Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Gr. Orlov I.: Učiteľka

Dráma v 4 dejstvách s premenou. Strán 60, cena Ks 2.50.

Javisko: malá izbietka učiteľky, premena: súdna sieň.

Osoby: Anička Zábreská, učiteľka, dr. Pokorný, pravotár, jej snúbenec, Mišo, škol. sluha, škol. inšp., Záleský, rychtár obce, farár, listonoš, súsedky, Zápotocký, sudca, Krupa, pisár, strážnik väznice, četníci, ľud, deti.

Rekvizity: zemeguľa, husle, cigára, triesky, kvety, váza, vajcia, syr, nôž, aktovka, spisy, šatka, retiazky.

Dej: Škol. inšpektorovi zapáči sa na jeho inšpekčnej ceste mladá učiteľka Anička Zábreská. Keď ale vidí, že ona oň nastojí, nahnevá sa a pomstiac sa jej, zastaví jej štátnu podporu. Pozdejšie, nazdávajúc sa, že bude múdrejšia, navštívi ju znova a vyhráža, že podá sťažnosť na ministerstvo, lebo jej vyučovanie je vraj nedostatočné. Vyhrážka ale tiež nepomohla a chce ju preto dostať násilne. Na jej krik pribehne dnu hlúpy sluha Mišo, ktorý vidiac zápas učiteľky s inšpektorom, zabije tohoto kuchyňským nožom. Po vražde utečie, takže všetky okolnosti nasvedčujú proti učiteľke. Jej snúbenec, dr. Pokorný, ktorý ju zastupuje, neverí, že by Anička bola schopná takej vraždy, no ťažko je z podozrenia ju očistiť. Až príchodom Miša, ktorý sa sám prizná, sa jej nevina dokáže. Je oslobodená — pre dr. Pokorného — čo jeho nastávajúca manželka.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.