Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Andrejev Leonid — Jesenský Fedor ml.: Ten, ktorého zauškujú

Hra v 4 dejstvách. Strán 86, cena Ks 5.40.

Javisko: I. veľká špinavá izba v cirkuse s potrebným cirkusovým náradím, dýka v palici, starý diván, bičíky, kostýmy cirkusových tanečníc, jazdecký bičík alebo palička, drobné peniaze, hudba, cigarety, hlas zvonka, poháre, fľaše s vínom.

Osoby: Konzuela, jazdkyňa, gróf Mancini, Ten, clown, Briquet, direktor cirkusu, Zinida, krotiteľka, Bezano, jockey, Pán, barón Reguard, Jackson, clown, Tili a Poli, clowni, Tomáš, Angelika a iní umelci a umelkyne v cirkuse.

Kroje: meštianske a cirkusových umelcov.

Dej: K riaditeľovi cirkusa Briquetovi príde akýsi pán a žiada, aby bol prijatý za clowna; keďže nič nevie, je odmietnutý, ale prosí ďalej a naostatok navrhne, že bude tým, ktorého zauškujú. Keď Jackson sľúbi, že sa ho ujme, je predbežne prijatý. Hviezdou všetkých cirkusových umelcov je Konzuela, záhadná dcéra skrachovaného grófa Manciniho, ktorú majú všetci radi a za ktorou pokorne pozerá i Ten. Keď sa dozvie, že gróf chce Konzuelu vydať, vlastne predať barónovi Reguardovi, vždy napoly vážne a napoly v svojej šaškovej úlohe, ju žiada, aby nepristala.

Ten má úspechy a so všetkými v cirkuse sa skoro skamaráti. Jedného dňa ohlási sa u neho návštevou Pán, ktorý ho poznal a prišiel s ním porokovať o istých spoločných záležitostiach, lebo bol Tenovi — ktorý už nechce mať iné meno — odviedol ženu a ukradol jeho myšlienky. Ten zrieka sa celého vonkajšieho života a sveta a sľubuje Pánovi, že mu nikdy do cesty nevkročí. Konzuela sa má teda skutočne vydať. Nasleduje rozlúčka. Konzuela sa nerada lúči s cirkusom i s doterajšou slobodou a Ten, keďže ju darmo od sňatku odhováral, otrávi ju i seba z nesmiernej lásky k nej. A barón na zprávu o jej smrti reaguje tým, že sa zastrelí.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.