Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Mrštík Al. a V.: Mariša

Dráma v 5 dejstvách. Preložil A. Halaša. Strán 75, cena Ks 5.40.

Javisko: I. dejstvo: pred Bartošovým domom; II. dejstvo: sedliacka izba; III. dejstvo: dedinská krčma; IV. dejstvo: izba u Vavru v mlyne; V. dejstvo: kuchyňa v mlyne.

Osoby: Bartoš, sedliak, Bartošová, jeho žena, Mariša, ich dcéra, Hanka, ich slúžka, Vavro, mlynár, Peter, regrút, Horecká, jeho matka. Sajdáčka, Marišina tetka, Sajdák, jej muž, Stará mať Marišina, Vodička, krčmár, Petrov poručník, Zuzana, jeho žena. Pavel, mäsiarsky tovariš, Hrdlička, obecný sluha, Franko, Bučko, súsedia, Martin, Tomáš, Štefan, regrúti, súdny sluha, Krištof, Vojtiaková, Hrdličková, želiarky, sedliak, sedliačka, ľud, deti, muzikanti, mlatci, súsedia.

Rekvizity: poháre, poháriky, palica, fajka, stôl, lavica, maľovaná truhla, posteľ, kachle, koš s bielizňou, plakáty paroplav. spoločnosti a továrne na hospodárske stroje, okrúhly stôl, stoličky lampa, puška, cigara, koš, pivové fľaše, polica s taniermi, pohármi a biela kvietkovaná šatka, za rámom kancionály, krucifix, sklenice, po stenách obrazy, medzi nimi čierna Madonna, hodiny, sporák, pred ním triesky, hrnce, soľnička, varešky, mažiar, pílka, hrnček s lyžičkou.

Dej: Mlynár Vavro, otec troch detí, ktorému len nedávno zomrela žena, uchádza sa u sedliaka Bartoša o jeho 20ročnú dcéru Marišu, žiada však dôrazne, aby mu vyplatené bolo veno 4000 K. Oba sa nakoniec shodnú na čiastke 3.700 K. Mariša však nechce vdovca Vavru, lebo vie, že utrápil prvú svoju ženu, že ju i často bil, a bráni sa rozkazu rodičov už aj preto, že sama miluje chudobného, ale hodného mládenca Petra, ktorý práve rukuje. Ale márne Mariša prosí, márne sa bráni, musí sa za surového mlynára Vavru vydať. Po 2 rokoch vracia sa Peter z vojny a vidí, aký hrozný život prežíva Mariša s Vavrom, ktorý žaluje i tesťa Bartoša, pretože mu nevyplatil sľúbené veno. Peter vyhľadá Marišu, príde i do mlyna a nahovára Marišu, aby s ním išla do Bratislavy. O 12. hod. v noci sa majú pred mlynom stretnúť. Mariša odmieta, ale domov príde podnapilý Vavro a hroziac korbáčom slúžke i Mariši, dozvie sa o návšteve Petrovej i o mieste, kde čaká na Marišu. Vezme pušku a dva razy vystrelí oblokom na Petra, ale netrafí. Mariša odíde k rodičom, ale matka ju znovu prinúti, aby sa vrátila k Vavrovi. Na druhý deň vznikne medzi Marišou a Vavrom obvyklá hádka. Po jej vyzve Vavro Marišu, aby mu chytro dala raňajky, že pôjde do hory, aby osladil život jej Petríkovi. Mariša ihneď ide, aby mu doniesla hrnčok čiernej kávy. Vavro vypije, ale do hory už nedošiel. Mariša ho otrávila.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.