Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Myrta: Zaslepená láska

Dráma zo života v 4 dejstvách. Strán 51, cena Ks 2.60.

Javisko: preddomie na dedine.

Osoby: Hana, hospodárka, Ondriš, jej syn, Mikulská, obchodníčka, Ruženka, jej dcéra, Anka a Marienka, priateľky Ruženkine, kmotor Hanin, súseda Hanina, Martin, Janko, priatelia Ondrišovi, kupec, hlásnik.

Rekvizity: dopis, zástery, čipky, stužky, 2 hrnčeky čaju, rum.

Dej: Hana nemala o svojom mužovi, ktorý bol už 18 rokov v Amerike, žiadnych zpráv. Všetku svoju lásku preto preniesla na syna Ondriša, teraz už 18-ročného. Pilne a poctive gazdovali, aby mal otec radosť, keď sa vráti, veď práve dostali dopis, že by rád už prišiel domov. Tešili sa obaja, no zvlášť Ondriš, veď otec iste donesie peniaze a nebude už potom medzi ním a súsedovie Ruženkou tak veľký rozdiel. Potom už Mikulská, Ruženkina mama, nebude ničoho proti nemu namietať. Ich radosť ale dlho netrvala. Otec píše znova, že je chorý a o krátky čas dostanú zprávu, že zomrel. Majú smutné dni. Ondriš svojho otca ani nepoznal a už ho nikdy neuvidí. Sú ale dosť spokojní, lebo dostanú po otcovi väčší obnos peňazí a nemusia už tak drieť. Peniaze priťahujú a tak i v tomto prípade. Kupec, ktorý chodil na dedinu, navštevuje teraz len Hanu, falošne sa jej líškajúc. Ona, súc zaslepená jeho falošnou láskou, verí a oddá sa mu celkom. Súsedia i syn ju napomínajú a vystríhajú, no Hana je tak láskou zaslepená, že zo svojho srdca vyradí i syna Ondriša. Kupec súc si vedomý svojej výhry, príde s Ondrišom do hádky a bitky, pri ktorej Ondriš, neborák, stratí svoj mladý a nádejný život. Všetci ho oplakávajú, no najviac Ruženka a Hana-matka, pozde poznajúc, čo jej zaslepená láska dokázala.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.