Zlatý fond > Diela > State o svetovej literatúre 1


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
State o svetovej literatúre 1

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Karol Šefranko, Ivana Černecká, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Zuzana Rybárová, Lucia Jedla, Stanislav Sojka, Marek Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 54 čitateľov

Všenárodná mohyla

[26]

Dobrí ľudia, verní, čestne trudiaci sa za svoj národ, ešte i bolestnými ranami a horkou smrťou prospejú svojmu národu a umierajúc telesne, pohnú národ bližšie k méte dôstojného, slobodného, národného života.

Smrť Svatopluka Čecha,[27] všeobecná sústrasť, smútočné pohnutie, nesčíselné prejavy všenárodnej sympatie, jeho kráľovské pohrebovanie zaváži v živote národa tisícero iných, hoci i politických zjavov a emócií. Ba až srdcu uľaví sa, ušiam odľahne, keď možno odvrátiť sa od pustého, politicko-volebného huriavku a utiahnuť sa na posvätné miesto, čo i do tieňov českého panteónu, v ktorom vozdvihli grandiózny katafalk mŕtvemu bardovi.

Nenie prepínaním, keď české časopisy píšu, že k rakve Svatopluka Čecha prišiel celý národ a menom celého národa kráľovské mesto Praha vystrojila mu slávnostný pohreb. Všade po uliciach viali čierne zástavy, uličné lampy v smútočných flóroch. Na Václavskom námestí rady majákov so smútočnými práporcami, pred múzeom v mohutných flambónoch posmrtné ohne a po uliciach a námestiach okolo múzea vlniace sa more ľudstva, nie hnaného lacnou zvedavosťou, ale ľudstva povedomého toho, čo deje sa v onom skvelom stavisku na vyvýšenine Václavského námestia.

Pravda, z tých státisícov, ktorí prišli pokloniť sa prachu svojho poetu, len málo vyvolených mohlo prísť do slávnostnej auly múzea, panteónom zvanej. Boli tam iba reprezentanti a najvyšší činovníci. Mesto, literatúra, novinárstvo, vysoké školy, politika. Prišiel minister dr. Fořt, minister dr. Randa, dr. Herold, gróf Schönborn, Žďarský. Za mesto dr. Groš s celým sborom obecných starších. Z Moravy boli tam temer všetky významné osobnosti a reprezentácie spolkov a ústavov, taktiež zo Sliezska, univerzita pražská, technika, akadémia (prezident Hlávka), štátne vojenské úrady, námestník Coudenhove, predseda krajinského vrchného súdu, podmaršal Rummer; pripomíname tieto jednotlivosti označiť, že zúčastnila sa celá krajina, vrchnosti, úradníctvo, meštianstvo i ľud.

V panteóne zaspieval Hlahol smútočný chorál. Starosta dr. Karel Groš povedal hlavnú smútočnú reč, viac všeobecnú, básnik Vrchlický potom podal obraz celého literárneho diela nebohého. Medziiným povedal: „Vo svojom bohatstve poézia Čechova pripomína nám veliké rieky amerikánske, ktoré pri ústiach rovnajú sa temer moriam, ale na ich vlnách voždy trasú sa obrazy a stíny pobrežných lesov, na nich leží celá sláva Východu i Západu. A toto tvorenie je čisto české a slavianske.“

Z múzea kondukt šiel v báječnom poriadku na Vyšehradský cintorín, kde nad otvoreným hrobom menom novinárstva prehovoril redaktor „Národných listov“ Anýž[28] a oslavoval ho ako mnohoročného spolupracovníka českého denníka.

Avšak všetky opisy pompy funebrálnej, všetky duchaplné panegyriky[29] vzletných rečníkov blednú pred výrečnou prítomnosťou tichého, nič nehovoriaceho národa, ktorý hlboko pocítil netrebnú prózu dňa, zámoty hláv, rozpálených nízkou náruživosťou a zjavil sa oddýchnuť si pod vysokým katafalkom mŕtveho poetu, v hlbokom, iskrennom smútku a v ušľachťujúcom bôli duchovne pookriať a veseliť sa nádejou, že nie profánna vrava zvíťazí, ale zvíťazí veliká idea národného vajdelotu, volajúceho národ k svornosti, svetlu, k pravde a čistote, ku kráse a k plemennej jednote, k posluchu a koreniu sa Neznámemu, ktorý koncom-koncov drží osudy národov v ruke svojej.

Svatopluk Čech, keď i zaplatil nevoľnú daň zo všetkých strán ako hmla tisnúcej sa skepse, v základnom tóne svojej poézie a múdrosti, zostal verný pozitívnym ústrojom života, lebo nijaká západná skepsa nebola taká silná sklátiť v ňom Slaviana, pomútiť slavianskeho ducha jeho, tieňom nabubreného modernizmu pokaziť čistotu jeho duše.

A národ bez reflexií a hĺbania vycítil to v ňom, keď priľnul k nemu láskou všenárodnou, oddanosťou bez výnimky a podmienky, keď dušou vyhľadával ukrytého samotára, skromného pustovníka ríše duchovnej, vyhľadával ho citom a prostou zaľúbenosťou, ktorá rástla, čím hermetickejšie uzavieral sa poeta-anachorét do tichých svojich kútov.

Láska národa (monumentum aere perennius,[30] najvyšší dar národný, najskvostnejší veniec oslavný) z pohrebovania jeho nevdojak nevyrátane, nevoľne utvorila grandiózny sviatok všenárodný, keď i pokrytý tieňom smútku a zavlažovaný slzami, sviatok duchovného sústredenia národných síl a osvieženia národného, velikého cítenia, bez nehož by z národa stala sa netrebná masa bezúčelných tiel.

Z hlbiny poroby, z katakomb národného uníženia, netratiac nádeje a viery, voláme Svatoplukovi Čechovi: Večná pamäť!



[26] „Národnie noviny“ 1908, č. 28.

[27] Smrť Svatopluka Čecha — zomrel roku 1908

[28] redaktor „Národných listov“ Anýž — Anýž, J. (narodil sa roku 1852), český žurnalista

[29] panegyriky — (gr.) chválospevy, chváloreči

[30] monumentum aere perennius — (lat.) pomník nad kov trvácnejší





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.