Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Masák E. — Žeko K. B.: Ukrytá perla

Dráma v 4 dejstvách. Strán 95, cena Ks 3.60.

Javisko: I. voľné miesto na aventínskom pahorku; premena: izba; II. ako premena; III. ako II.; IV. aventínsky pahorok.

Osoby: Enfemian, Alex, Karinus, Prokul, Bibulus, Davus, Verna, Ursul, Eusebius, Gannio, komorník, súdny sluha, dvaja zbojníci, bieli a čierni otroci.

Rekvizity: mramorová lavička, tmavý plášť, stromy, mešec s peniazmi; stôl, stolička, rozličné hospodárske náčinie, lístok, žobrácke vrecia, prášok, tanier s pokrmom, pohár, fľaša, zlatá bulla, posteľ, misa, dýky, zlodejské vrecia, svitok pergamenu.

Kroje: rimanské.

Dej: Dávno odišiel Alex, syn bohatého rímskeho patrícia, a dlho sa kájal v ďalekej cudzine. Ale túžba a božie vnuknutie ho doviedlo nazpäť do rodičovského domu, ktorý bol otvorený pre všetkých chudobných. Príde práve vo výročný deň svojho odchodu a je srdečne prijatý Enfemianom. Ale nie služobníctvom a otrokmi, ktorí ho považujú za vyžierača, najmä keď ich podnecuje čierny Bibulus, ktorý je všetkým v jednej osobe. Mnoho príkoria sa mu dostane v otcovom dome, ale pretrpí všetko. I jeho hodina príde. Nepodarilo sa ho otráviť, i dýka bola bezmocná, ale zostaly pred jeho komôrkou zlodejské vrecia, ktoré vniesol do nej a tie ho obvinily ako zlodeja. Nikto neverí v jeho nevinu, len jeho mladší brat Karinus, keď v tom prichádza súdny sluha, ktorý privádza dvoch zlodejov. Títo sa priznali k svojmu činu a za ním hneď prichádza cisárov posol, oznamujúci príchod cisárov do domu, v ktorom umrel svätec. Len potom najdú pergamenový svitok, ktorý vysvetlí, že Ignatus bol Enfemianov syn Alex. Všetci jeho trýznitelia dojdú zaslúženej odplaty a mŕtvy svätec oslávenia.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.