Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Ritter E. — Žeko K. B.: Siatba nenávisti

Sociálna dráma v 3 dejstvách. Strán 50, cena Ks 2.—.

Javisko: I. jednoduchá izba; II. staromódna kancelária; III. ako II.

Osoby: Alakšinský, fabrikant, Margita, jeho dcéra, Vlčko, Vlčková, jeho matka, Ebecký, farár, Hlavatý, Brázda, Vrba, Matej, robotníci.

Rekvizity: pohovka, stôl, stoličky, lenoška, podstavec s knihami, fotografie a náboženské obrazy, veniec, taniere, písací stôl, kancelárske zariadenie a potreby, kalendár, mapy, noviny, revolver, kamene.

Kroje: meštianske, robotnícke, reverenda.

Dej: Vo veľmi nepriateľskom postoji sú fabrikant Alakšinský a jeho najlepší robotník Vlčko, ktorý bojuje za práva ostatných robotníkov. Nepomáhajú prosby po smierení dcéry Alakšinského na jednej a Vlčkovej matky na druhej strane a nepomáhajú ani rozumné a smierlivé slová farára Ebeckého. Veľká je siatba nenávisti a hrozná je žatva. Vlček dovedie robotníkov až k stávke, pri ktorej príde k násiliu a v Alakšinského kancelárii umiera Vlčkova matka, trafená kameňom. Tu teprv víťazí rozum nad vášňou a Alakšinský a Vlčko nad obeťou triednej nenávisti podávajú si ruku k smiernemu pokonávaniu, ktoré jediné je najrozumnejšou cestou na riešenie sporov tohoto druhu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.