Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Svobodová — Goldmanová F.: Jánošík

Historická dráma v 5 dejstvách. Strán 59, cena Ks 4.80.

Javisko: I. izba u Jánošíkov; II. jednoduchý sedliacky dvor; III. les na Bielej hore; premena: les na Zbojníckom vrchu; IV. park s murovanou ohradou; premena: na Kráľovej Holi; V. breh Váhu pri Lipt. Sv. Mikuláši s jeho scenériou.

Osoby: Jánošík, otec, matka, Zuzka, dve susedky, Eva Pongrácová, Pongrác, Cerovský, Sentiváni, Paludzký, Rafajovský, Maršovský, Milka, Rajčan, Hlucháň, Hrajnoha, Uherčík, Podstavčík, Ilčík, Mucha, Garaj, Kozelko, Ďurica, Michalčík, Surovec, Adamčík, Gajdošík, zbojníci, želiar, jeho žena, bača, prievozník, lesná žena, študenti, robotníci, sedliaci, hajdúsi, honci, paholci, hôrni chlapci, sudcovia, kňaz, kat, zbrojnoši, ľud.

Rekvizity: chudobné zariadenie izby: posteľ, lavica, niekoľko obrázkov, kríž, kachle, stolček, píšťalka, opasky, valašky, pištole, karabíny, džbány s vínom, biele pero, hune, veľké klobúky, dukáty, veľká skala, ohne, mäso na ražnoch, 12 zelených košieľ, provazy, súdok, plátno, hruda syra, súkno, kamenná lavička, hudba, kremeň na zapaľovanie, šable, drobné peniaze, fajky, streľba, kompa, čln, listina, umieračik.

Kroje: šľachtické, zemianske, sedliacke, hajdússke, zbojnícke, katovské, reverenda.

Dej: Horko-ťažko vymohol starý Jánošík svojho syna Jurka z vojny. Ale keby bol vedel, čo ho doma čaká, iste by to nebol urobil. Len čo sa vrátili z Prešova, už ich hnali „na panské“, kde otca ubili na smrť. Matka z toho umrela a tak spalicovaný Jánošík zostal sám s túžbou po pomste. Na tú ho naviedol Uhorčík, ktorý ho doviedol k hôrnym chlapcom. Jánošík sa stal skoro ich kapitánom. A viedol ich dobre. Mstil krivdy, páchané na ľude, ale zakázal zabíjať. Keď vypuklo povstanie, pridal sa so svojimi chlapci na stranu cisára, ktorý sľúbil za to pomôcť utlačovanému ľudu. Keď ale bolo po vojne, zabudlo sa na sľuby, hoci zeman Pankrác a jeho sestra Eva všemožne chceli dodržať slovo. Jánošíkovi sa spríkril život v kúrii a odišiel za svojimi chlapci, ktorí ho už netrpezlivo čakali. Tu ale už niektorí zemani kuli úklady, ako Jánošíka a jeho družinu zlapať. Na to dostali Podstavčíka z jeho družiny, ktorý Jánošíka zradil za 300 zlatých. Strela zradného zemana zasiahla Jánošíka dobre. Lapili ho a odviedli na súd. Pankrác s Evou vymáhali zatiaľ milosť. Ale prišli neskoro. Práve keď Uhorčík ponáhľal cez rozvodnený Váh, na ktorého brehu boli Jánošikovi verní, Pongrác, Maršovský, Paludzký, Rafajovský a Eva, zavznel umieračik, oznamujúci, že ortieľ na hôrnom chlapcovi Jurovi Jánošíkovi práve vykonali.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.