Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Sedláček V. — Príborský L.: Slzy Kristove

Obraz utrpenia katolíckeho kňaza v 3 dejstvách. Strán 76, cena Ks 6.—.

Javisko: I. chudobne zariadená farská kancelária; II. a III. ako I.

Osoby: Kremnický, farár, Pokorný, kaplán, Bubla, nadlesný, Anička, jeho žena, Kubeš, starosta, Šafránek, kostolník, Rózka, dvaja žandári.

Rekvizity: obraz Krista a Panny Márie, skriňa s knihami, stôl, obrus, tri stoličky, kožené kreslo, dva vankúše, dve stoličky, palica, matrika, poľovnícka puška, noviny, kvetina.

Kroje: z doby rokoka.

Dej: Starý farár čaká svojho kaplána, ktorý išiel zaopatrovať. Pred ním však príde kostolník, ktorý vykladá, že kaplán sa bozkával so ženou lesníka Bublu a menoval ju Aničkou. Príde i Bubla, ktorý mu za to vyhráža smrťou. Bublová má dôverný rozhovor s farárom, vyzná sa mu, že je kaplánovou matkou. Príde zas Bubla, číta posmešný článok v novinách a Bublová sa mu prizná. Nahnevá sa na ňu, chce ju zastreliť, ale trafí kaplána a smrteľne ho zraní. Bublu odvádzajú žandári a kaplán umiera. Pred smrťou pýta si kvet passiflory (mučenky), o ktorom mu farár rozprával. Donesú mu ho a majúc ho v rukách, umiera.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.