Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Sedláček V. — Funk R. F.: Javornícky richtár

Obraz zo života v 4 dejstvách. Strán 92, cena Ks 6.—.

Javisko: I. koniec dediny; II. čistá sedliacka izba; III. hustý les; IV. ako I.

Osoby: Jakub Chren, richtár, Evka, jeho dcéra, Holý, farár, Repa, Brnko a Pohrabáč, sedliaci, Peťko, cigán, Beta, gazdiná, Verona, slúžka, Ondriš, žandár, mušketier.

Rekvizity: lipa, lavička, kríž, decko v perinke, hrable, kosa, krčah s mliekom, chlieb, maslo, stôl, stoličky, fotel, lavice, kríž, obraz Panny Marie, olejová lampička, listiny, poľovnícka puška, cigánsky šiator z plachiet, handry, hune, niekoľko košov s potravinami, sliepka, kvety, vence, práporky, výstrel, putá.

Kroje: sedliacke, reverenda, žandárska uniforma.

Dej: Preslávený a obľúbený je javornícky rychtár svojou dobrotou, ktorú uznala i vrchnosť a za ktorú sa mu v nedeľu má dostať vyznačenia od cisára. Len pri mene jeho dcéry Evky, ktorá pred rokmi od neho utiekla s miloverným mužom, ho zachvacuje zlosť a nevie jej toto pohanenie rodu odpustiť. Evka prichádza po smrti svojho manžela do statku, vidí prípravy na slávnosť, ale počuje aj otcove hrozby a preto sa rozhodne — odložiac svoje dieťa na breh rybníka — ukončiť v ňom svoj život. Ľudia ju však zachránia, donesú do rychtárovho statku. Rychtár sa dozvie až za niekoľko dní, koho má pod svojou strechou, ale ani tu nevie odpustiť, naopak, soberie Evke dieťa a psami ju vyštve zo svojho domu. Evka sa uchýli do cigánskeho tábora a stále plače za svojím deckom. Chce ho ukradnúť a tu jej pomôže cigán Peťko, ktorý ju cez deň schová do snopa obilia. Rychtár sa vracia navečer s poľovačky a vidí pri obilí sa pohybovať nejakú ženu. Mysliac, že je to zlodej, strelí a ľudia mu prinášajú smrteľne zranenú vlastnú dcéru i s deckom, ktorej neodpustí ani pri jej posledných chvíľach a vo svojej zatvrdilosti ju preklína, ešte aj vtedy, keď ho žandár odvádza do žalára ako vraha. Svojou krutou povahou zmenil radosť v žiaľ a miesto pripravovanej slávnosti bol pohreb dvoch obetí sedliackej neústupnosti, dôslednosti a tvrdosti.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.