Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Veselý Miloš — Mach Karol: Kalné prúdy

Obraz zo života v 3 dejstvách. Strán 68, cena Ks 6.—.

Javisko: jednoduchá sedliacka izba.

Osoby: Prokeš, bohatý sedliak, Ferko, jeho syn, Vlasta, Ferkova žena, Holečková, jej matka, Maša, mäsiar, Hruška, starec, Lojzo, sluha.

Rekvizity: veľká fotografia ženy, puška, obrazy, fajka.

Kroje: sedliacke.

Hra je vhodná pre predstavenie v prírode.

Dej: Starý lakomec Prokeš nerád vidí, keď jeho syn sedí s manželkou pri chorom dieťati. Radšej by ho videl pracovať na poli. Keď mladí pošlú pre lekára, zakáže slúžke ísť preň, lebo na daromnice vraj nemá peniaze. Jeho mamonom zatvrdlé srdce nemá porozumenia pre bôľ, nedá dobrého slova na útechu, ba ani dobrého pohľadu pre nikoho. Sám je askétom len preto, aby zakryl svoje hriechy, lebo čo ušetrí v domácnosti, to zase prehrá v kartách. Mladí jednako žijú šťastne, lebo ich láska a dobrota prekoná Prokešovu zlobu. Do ich šťastia sa ale vkradne tieň. Mäsiar Maša sa kedysi uchádzal o ruku Vlasty. Keď bol odmietnutý, upadol natoľko, že dnes je lumpom, pre ktorého už niet záchrany, Máša prichádza k starému Prokešovi a žiada od neho Ks 300.—, ktoré mu bol požičal do karát, keď onehdy prehrával. Starý držgroš však peniaze nedá a radšej sa nechá prehovoriť, aby si večer šiel zase zahrať, pravda, falošne, aby spoločne obrali bohatého mäsiara Hrušku. Máša je ešte stále zaľúbený do Vlasty a keď sa s ňou v dome stretne, chce ju násilím objať. Vtom vchádza Ferko, jej muž, so zprávou, že choré dieťa práve zomrelo. Vidí objatie a márne sú vysvetlenia, že sa Vlasta Mášovi bránila. Ferko v tejto chvíli stratil nielen dieťa, ale aj manželské šťastie. Prokešov a Mášov plán sa nepodaril. Prehrali všetky svoje peniaze, s ktorými odchádzal Hruška ešte v ten večer do susednej dediny na nákup. Bol však prepadnutý dvoma chlapmi, v ktorých v jednom poznal Mášu. Začína sa vyšetrovanie žandármi, pred ktorými Máša ujde a keď títo vchádzajú do domu Prokešovho, nevyčká tento ich príchod a trest, ktorý na neho čaká, a zastrelí sa. Ferko túto ranu už neznesie a zrúti sa duševne. Vlasta ho v tejto ťažkej chvíli neopustí, hoci tak chcela predtým urobiť a Ferko poznáva svoj omyl; vidí, že ho má rada a že len táto láska môže naplniť jeho život šťastím, ktoré predtým v zápale žiarlivosti skoro odohnal od seba.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.