Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Cimler Fr. — Príborský F.: Slepý ženích

Dedinské dráma v 3 dejstvách. Strán 104, cena Ks 6.—.

Javisko: I. — III. v úzadí dedina, po bokoch záhradka. Voľné priestranstvo pred domkami na dedine.

Osoby: Hrušková, Jurko, jej slepý syn, Gašpar, bohatý hospodár, Ruženka, jeho dcéra, Skalka, Bartoš, Paľko, Kalina, Terezka, dedinskí mládenci.

Rekvizity: palica, vreckovka, harmonika, okuliare, iná palica, žila, dvoje hrablí, brezová metla, seno, listiny, balík so šatami.

Kroje: sedliacke.

Dej: Málo toho zostalo Martinovi, keď sa vrátil z vojančiny, na ktorej nielen spohodlnel, ale aj zosurovel a aj po svojom návrate nevie nič iné robiť, len strúhať veľkého pána a flákať sa. Pritom sa ešte zamiluje do švárnej Ruženky, dcéry bohatého gazdu, ktorého pozemky súvisia s pozemkami Hruškovými a manželstvom Ruženky so slepým Jurkom daly by sa spojiť. Martin všemožne sa usiluje získať Ruženku, ale tá neoblomne trvá na nešťastnom Jurkovi, ktorého oslepil granát v svetovej vojne a vezme si ho aj za muža, napriek Martinovmu prenasledovaniu. Martin sa nepolepší, dostane sa do kriminálu a strojí úklady ďalej. Podpáli Gašparov dom a prenasleduje mladých kde sa len dá. Zakončenie hry je dvojaké. V jednom Jurko, keď sa dozvie, že Ruženka sľúbila Martinovi, že príde za ním do kamenolomu, ide ju hľadať a v svojej slepote spadne do priepasti, druhé, v ktorom Jurko následkom blesku získa opäť stratený zrak a Martin vidiac v tom prst boží a výstrahu, rozhodne sa odísť a vezme so sebou Terezku, ktorá ho po celý jeho pohnutý život milovala a usilovala sa o to, aby ho napravila. To sa jej podarilo tou výstrahou a tak Martin s odpustením všetkých odchádza s pevnou vierou v lepší život.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.