Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Ostrovskij A. N.: Búrka

Dráma v 5 dejstvách. Strán 88, cena Ks 7.50.

Javisko: I. obecný sad na brehu Volgy; II. izba; III. ulica s bránou do domu; IIIb. úžľabina, pokrytá kríkmi; IV. galeria s oblúkmi; V. ako I.

Osoby: Dikoj, kupec, Grigorievič, jeho synovec, Kabanová, bohatá vdova, Kabanov, jej syn, Katarína, jeho žena, Varvara, jeho sestra, Kuligin, hodinár-samouk, Kudrjaš, mladý človek, Šapkin, mešťan, Fekluša, pútnica, Glaša, slúžka, pani s dvoma lokajmi, muži a ženy z mesta.

Rekvizity: dve lavičky a kríky, pútnická palica, uzlíky so šatmi, zrkadlo, kľúč, záhradný plot, gitara, šplechot vody.

Kroje: sedliacke a meštianske z ruského vidieckeho mesta.

Dej: Marfa Kabanová, bohatá vdova po kupcovi, žije s dcérou Varvarou v spoločnej domácnosti s nedávno ženatým synom Tichonom a jeho ženou Katarínou, miernou a tichou, ktorú vydali proti jej vôli. Vdova je na ňu surová, neľudská žena, ktorá ovláda všetkých, celý deň len nadáva a Katarínu ohovára pred mužom, zatiaľ čo Tichona napomína ako malé dieťa. Kupec má rád svoju ženu, ale musí dať za pravdu matke, aby uľahčil žene. Keď Tichon odíde na obchodnú cestu, postaví sa Varvara proti matke. Prehovorí Katarínu, aby s ňou spala v záhradnom domku. Spozorovala totiž, že Katarína sa zamilovala do Borisa Grigorjeviča, synovca kupca Dikoja, a márne svoju lásku k nemu skrýva. Varvare je ľúto Kataríny, vie, ako ťažký je u nich život a preto, aby ju potešila, sama ushovorí pre ňu dostaveníčko s Borisom. Boris zbožňuje Katarínu a obidvaja prežívajú šťastné večery, zatiaľ čo sa Varvara túla celé noci so svojím milencom Kudrjašom proti vôli svojej matky. Ťažko je Kataríne, keď sa vráti domov jej muž; ona miluje Borisa nevýslovne a nemôže žiť ďalej s Tichonom. Nevera ťaží je] dušu, uberá sily i zdravie a Katarína sa radšej vyzná svojmu mužovi, a utopí sa vo Volge, než by žila bez milovaného Borisa. Ale i Tichon využil v svoj prospech dni slobody, keď mal pokoj od matky. Varvara utiekla do sveta so svojím milencom, aby sa zbavila tyranskej matky; len Tichon zostane u matky, aby jej večne vyčítal, že ona to bola, ktorá vohnala Katarínu do rieky a zničila i jeho život.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.