Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Sedláček V. — Príborský L.: Vyhnaní synovia Evy

Obraz zo života v 3 dejstvách s premenou. Strán 78, cena Ks 6.—.

Javisko: I. pred kostolom; II. chudobná izbička u rybára; III. izba na fare; premena ako III.

Osoby: gróf Groy, Leo, páter Dominik, Marcel, rybár, Ledita, jeho dcéra, Martini, lekár, Peter, Frantini, Patrini, Kurt, Fermenti, Franceto, rybári, žobráci, ľud.

Rekvizity: nosítka, stôl, džbán s vodou, poháre, červené líčidlo, vreckovka, kríž na stene, kľakátko, obrazy svätých, lenoška, puška, listiny, krvavý ručník ako obväz, štóla, kazula, kvadrát, hlas zvonov.

Kroje: rybárske, meštianske, talianske a kňazský.

Dej: Hra je pokračovaním drámy „Ave Maria“, v ktorej sa Peter aj so svojim otcom topí v mori. Rybárom sa ich podarí zachrániť a gróf Groy pred smrťou sa prizná, že Peter je jeho synom a ustanovuje ho za dediča. Peter sa uzdraví, ale stále myslí na mŕtvu Máriu, zatiaľ čo ho Ledita miluje. Rozhodne sa s ňou oženiť len preto, aby ju zachránil. Peter neprijíma veľký majetok, ale odovzdáva ho farárovi, aby tento postavil útulok pre opustené deti. Chystajú sa na svadbu, ale šialenec Martini stále spomína pohreb, ktorý vraj bude skôr ako svadba. Martini vidí, že Peter stále miluje Máriu. Preto vezme pušku a strelí po Petrovi. Zasiahne však Leditu. Svoj omyl chce napraviť zastrelením Petra, ale odzbroja ho. Napriek tomu Peter chce sa s Leditou sosobášiť. Tá však umiera a prichádzajúci kňaz môže jej miesto svadobného obradu udeliť len posledné pomazanie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.