pošle čím skôr rukopisy pre Výchovovedu a Matúša. K synovi mu gratulujem.
Boh Vás opatruj
Tvoj oddaný J. Francisci
List 106. Augustovi Horislavovi Škultétymu [700]
V Martine 13/3 871
Brat môj drahý Horislav!
Posielm Ti 100 výtiskov Zorničky,[701] čo môžeš utŕž z toho a daj mojím menom na budovu gymnaziálnu.[702] Tak chcem urobiť i s každým nasledujúcim zväzkom i Zorničky, i Slovenských povestí.
Krem toho pripojujem 10 výtiskov k rozdaniu na odmenu pri nastávajúcich skúškach pre žiakov Nižšieho gymnázia.
Súčasne posielam 100 výtiskov Dobšinskému ako honorár či pre Jonathanových dedičov,[703] či pre Vás iných, ktorých práce sú vytlačené. Rozdeľte to medzi sebou, alebo naložte ako sami za najlepšie uznáte.
Schválne dodávam, že do Gemera žiadnemu inému nepošlem Zorničky, a prosil by som, keby ste ani vy, krem žiakov, iným neposielali na predaj. Verím, že sa to minie v Gemeri.
Prosím Ťa, s Fedorom mojím[704] mám tú galibu, že som lanského roku dal 100 ex. Smejme sa, čo mi bol Sasinek[705] poslal, na predaj, on zas dal iným, a teraz nemôže inkasovať peniaze. Menovite má požadovať — od Ľudovíta Gála žiada 1 zl., Bohumíla Gallaya[706] 1 zl. 50 xr., Martina Kostolného[707] v Lubeníku 60 xr.
Prosím Ťa, buď tak dobrý, inkasuj to a pošli mne. Povesti sa teraz idú tlačiť.
Boh vám pomáhaj, Tvoj oddaný
Francisci
Ormisovi,[708] prosím, povedz, že ak som mu o 2 zl. menej poslal, nech to stiahne pri počtách z Divošky.[709]
List 107. Augustovi Horislavovi Škultétymu [710]
V Martine 17/3 871
Brat môj drahý Horislav!
Preboha Ťa prosím, pošli mi už ten rukopis pre kalendár,[711] lebo prídem do špatných nesnádok i s ohľadom na to, že som previedol, aby ten rukopis ste Vy vyhotovili.[712] Ináče by som už bol mal hotové a teraz mi neprichodí zháňať sa inde. Obrazy, neznám kedy dostanem, keď ešte ani rukopisu a textu nemám.
Čo Zoch[713] poslal o štepárstve, to je taká maličkosť, že s ňou započať robotu ešte nemožno. Pošli, prosím Ťa, pošli už.
Pred 3-4 dňami poslal som Ti 100 výt. Zorničky pre fond gymn. stavby a 10 na rozdanie žiakom. Myslím, že to už máš.
Zbohom Tvoj oddaný
J. Francisci
List 108. Pavlovi Dobšinskému [714]
V Martine 15/4 871
Brat môj drahý Paľko!
Posielam Ti na ukážku prvý hárok Zorničky. Myslím, že bude dobre vyzerať tak. I Povesti budú celkom také. Len ma kresliči a drevorytci dlho za nosom vodili. Predvčerom som dostal posledné tri pre Zorničku a pre Povesti mám dostať o týždeň prvé tri. Ale zase teraz máme biedu v tlačiarni so sadzačmi: traja odchádzajú, jednoho som odpravil a nových neznám kde dostať, lebo som na tŕni i ja. Nuž sa mi opozdí vyhotovenie Povestí, ale Zorničku chcem do 2.-3. mája vysiliť, aby sa mohla pri examenoch[715] predávať.
Drevorytec ma už súri o program pre nový zväzok Zorničky, aby som vraj nemusel zase čakať. Nuž, prosím Ťa, pošli mi materiálu čo máš, menovite by som rád i niečo takého, ako je „Straka“ a Jabĺčka. Potom Hádky a Klásky a Zrnká. S poslednými dvoma budem hospodáriť podľa potreby doplňovania 6 hárkov. Pošli mi teda čím skôr.
Ako honorár pošlem Ti od prvého zväzku 100 hotových výtiskov, kadenáhle sa vyhotovuje, od budúcich uvidím, ako sa bude dariť rozpredaj.
Aj pre Povesti mi môžeš nový materiál poslať, aby som vedel program pre nový zväzok zostaviť[716] a obrázky zavčasu dať vyhotoviť. Do prvého zväzku som vzal tri poslané: Starý človek, Žabina kmotra, Múdry Maťko a blázni. Potom z vydaných už: Zlatovláska, Kráľ času, Zlatá priadka, Traja zhavrenelí bratia, Pamodaj šťastia lavička, Cesta k slncu. Ku každej som dal obrázok vyhotoviť, nákresy ich som už videl, a teraz ich len majú do dreva vyrezať — v Prahe — budú veľmi pekné. Ale mi všetkých 9 povestí nevníde do zväzku, i draho by mi padlo 9 obrázkov, keď sa to len po 30 xr. môže predávať. Nuž pridám i hádky, i porekadlá mravnopoučné — a premiešam povesti druhými bez obrázkov.
Ja na tom budem pracovať, aby Tvoj spis o náboženstve Slovákov[717] osobitne vyšiel. Ak máš dačo k prevedeniu v májovom zasadnutí matičného výboru, zdeľ mi prvočasu.
Zbohom Tvoj oddaný
Fr.
List 109. Pavlovi Dobšinskému [718]
V Martine 13/5 871
Brat môj drahý Paľko!
Posielam Ti 100 výtiskov Zorničky ako honorár. Urobte s tým, ako najlepšie rozumiete, mne je všetko jedno, či príjem dáte sirotám Jonathánovým,[719] či počítať budete dačo s Horislavom[720] i pre seba.
Krem toho posielam 100 ex. Horislavovi, aby to rozpredal v prospech gymn. budovy.[721] Viacej do Gemera nepošlem, a prosím, aby ste i vy rozpredaj tých 200 výtis. len na Gemer obmedzili. Veď sa to, myslím, minie.
V tomto zmyslu píšem i Horislavovi.
Keď mi pre nový zväzok Zorničky[722] rukopis pošleš okolo Jána, dosť bude, teraz i tak nemám dosť robotníkov a v lete sa to, krem toho, zle predáva.
Z povestí by som rád mal do II. zväzku aspoň jednu novú. Ináče si pomôžem. I. zväzok sa ešte len teraz začne sádzať, ale budú v ňom pekné obrázky.
V matičnom Výbore budem mať Tvoje záležitosti na starosti. „Úvahy“[723] chcem aby osobitne boli vydané, myslím, že to prevediem.
Zbohom Tvoj oddaný
J. Franc.
List 110. Pavlovi Križkovi [724]
V T. Sv. Martine 22/5 871
Blahorodý, vysokoctený pane!
Osmeľujem sa v prílohe poslať Vám 20 výtiskov I. Zorničky,[725] a síce 10 brožírovaných a 10 tuhšie viazaných, do komisie. Ja budem počítať brožírované výtisky po 24 xr., viazané po 27 xr. Predajná cena je brožírovaných 30 xr., viazaných 33 xr. Prečo ten rozdiel ceny, vysvetlil som v 57. čísle Nár. novín, a bude to vytlačené i v 5. čísle Nár. hlásnika.
Ak by Vám neprichodilo zaoberať sa predávaním, ráčte to oddať inému spoľahlivému človeku. Neminuté výtisky prijmem naspäť. Utržené peniaze, rozumie sa, čím skôr obdržím, tým vítanejšie mi bude. Nastávajúce školské skúšky, myslím, že budú dobrá príležitosť k predaju.
Pozdravujem srdečne Dra Zechentera[726] a ostávam s úplnou úctou
ochotný
J. Francisci
List 110. Pavlovi Križkovi [727]
Nemrzím sa. II. Zornička[728] vynde ešte tohoto roku. Obdržal som s poďakovaním
za Zorničku[729] 5 zl. 10
za I. Ochotníka[730] 2 zl. 40
spolu 7 zl. 50 xr.
S úplnou úctou
T. Sv. Martin 5/7 871
J. Francisci
List 112. Pavlovi Križkovi [731]
Turč. Sv. Martin dňa 7/7 1871
Blahorodý pane!
Osmeľujem sa Vám poslať 15 ex. I. zv. Slov. národného zábavníka (Kalinčiakova Reštaurácia)[732] do komisie, na 20% rabat. Predajná cena 35 xr. Šestnásty ex. ráčte, prosím, oddať p. Dru Zechenterovi,[733] od ktorého som dnes dostal 35 xr. na poukážku poštou.
Obdržanie poslaných mi peňazí som Vám už dopisovacím lístkom poistil.
Nová Zornička vynde ešte tohoto roku. Ale by som rád, keby sa mi do matičného zhromaždenia[734] dohotovil I. zv. Poviedok, práve v takom vydaní sa s obrázkami ako Zornička. Už sú i hárky hotové! Porúčam láskavosti Vašej i tie.
Účastín ešte jest asi 50 neminutých.[735]
Keby všetci takí poriadni boli, ako ste Vy, bolo by chvalabohu.
S úplnou úctou
ochotný J. Francisci
Ochotníka[736] II. zv. už len zaviazať treba.
List 113. Pavlovi Križkovi [737]
Turč. Sv. Martin 15/7 1871
Blahorodý pane!
Váš dopisovací lístok do 12/7 dostal som včera večer po 6. hod. Vtedy už ani na pošte, ani v tlačiarni nedalo sa nič urobiť. S dnešnou poštou Vám teda oznamujem, že na Vaše otázky strany ceny vyhotovenia klasifikácie[738] nič odpovedať nemôžem, poneváč ste neudali ani formát, ani počet výtiskov, ani koľko hárkov bude to obnášať. Medzitým jestli Vám ľúbe, vyhotovíme Vám po tej cene, ako sme vyhotovili ročné správy pre gymnáziá revúcke, martinské, kláštorské a kláštorskú miestnu školu. Formát všade bol iný, a tak i ceny iné, ale ten istý cenník.
Ale s časom to sotva pôjde. Vy dostanete tento list 16. My dostaneme rukopis, ak by ste ho poslali, asnáď iba 18. a 21. už tam chcete mať prácu hotovú, čo je nemožné, a k tomu ani nepoviete, koľko jej bude.
Ja Vám viac povedať nemôžem, ako že Vám tak náhlo ani v Bystrici, ani v Štiavnici nevypadne, tak úhľadne sotva a lacnejšie žeby vypadlo, pochybujem.
S úplnou úctou ochotný
J. Francisci
Ak by ste rukopis sem poslali, prosím
tiež oznámiť, či sa má dať brožírovať,
a jestli áno, nezabudnúť, že i to čas potrebuje.
List 114. Pavlovi Križkovi [739]
Martin 22/7 871
Blahorodý pane!
Práve som dostal Váš list[740] od 19. a len expres cestou mi dnes prijmú paket na poštu, aby ste ho zajtra mali.
Posielam 15 tuho viazaných Zorničiek po 25 xr. — v sume 3 zl. 75 — a za poslanú 1 zl. 50 srdečne ďakujem.
Rukopis je nie tu,[741] viac nestihnem
Fr.
List 115. Pavlovi Križkovi [742]
Turč. Sv. Martin dňa 9/8 1871
Blahorodý pane!
Mám šťastie poslať Vám prítomne na 20 % rabatu do komisie:
a) 20 ex. II. zv. Slov. nár. ochotníka[743] kom. cena 25 xr.
b) 25 ex. I. zv. Poviedky[744] komis. cena 30 xr.
Mimo toho 20 ex. Bačkoroviča.[745]
Pripojený a menom Dr. G. Zechentera vyznačený výtisk Poviedok ráčte p. Drovi Zechenterovi ohľadom na prívesok na konci zväzočku doručiť.
S úplnou úctou
ochotný J. Francisci
List 116. Adolfovi Petrovi Zátureckému [746]
Turč. Sv. Martin 23/8 1871
Blahorodý pane, ctený pane!
Mám šťastie prinavrátiť Vám rukopisy „Nápravníka“[747] započatý rukopis[748] a knihu Voksmirtschsaft.
Nápravník je znamenitý spis a veľmi by som ho rád mal vytlačený. I Vaše epizody sú dobré, menovite odsek II. je znamenitý. Ale treba istého prepracovania. Za jedno, trebárs ste sa ako usilovali dať tomu chrakter nie výlučne luteránsky, predsa poznať, že je práca luteránska a pre luteránov. Hlavne to vysvitá z próby[749] formy a voľby. Žiaducne by bolo, aby dej inakšie ustrojený bol, tak, žeby kázne patričné nie pri próbe boli povedané a nepriateľstvo Nápravníka nie pri agitáciách volebných sa začalo a vyvinovalo alebo premáhalo, ale ináč.
Za druhé, do rozprávky kaplánovej je celý dej vložený, a kaplán sa stratí. Omnoho prirodzenejšie by bolo a okrúhlejšie vyzeralo, čo by jedna osoba rozprávala bez toho, žeby uviedla celý dej ako rozprávku cudziu. A tú epizódu II. bolo by tiež voviesť do deja, žeby to k pr. Nápravník sám so svojím dieťaťom tak konal a rozprával, ako sa v tej kapitole opisuje. Vy máte obratné pero a bystrého ducha: jestli za príhodné uznáte moje poznamenania, snadná vec Vám bude ich použiť ku zdarilosti ešte väčšej práve.
Z ohľadu spisu druhého upozorňujem Vás, že na základe tohože diela Rupetovho vyšlo v Matici lidu Základové hurpudnišství od Jonáka. Matice lidu ročník V. číslo 2. 1871.
Keď budú oba spisy hotové, ráčte mi ich poslať, náš spolok ich prijme k vydaniu,[750] rozumie sa po predbežnom posúdení. Ráčte mi potom zdeliť i výminky.
S úplnou úctou ochotný
Francisci
List 117. Augustovi Horislavovi Škultétymu [751]
V Martine 30/9 871
Braček Horislav!
Veď to len Pavko v Drienčanoch[752] tie „sa“ tak navešal na zadok![753] Ja som, ktorý som vlastne začal tak spojovať, a i usilujem sa tak spojovať, — ja reku sám som mnohé potrhal a poprekladal. Ale niekde to človek nedovidel.
Práve v takom spôsobe budú i povesti vychádzať. Len by si mi mohol poradiť dobrý titul. Či by nebolo dobré ku pr. „Slovenské dietky“.[754] lež obrazov mať 9 hotových pre povesti — len mi v tlačiarni nestačia.
Ja nič nemám proti tomu, keď to Pro memoria dáte do Správy.[755] Správy v tom formáte, ako lanská martinská,[756] ale kompresným písmom a nie preloženým, stála by hárok v 500 výtiskoch 26 zl. — brožírovať bagateľ.
Posielam Ti tu 1 zl. za boľavú ceduľu[757] od Čerbianskeho. Ostatní mi nič nedali.
Zbohom Tvoj oddaný
Francisci
Nože dačo, ale celkom len pre Teba, lebo ak budeš ďalej rozprávať, predchytia vec, a nebude nič. Ja by som tu rád ustrojiť besedu[758] v prospech rev. gymn., na ktorej by i moja žena spoluúčinkovala, a to by privábilo okolité zemanstvo. Ale by som potreboval dobrý a silnejší chór, ako je tunajší. Prezveď sa a odpíš mi, koľko spevákov by tu zblízka chóru vášho mohlo a chcelo k tomu účelu na 2-3 dní sem prísť, myslím okolo 20. augusta. Ak by mohlo asi 12 spevákov prísť, Kysečvel by nemal chybeť — potom by sa spojili s tunajším tiež asi 12 chlapov počítajúcim, a vopred by sa mohli naučiť zo dva-tri kusy rovnako.
List 118. Michalovi Urbánekovi [759]
Michal Urbánek posiela plán pre budovu Kníhtlačiarne s rozvrhom materiálu a peňazí.
3/6 871
Blahorodý pán M. Urbánek,
staviteľ v Dobrovci
I výbor Kníhtlačiarskeho spolku nášho za základnú a pre spolok užitočnú uznal tú Vašu v liste od 3/6 r. t. vyslovenú mienku, aby budova kníhtlačiarne na poschodie vystavená bola.
Vyvedenie stavby behom leta tohoto prekazili mnohé nesnádky, ale behom budúceho leta a najďalej do konca augusta chcel by mať spolok budovu pre závod už neomylne vystavenú.
Aby ste k tomu čím skôr prípravy potrebné porobiť mohli, mám šťastie z naloženia Výboru —
predne poslaný nám už plán v prílohe prinavrátiť i s rozvrhami materiálov a peňazí, a spolu Vás úctivo poprosiť, aby ste ráčili mať lásku plán ten a celý elaborát tak prestrojiť, žeby mal za predmet budovu na tomto istom pozemku na jedno poschodie postaviť sa majúcu.
Čo sa rozdelenia miestnosti dotýče na územie a poschodie, v tom sa s návrhom Vaším takmer celkom zrovnávame. Myslím totiž, že u zemi má byť byt pre faktora záležajúci z dvoch izieb na bývanie a spanie, neveľkej kuchyne a tiež takej komory. Tretia izba k tomu bytu je nepotrebná. K tomu má prísť priestranný magazín pre papier a hotové tiskopisy. Podobne u zemi má byť pisáreň závodu a spolku, ale tak položená a usporiadaná, žeby mala slúžiť spolu za skelp a príručný sklad k predávaniu tiskopisov spolkových alebo i cudzích, podobne by táto pisáreň mala byť i dosť priestranná, i dosť vidná, i obecenstvu dostupná. Čo by sa u zemi z priestoru v súznení s celým budoviskom zvýšilo, tam by ustrojená mala byť jedna alebo dve izby k bývaniu pre sadzačov. Dreváreň, záchody, schody by mali byť tiež u zeme.
V poschodí mali by byť miestnosti pre sám závod, t. j. pre sadzačov s regálami, pre mašinu s tlačiarskym osobenstvom, a pre umývaciu kuchyňu. Pre závod by prospešné bolo, keby miestnosti pre sadzačov s mašinou, jednu, ak je to z technického stanovišťa možné, len latkami prehradenú miestnosť tvorili, aby tak i dohľad a prehľad, i obcovanie medzi sebou snadnejšie bolo. Ak by priestor sa zvyšoval, potrebná by bola nám miestnosť pre knihára, ktorá by spolu slúžila za expedit.
Naposledy ovšemže uznávame, že k celku patrí i pivnica, ako sa i Vy vyslovovať ráčite, nasledovne i pivnicu mať žiadame, ale len miernej veľkosti.
Ale nemôžem premeškať, aby som i na túto okolnosť neupozornil, že poneváč magazín bude u zeme a tlačiareň hore, dopravovanie papieru hore a vrátivších paketov z expeditu[760] dolu bude veľmi obtížne. Preto žiaducno by bolo mať na príhodnom mieste čiganý[761] prístroj, na ktorom by sa ťažšie baly hore vyťahovať a dolu spúšťať mohli.
Medzitým je v poťahu na cieľu primeranosť budovy pre jej určenie viac-menej podstatných poznamenaní, ktoré písomne náležite predstaviť a vyčerpať vec nesnadná, preto by sme za veľmi žiaducne držali, keby ste ráčili mať lásku, skôr akoby ste ku konečnému ustáleniu samého plánu prikročili, poctiť nás svojou návštevou, ktorej deň by sme prosili vopred nám určiť. Keďže máte tu i iné stavby previesť a ako počujeme vás i očakávajú osobne, teda sa to razom stať môže, a tak by sme vec úplne a náležite dohovorili.
Po druhé. Čo sa prevedenia stavenia dotýče, spolok si žiada budovu mať hotovú do konca prichodšého mesiaca augusta[762] a želal by si, keby ste prevedenie Vy prevziať ráčili, a síce či tak, žeby ste si i materiál Vy sami zaopatrili, a čiže tak, žeby si materiál spolok zaopatril a Vy len prácu previedli. Zhodnutie konečné stať by sa mohlo len ústne a osobne v čas Vášho príchodu sem. Ale nám je žiaduco i dotedy a hneď teraz znať aspoň toľko už predbežne, či ste naklonený tú stavbu prevziať a previesť do konca budúceho augusta, a síce či s materiálom, a či bez materiálu. Jestli bez materiálu, ráčte nám súčasne s odpoveďou na horevyloženú žiadosť oznámiť, akého materiálu a koľko asi by sme mali prihotoviť a dokedy? Tieto dátky znať nám treba, že tu o materiál zavčasu, menovite ale o skálie, už teraz sa starať prichodí.
25/10 871
J. Fr.
List 119. Pavlovi Križkovi [763]
T. Sv. Martin 13/12 871
Blahorodý pane!
Posielam Vám prítomné dočasné účastinné lístky účastín druhého výstupu pre pp. Adolf Langsfelder, Pavel Križko, Viliam Dreves, Ján Galantha, Ľudovít Martiny, Julius Gyurgyik, Jozef Galanda, Dr. Gustáv Zechenter, Juraj Burkund, Eduard Makuc, Adalbert Klein, Ján Harko, Andrej Goldberger, Zuzana Goldbergerová, Antónia Lange, Alexander Grossmann, Bela Grossmann, Leopoldína Grossmannová, Malvína Grossmannová, Julius Plošic, — k tomu posielam Správu[764] na rok 1870 pre starších účastinárov: prosím oboje oddať adresátom a o doručení účastinných lístkov uvedomiť ma.
Pripojujem ďalej 20 výtiskov i. zväzku Slov. divadelného ochotníka[765] do komisie, s prosbou, aby ste jednateľstvo skladu nášho buďto Vy, alebo iného spoľahlivého človeka — Demian[766] je nesúci — zaslať ráčili. Za odpredané výtisky dáva spolok 20 % rabat. Útraty zásilky nesie objednateľ. Predajná cena prítomného zväzku je 20 xr.
Tiež pripojujem na ukážku prvý hárok I. zväzku Zorničky,[767] ktorý nezadlho vyhotoví sa a súci bude k čítaniu mládeže a na odmeny pri skúškach. Celkom v tom spôsobe budú vychádzať mojím nákladom vybrané Slovenské povesti; tiež s obrázkami a pre dietky. Prosím o porúčanie užívania knižtičiek týchto. Výminky rozpredaja udané sú na poslednej strane ukážky.
P. Lučanskému[768] v Detve píšem súčasne, že k dostaniu sú u p. Sasinka modlitebné knižtičky[769] pre deti po 14, 16 a 21 xr. a jestli chce, môže dostať potom i Zorničku. Iného súceho tu nateraz niet, ani do tedy nebude. Stanovy vzájomných pomocníc[770] tlačené tu niet; ale v Revúci slovenské, nemeckých nikde niet. Ale by ste Kníhtlačiarskemu nášmu spolku veľkú službu preukázali, keby ste mu pár učňov zaopatrili. Potreboval by 4-6. Výminky by sa dohovorili potom pri pádoch konkrétnych. Predbežne pripomínam, že do tlačiarne prijímajú učňov na 5 rokov, my by
-----File: lijf0182.png----------------------------------------------------
sme prijali i na 4 roky. Platili by sme prvý rok učňovi týždenne po 1 zl. a každý nasledujúci rok vždy o 40 xr. viac. Hospodu a chovu mal by si opatriť sám učeň; ale ak by inde nebolo, postarali by sme sa my o študentské chovanie a uhospodenie učňa z jeho zárobku.
Chlapec za učňa má mať istú dospelosť telesnú i duchovnú, asi 13-14 rokov, má znať hodne bežne čítať rukopisy slovenské, — keď i nemecké a maďarské, tým lepšie; má byť spoľahlivý a poriadny, aby škodu nerobil, či z ľahkomyseľnosti, či zo zlosti.
Nože, prosím Vás veľmi, hľaďte opatriť pár chlapcov; veď je to nie zlý zárobok, lebo vyučený sadzač zarobí týždenne 12 — 15 zl., a práca je to nie obťažná.
Pozdravte Dr. Zechentera a ostaňte zbohom
Váš oddaný
J. Francisci
[658] Nezistenému 13. 1. 1871. ALU SNK, sign. A 351. Rkp., orig. 2 s. Adresát je nezistený, list prišiel z Viedne.
[659] Základina na Dom Matice slovenskej.
[660] z nem. — Vedia, čo robia.
[661] Pavlovi Dobšinskému 18. 1. 1871
ALU SNK, sign. 36 E 3. Rkp., orig. 4 s. Na liste je poznámka P. Dobšinského — Drienčany odp. 4/2.
[662] Neskoro, ale predsa.
[663] Dobšinského list nepoznáme.
[664] Výbor MS bol 11. januára 1871, Francisci naň predložil vyúčtovanie zbierok na Dom MS od augusta 1870.
[665] Poviedky pre slovenské dietky. Vydáva J. Francisci. Zv. 1. Obsahoval aj povesti zozbierané P. Dobšinským a A. H. Škultétym.
[666] List 99 z 24. 12. 1870.
[667] V tlačiarni KÚS-u, ktorého bol predsedom.
[668] Peter Michal Slavomil Bohúň (1822 — 1879) — maliar, litograf, výtvarný pedagóg
[669] Vydávanie uvedených Poviedok.
[670] Zornička. Obrázkový zábavník pre dietky. Vyd. Ján Francisci. Zv. 1. Martin: KÚS, 1871. 96 s. Vyšlo len jedno číslo.
[671] Chrástek, M., Černý, E., Dobšinský, P. Sborník slovenských národních piesní, povestí, prísloví, porekadiel, hádok, hier, obyčajov a povier. 1. zv. Viedeň, 1870; Martin: KÚS, 1874 (1 zošit).
[672] Druhý zväzok Sborník… zostal neukončený. Vyšiel iba 1 zošit v KÚS-e roku 1874, zostavovateľom bol Dobšinský.
[673] Bibliografický vestník — nezistený ročník a číslo
[674] Dobšinský, P. Úvahy o slovenských povestiach. Martin: KÚS, 1871. Prácu na samostatné vydanie navrhli na 1. výborovom zasadnutí MS 2. augusta 1871.
[675] Návrh na vydávanie samostatnej edície Národná knižnica v KÚS-e.
[676] Išlo o povesť Pauliny-Tóth, V. Trenčiansky Matúš. Martin: KÚS, 1873. Úvod do nej napísal Samuel Ormis. Vyšla ako 1. zv. edície Knižnica slovensko-národná.
[677] Dobšinský do tej edície v tom ani nasledujúcom roku nepripravil nič. Roku 1872 mu v KÚS-e vyšli Úvahy o slovenských povestiach, ktoré boli zaradené do Matičných spisov č. 28.
[678] Pavlovi Križkovi 18. 1. 1871. Ústredný archív Slovenskej republiky v Bratislave, fond Križko. Rkp., orig. 1 s. Text listu je napísaný na liste G. Lojku Jánovi Franciscimu zo dňa 9. 1. 1871 z Veľkej Revúcej. Francisciho list je v poslednej tretine papiera.
[679] Oba spomenuté listy sa nezachovali.
[680] Nevieme, na aký cieľ Dreves poslal Križkovi 5 zl.
[681] Išlo o publikáciu Kníhtlačiarsky účastinársky spolok. Ročná správa, 1871.
[682] Pavlovi Križkovi 26. 1. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. Rkp., orig. 2 s.
[683] Zbierky na Dom Matice slovenskej.
[684] Zoznamy darcov zverejňovali hromadne v Národných novinách.
[685] Spomínaná čiastka 5 zl. od Drevesa je nejasná — na aký cieľ bola poslaná a komu ju odoslal. Podľa predchádzajúceho listu (102) Francisci poslal peniaze Križkovi.
[686] Kníhtlačiarsky účastinársky spolok. Ročná správa, 1871.
[687] Pavlovi Dobšinskému 6. 2. 1871. ALU SNK, sign. 36 E 3. Rkp., orig 4 s.
[688] Je to list 101 z 18. januára 1871.
[689] Problematiku rozviedol v liste 101.
[690] Vyšla pod málo upraveným titulom — Zornička. Obrázkový zábavník pre slovenské dietky. Vyd. J. Francisci, zv. 1.
[691] Pozri list 101. Vydala ich Matica slovenská pod č. 28 Matičných spisov. Vytlačil ich KÚS roku 1872.
[692] KÚS vydával vlastným nákladom tri edície: Slovenský národný zábavník, Slovenský divadelný ochotník a Knižnica slovensko-národná. Pozri Halaša, P., Špetko, J. Kníhtlačiarsky účastninársky spolok v Martine (1869 - 1949). Martin: MS, 1958.
[693] Augustovi Horislavovi Škultétymu 8. 3. 1871. ALU SNK, sign. M 104 B 21. Rkp., orig. 2 s.
[694] Slovenský obrázkový kalendár, roč. 2 (na rok 1872).
[695] Rukopisné veršíky pod obrázky do kalendárovej časti.
[696] Poviedky pre slovenské dietky. Vyd. Ján Francisci. Zv. 1, 1871.
[697] Ivan Branislav Zoch (1843 — 1922) — profesor fyziky, matematiky a chémie v Revúcej
[698] Nezistený, pravdepodobne fotograf v Revúcej.
[699] Išlo o Zechenterovu Lipoviansku mašu. V KÚS-e ju vydal Andrej Truchlý-Sytniansky nákladom redakcie Orla roku 1874.
[700] Augustovi Horislavovi Škultétymu 13. 3. 1871. ALU SNK, sign. M 104 B 21. Rkp., orig. 1 s.
[701] Zornička. Obrázkový zábavník pre dietky…
[702] T. j. budovu slovenského gymnázia v Revúcej, ktorá začali stavať v máji 1871.
[703] Ide o Jonatána D. Čipku (1819 — 1861), v rokoch 1846 a 1847 zredigoval spolu s A. H. Škultétym Zorničku.
[704] Ide o Fedora Francisciho, syna.
[705] Sasinek, Franko V. Smejme sa! Sbierka vtipov, žartov, smiechot a hádanok. Spísal Franko Chvojnický. Vyšli v 2 zošitov po 48 s.
[706] Žiaci revúckeho gymnázia.
[707] Nebol žiakom revúckeho gymnázia.
[708] T. j. Samuelovi Ormisovi, profesorovi.
[709] Shakespeare, W. Láska zdolá všetko alebo Skrotená divoška. Veselohra v 4 dejstvách. Podľa Shakespeara a Schinka prepracoval Holbein. Poslovenčil Ján Francisci. Nákl. turč. sv. martinského slov. Spevokolu. 49 s. Slovenský divadelný ochotník, zv. 1, 1871.
[710] Augustovi Horislavovi Škultétymu 17. 3. 1871
[711] Slovenský obrázkový kalendár, roč. 2 — na rok 1872.
[712] Na Francisciho návrh kalendár zostavovali profesori revúckeho gymnázia.
[713] Zoch, I. B. O spolčovaní sa remeselníkov. In Slov. obrázkový kalendár, 1872, s. 37 — 38.
[714] Pavlovi Dobšinskému 15. 4. 1871. ALU SNK, sign. 36 E 3. Rkp., orig. 2 s.
[715] T. j. pri skúškach žiakov.
[716] Ďalší zväzok už nevyšiel.
[717] Také dielo P. Dobšinského nepoznáme, nevyšlo tlačou, ani sa nezachovalo v rukopise.
[718] Pavlovi Dobšinskému 13. 5. 1871. ALU SNK, sign. 36 E 3. Rkp., orig. 2 s.
[719] Jonatán Dobroslav Čipka (1819 — 1861) spolu s A. H. Škultétym zredigoval zábavník Zornička v rokoch 1846, 1847.
[720] August Horislav Škultéty.
[721] Nová budova revúckeho gymnázia, ktorú v máji 1871 začali stavať.
[722] Druhý zväzok Zorničky pripravoval Ján Francisci, ale nevyšiel.
[723] Dobšinského Úvahy o slovenských povestiach vydala Matica slovenská samostatne v KÚS-e roku 1874.
[724] Pavlovi Križkovi 22. 5. 1871. Národný archív, fond Križko. Rkp., orig. 1 s.
[725] Zornička. Obrázkový zábavník… Zv. 1.
[726] Dr. Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský (1824 — 1908) — spisovateľ, lekár v Kremnici
[727] Pavlovi Križkovi 5. 7. 1871. Národný archív v Bratislave. Korešpondenčná karta s poštovou pečiatkou T. Sv. Martina a Kremnice. Na 1. strane je adresa: „Blahorodý pán Pavel Križko, učiteľ Kremnica.“
[728] Druhý zväzok Zorničky nevyšiel.
[729] Za 1. zv. Zorničky, 1871.
[730] V edícii Slovenský divadelný ochotník, zv. 1, vyšla hra Shakespeare, W. Láska zdolá všetko alebo Skrotená divoška… Poslovenčil Ján Francisci. Martin: KÚS, 1871.
[731] Pavlovi Križkovi 7. 7. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. List s ozdobnou hlavičkou KÚS-u. Rkp., orig. 1 s.
[732] Prvým zväzkom Slovenského národného zábavníka bola publikácia Kalinčiak, Ján. Povesti. Reštavrácia. Usporaduje Ján Francisci. Martin: KÚS, 1871. 120 s.
[733] Dr. Gustáv K. Zechenter — lekár v Kremnici
[734] Valné zhromaždenie Matice slovenskej bolo 2. augusta 1871. Ide o Poviedky pre slovenské dietky. Vydáva Ján Francisci. Zv. 1. So štyrmi pôvodnými obrázkami, 1871.
[735] Zo 400 nových (druhých) účastín KÚS-u, ktoré dali na predaj v auguste 1870.
[736] Druhý zväzok edície Slovenského divadelného ochotníka tvoria hry: Alexander Fredro: Pán Tomáš, alebo čože ma už nikto nepozná? Veselohra v 1. dejstve. Poslovenčil V. Pauliny-Tóth — Sto dukátov odmena. Fraška v 1. dejstve. Poslovenčil Fedor Francisci. Vydal KÚS roku 1871.
[737] Pavlovi Križkovi 15. 7. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. List s hlavičkou KÚS-u. Rkp., orig. 1 s.
[738] Ide o určenie výrobnej ceny bližšie neurčenej publikácie — asi ročnej správy remeselníckeho spolku. Roku 1871 ani 1872 ju KÚS nevydal.
[739] Pavlovi Križkovi 22. 7. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. Rkp., orig. 1 s. List je bez hlavičky KÚS-u, ale s úradným označením na strane 22/7 1871, XV-7.
[740] List. P. Križku nepoznáme. Pravdepodobne súrne objednával 15 ex. Zorničky.
[741] Asi ide o avízovaný rukopis správy spolku. Pozri list 113.
[742] Pavlovi Križkovi 9. 8. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. Rkp., orig. 1 s. List s ozdobnou hlavičkou KÚS-u.
[743] Alexander Fredro: Pán Tomáš…
[744] Poviedky pre slovenské dietky.
[745] Podivné a skutočné príhody Barona Bačkoroviča… Zobral a vydal Monte Čerigo (Andrej Černiansky). Martin: KÚS, 1871.
[746] Adolfovi Petrovi Zátureckému 23. 8. 1871. ALU SNK, sign. 11 A 254. Rkp., orig. 2 s. Na hlavičkovom papieri KÚS-u.
[747] Tomáš Náprawník. Upomienky pre otcov, matky a priateľow. Z čiastky pôwodne, z čiastky podľa nemeckého A. H. S. wypracoval. 150 strán. Knižnica slovensko-národná, zv. 2. Martin: KÚS, 1873.
[748] Zátureckého na dielo nemeckého autora Rupeta upozornil K. S. Ammerling. Záturecký ponúkol KÚS-u na vydanie preklad tohto diela.
[749] T. j. skúška formy.
[750] Prvé dielo — Tomáš Nápravník — vyšlo roku 1873. Druhá spomínaná kniha v Zátureckého spracovaní nevyšla.
[751] Augustovi Horislavovi Škultétymu 30. 9. 1871. ALU SNK, sign. M 104 B 21. Rkp., orig. 1 s.
[752] Ide o Pavla Dobšinského.
[753] Jazyková úprava slovenských povestí.
[754] Prvý zväzok vyšiel v KÚS-e v Martine roku 1871 pod názvom „Poviedky pre slovenské dietky. Vydáva Ján Francisci. So štyrmi pôvodnými obrázkami“.
[755] Ide o ohlas do ročnej správy gymnázia v Revúcej. Vyšla roku 1871 pod názvom „Ev. gymnázium v Revúcej. Ročná zpráva“.
[756] Ev. gymnázium v Martine. Ročná správa. Vytlačil KÚS roku 1870.
[757] Andrej Černiansky (1841 — 1923) — redaktor Raráška. Boľavá cedula — žiadosť o podporu revúckeho gymnázia.
[758] Nevieme, či sa navrhovaná beseda v prospech revúckeho gymnázia v Martine uskutočnila.
[759] Michalovi Urbánekovi 25. 10. 1871. ALU SNK, sign. M 49 A 65. Rkp., koncept. 4 s.
[760] T. j. balíkov z expedície.
[761] Ide o nákladný výťah.
[762] August 1872. Dohotovenie budovy sa oneskorilo — tlačiareň preniesli do novopostavenej budovy 18. októbra 1872.
[763] Pavlovi Križkovi 13. 12. 1871. Národný archív v Bratislave, fond Križko. Rkp., orig. 2 s.
[764] Kníhtlačiarsky účastinársky spolok. Ročná správa. 7 s.
[765] Prvým zväzkom Slovenského divadelného ochotníka bola hra V. Shakespeara Láska zdolá všetko alebo Skrotená divoška. KÚS, 1871.
[766] Jednateľ KÚS-u. Demian — bližšie neurčený obyvateľ Kremnice.
[767] Zornička. Obrázkový zábavník pre dietky. Vyd. Ján Francisci. Zv. 1. Martin: KÚS, 1871.
[768] Lučanský — učiteľ v Detve
[769] F. V. Sasinek vydal roku 1870 v KÚS-e štyri modlitebné knižky: Vzdychy kresťana pre dospelých mužského pohlavia, Vzdychy malučkých pre drobnú mládež mužského pohlavia, Vzdychy srdca pre drobnú mládež ženského pohlavia, Vzdychy vernej dcéry Cirkve pre dospelé osoby ženského pohlavia.
[770] Pomocnica v Revúcej. Stanovy. KÚS, 1870.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam