Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Gorlov Peter — Gacek Mikuláš: Únosca ohňa

Dramatická rozprávka v 3 dejstvách. Strán 40, cena Ks 4.50.

Javisko: I. bralá pred jaskyňou; II. skala v kamenitej púšti, skalný oblúk, končiar vrchu; III. ako II. a ako I.

Osoby: vodca kmeňa Tunguinov, Nejsa, starena, Segvon, Temrak, Kuoneb, jeho bratia, Šugun, Raiga, Notu, Tejzi, dievčina, Daja, mladá Sanguinka, Anong, jeho brat, Starec, Omogovia (5), medveď, duchovia ohňa, Tanguini a Sanguini.

Rekvizity: oštepy, prameň v skale, červená žiara, oheň, vlčia koža, kamenný nôž, palica, nosidlá, urobené z oštepov, na ktorých nesú mŕtveho, medvedia koža, fakľa, vatra, skala.

Kroje: zvieracie kože.

Dej: Zle sa viedlo Tanguinom od časov, keď sa v nepriateľstve rozišli so svojím príbuzným kmeňom Sanguinov. Kmeň bol malý, musel sa neustále skrývať a morily ho nielen nemoce, ale aj zima. Aj teraz im stará Nejsa rozpráva o osudoch ich predkov. Ich vodca slabne, bude treba voliť nového a už pri tejto príležitosti ich zajatkyňa Daja z rodu Sanguinov štve silného Segvona proti Raigovi, ktorý si osobuje právo na vodcovské miesto. Neustále prichádza medzi nimi k nesvárom, ale spoločné utrpenie ich sceľuje a urovnáva hádky. Už aj vodca sa odhodlal vzdať sa svojej funkcie, keď tu starý Šugu začne shromaždenému ľudu rozprávať o ohni a v Raigovi vzkrsne myšlienka: byť únoscom ohňa. Nedá sa zdržať nikým a ničím a so starým Šugu a Notu vyberie sa hľadať oheň a vyrvať ho duchom. To sa mu podarí po mnohých dobrodružstvách a dlhých cestách, ale zdá sa, že sa už nevráti. Poštípal ho jedovatý had a tak sám hľadajúc zelinku, ktorou by sa uzdravil, posiela Šugu a Notu s ohňom domov. Tam však zákerne na nich čaká Segvon so svojimi bratmi, ale objavuje sa aj Raigu. Situáciu rieši Daja, ktorá volá Segvonovi na pomoc Sanguinov. Tu ale vysvitne, že Raigu zachránil Anongovi, Dajinmu bratovi, život a tak znova pod vedením Raigu sa obidva kmene sjednocujú, aby užili veľkého daru svojho vodcu, nazvaného únoscom ohňa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.