Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Gr. Orlov I.: Slovenský legionár

Dramatická hra v 5 dejstvách. Strán 48, cena Ks 1.80.

Javisko: I. dejstvo: chudobne zariadená izba; II. a V. dejstvo: miestnosť Roľníckej besedy; III. dejstvo: hosťovská izba v Steinovom hostinci; IV. dejstvo: nádvorie hospodárskej školy.

Osoby: Ján Hurák, ruský legionár, Maria, jeho žena, Jožko, Margitka, 10- a 11-ročné ich deti, Anna Huráková, jeho matka, Ozoróci, maďarský zeman, pani Hudáková, riaditeľka hosp. školy, Stein, hostinský, Vyhlídal, hospod. inšpektor, Vykroutil, berný kontrolór, Novák, vojak v činnej službe, Smetka, obecný bubeník, Zuza, jeho žena, Matelka, rychtár, Kuboň, obchodník, Málik, mladý gazda, Janko, Paľko, Ondrík, mládenci, Elenka, Veronka, Katka, dievčatá, ľud, deti.

Rekvizity: stôl, okrúhly stôl, dve lavice, niekoľko stoličiek, polica na knihy, kozub, obrazy slovenských mužov.

Dej: V prvom roku slovenskej slobody vracia sa Ján Hurák ako ruský legionár ku svojim drahým: k manželke, dvom deťom a matke, ktoré ho túžobne očakávajú, lebo za svetovej vojny skúsili veľa biedy a tešia sa na lepšie časy. V tieto verí aj Hurák, veď bojoval a krvácal za slobodu svojej vlasti a v legionárskej organizácii v Prahe mu sľúbili, že bude prijatý do štátnej služby. Odmieta preto aj miesto dozorcu, ktoré mu ponúka jeho býv. zamestnavateľ, maďarský zeman, a začína s nadšením v obci propagovať československú vzájomnosť: zakladá Sokola, hoci mu niekoľkí súsedia, dobrí národovci, pripomínajú, že slovenskej duši je bližšia myšlienka orolská. Viac než týmto verí Hurák Čechom, ktorí prišli do obce za existenciou. Je medzi nimi aj Hurákov druh z legií, ktorý sa stáva berným kontrolorom, zatiaľ čo jeho žiadosť o miesto leží nevybavená v Prahe. Rodina znovu trpí biedu, Hurák začína nádeničiť, aby uživil rodinu. Po trojročnom čakaní dostáva konečne vybavenie svojej žiadosti: Nelze vyhověti! Krivda, ktorá sa stala legionárovi Hurákovi, dobré zaopatrenie Čechov, prišlých na Slovensko, k tomu ešte nestatočné jednanie daktorých z nich, dávajú vznik túžbe po autonomii Slovenska. Aj v obci Hurákovej je táto myšlienka silne zakorenená, občania i s mládežou vstupujú do orolskej jednoty a pracujú i s Hurákom usilovne k tomu, aby autonomistická idea dosiahla úplného víťazstva.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.