Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Maciejowski J. — Halaša A.: Martin Ľuba

Dráma v 4 dejstvách. Strán 80, cena Ks 5.10.

Javisko: I. sedliacka izba; II. priestranná izba zámožného sedliaka; III. ako I.; IV. ako II.

Osoby: Martin Ľuba, sedliak, Eva, jeho žena, Ján, ich syn, Jakub, paholok, Katarína, Sabína, Žofka, jej dcéra, Vojtiaková, Greguš, Michalko, chalupníci, sluha, ľud.

Rekvizity: list, stôl, lavice, stoličky, pec, hrnce, krčah s vodou, posteľ, hrebeň, hrnčok s mliekom, pohár s pálenkou, obrus, písací stôl, kalamár, pero, skriňa, sklenice, poháre, kľúče na klinci, kvety, krčah s mliekom, mlieko, chlieb, maslo, rozličné dokumenty, košík, harmonika.

Kroje: sedliacke.

Dej: Martin Ľuba, bohatý sedliak, zdieral po dlhý čas skoro celú dedinu. Jediný jeho syn, z ktorého chcel mať sedliaka, tak ako je on, utiekol mu z domu do mesta na štúdiá. Je už na univerzite, keď mocná túžba volá ho zpäť navštíviť svojich známych a Žofku, ktorú miluje. Oznámi to dopisom Žofke, ale čaká ho celá dedina ako svojho vysloboditeľa pred úžerou Martina Ľubu, jeho zatvrdilého, skúpeho, ale pracovitého otca. Janko vrátiac sa do dediny k Žofke, zpočiatku neverí rečiam, ktoré sa o otcovi rozprávajú, ale z návštevy u neho sa o tom presvedčí. Otec, ktorý ho prijme dosť vľúdne, dozvediac sa, že syn študuje práva, dá mu preskúmať dlžné listiny, z ktorých jasne vysvitá otcova úžera a vykorisťovanie ľudu. Vtedy Janko postaví sa s dedinou proti vlastnému otcovi, vedie pravoty proti nemu, ktoré vyhrá, ba dokonca štátny zástupca podá na Martina Ľubu žalobu pre úžeru. Uštvaný Janko, s ktorým sa otec chcel vyrovnať, dať mu pole, nežiada iné, len aby vrátil, čo nakradol. Tvrdohlavý sedliak však nechce a keď sa dozvie, že pravoty prehral, dokonca, že bola na neho podaná žaloba, miesto aby napravil krivdu a vyrovnal sa s poškodenými, zapáli dom a sám sa v stodole obesí. Janko je zničený, lebo otcovu smrť pripisuje sebe. Zanechá majetok mladej macoche, ktorá sa do neho zaľúbila, zanechá i Žofku a v noci uteká z dediny ako zločinec, odtiaľ, kde ho čakali ako vysloboditeľa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.