Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

V. H. V.: Zem

Sedliacka dráma v 5 dejstvách. Strán 80, cena Ks 7.—

Javisko: I. a IV. bohatá dolnozemská izba; II. izba, ovešaná girlandami; III. veľká lúka s rozkopanou studňou; V. skromná izbička.

Osoby: Botár, bohatý sedliak, jeho žena, Zuza, dcéra, Klinčok, Juda, jeho dcéra, Mišo, gazdiná, sedliak, mládež a hudci, robotníci.

Rekvizity: vešiak, astrachán, klobúk, fľaša s vínom, poháre, rozličné liečivé korienky, girlandy, kvetiny, hudba, rozkopaná zem na lúke, krčah, balík, drobné peniaze, obrus, knižka, list.

Kroje: sedliacke a meštianske dolnozemské.

Dej: Ďuro Botár, najbohatší gazda v dedine, len shŕňa pozemky, kupuje zem, kde len môže. Už jej má do sto jutár. Žena mu je ťažko chorá a nemôže sa dať ani liečiť pre jeho lakomstvo. Zuza, ich dcéra, sa kamaráti s Judou, krásnou dcérou chudobného studnára Klinčoka. Obidve sa zaľúbia do jedného mládenca Miša, ktorý má ale ešte i tretiu, Anču. Pri muzike tancuje len s Ančou, kdežto Zuzu a Judu privádza do hanby. Na druhý deň pri kopaní studne vyznáva lásku Jude a so Zuzou sa celkom znepriatelí. Mišo ide za vojaka. Botár stále vášnivo shŕňa zem. Žena mu jeho vinou zomrie. Zuza sa chce vydať, otec však nechce dať peňazí — až keď Zuza vyhráža, že sa zmárni, vydá ju. Juda je chorľavá, ba až hysterická; otec Klinčok to pozoruje. Niečo tu nie je v poriadku. Vysvitne, že Juda zmárnila svoje dieťa a zakopala ho v záhrade. Mišo príde z vojny v okamihu, keď žandári prichádzajú pre Judu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.