Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Skružný Jozef: Podvodnica

Dráma v 3 dejstvách. Strán 90, cena Ks 6.—.

Javisko: I. izba u vd. Rehoríkovej; II. — III. elegantná izba u ing. Jílka.

Osoby: inž. Bohuš Jílek, inž. Holý, jeho priateľ, Mg. Ph. Rezek, Belásek, dr. Helebrandt, lekár, Vaníček, záhradník, Rehoríková, Helena a Jarmila, jej dcéry, Vronská, chyžná.

Rekvizity: ručná práca, knižka, kufor, povijan, čierna páska na oko.

Dej: Jarmila Rehoríková sa veľmi teší, že už skoro bude ženou inž. Bohuša Jílka. Ako sa jej bude krásne žiť: cestovanie, more, spoločnosť, zábavy. V svojej radosti ani netuší, aké veľké sklamanie ju čaká. Pri chem. pokuse nastáva v laboratóriu, kde Bohuš pracuje, výbuch, ktorý Bohuš odnesie najkrutejšie — oslepne. Jarmila vidiac, že je po jej krásnych snoch, nemá toľko sily, ani toľko lásky, aby sa k Bohušovi doživotne pripútala. Chce byť voľná, chce mať celý svet a preto prosí svoju staršiu sestru Helenu, aby si ona vzala Bohuša. Helena prosbe vyhovie, lebo má už dlho Bohuša rada, a nechtiac, aby bol v svojom nešťastí znova ranený — nespomenie mu nič o ich pláne, takže Bohuš i v manželstve myslí, že jeho ženou je milovaná Jarmila.

Bohuš sa nevzdáva nádeje, že opäť uvidí a preto sa nechá operovať. Muky, ktoré prežíva Helena pri myšlienke, čo bude, keď Bohuš uvidí zámenu, sú hrozné. A skutočne jej obavy sa vyplnily. Operácia sa čiastočne podarí a Bohuš na jedno oko vidí. Radostne ide za svojou ženou, je ale veľmi prekvapený, keď vidí Helenu. Po jej vysvetlení sa veľmi nahnevá, jej veľkú obeť vykladá si opačne, že sa k nemu vlúdila a nazve ju podvodnicou. Po rozhovore s Jarmilou je však znova sklamaný, lebo to nie je už tá Jarmila, ktorú mal on rád. Vidiac, že Helene ublížil, prosí ju za odpustenie, je už ale pozde, lebo Helena v svojom žiali a zúfalstve požije jed a zomiera v Bohušovom náručí.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.