Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Endreffy Ján st.: Sľub Jefteho

Tragédia v 5 dejstvách. Poslovenčil Michal Madera. Strán 54, cena Ks 4.—.

Javisko: I. a II. dejstvo: príbytok Jefteho vo vyhnanstve v zemi Tob. III. — V. dejstvo: v zemi izraelskej v meste Masfa.

Osoby: Jefte, knieža a sudca v Izraeli. Mirjam, jeho dcéra. Jotham, knieža, Mirjamin snúbenec. Aksa, Mirjamina priateľka. Eleazár, veľkňaz. Galád, nevlastný brat Jefteho. Nadab, vodca starších ľudu.

Rekvizity: stôl, váza s kvetmi, meč, nachový plášť.

Dej: K Jeftemu, bývalému sudcovi a kniežaťu v Izraeli, žijúcemu vo vyhnanstve v zemi Tob, kam bo vyštval ľud z návodu jeho nevlastného brata Galáda, prišiel posol kráľa Ammona a ponúkol mu velenie nad veľkým vojskom, s ktorým tiahne proti Izraelovi. Jefte odmieta s tým, že nebude zradcom svojej vlasti, hoci mu ukrivdila. Hneď potom prídu k Jeftemu zástupcovia izraelského ľudu, jeho nevlastný brat Galád, veľkňaz Eleazár a vodca starších Nadab, ktorí ho prosia, aby zabudol na všetky krivdy a šiel chrániť vlasť proti ammonitským. Jefte sa zdráha, ale keď počuje, že nepriateľ ničí zem, vraždí mužov a ženy i dcéry odvádza sťaby stádo na otrockej reťazi, stane si na čelo izraelského vojska, pričom učiní sľub Bohu, že, ak mu pomôže Ammona poraziť, obetuje mu v obeť zápalnú toho, kto ho prvý pozdraví pri návrate z víťazného boja. Jefte skutočne zvíťazí a prvým, kto mu ide v ústrety, aby ho pozdravil, je jeho dcéra Miriam, ktorá práve v tento deň mala sláviť sobáš s kniežaťom Jothanom. Jefte je zúfalý, vidí, že nemôže zrušiť svoj sľub a v deň, keď Miriam zhorela v zápalnej obeti, prebodne sa jej ženích Jotham mečom a Jefte šialený umiera.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.