Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Vlček V. — Frey — Mach K.: Dobrí ľudia

Obraz zo starej horárne v 3 dejstvách. Strán 82, cena Ks 6.—.

Javisko: I. pred horárňou; II. izba v horárni; III. ako II. Pre divadlo v prírode ako I. vo všetkých troch dejstvách.

Osoby: Richter, horár, Eliška, jeho žena, Mariška, ich dcéra, Jozefka, Havelka, správca školy, Jozef, jeho syn, Dobeš, farár, Sojka, žandársky strážmajster, Krupková, Václav, jej syn, Šafránok, Vincko, Tonka.

Rekvizity: jelenie parohy po stenách izby a na štíte domu, stolík, lavička, studňa, fajka, konvy na vodu, list, knižky, ako nosia deti do školy, tabak, karty, koláč, pivo vo fľašiach, poháre, stolná lampa, poľovnícka puška, ručná práca, vyzváňanie, zajac.

Kroje: meštianske a horárske.

Dej: V útulnej horárni je pomerne smutno. Starý Richter zanevrie nielen na svoju ženu, ale aj na Václava, ktorý sa uchádza o jeho dcéru, podľa úradného listu vdovu, lebo jej muž padol vo vojne. Mariška má Václava rada, ale všemožne tomu bráni jej otec, ktorý mal s jeho otcom staré nepriateľstvo. No napriek tomu, keď Václav príde, Mariška sa rozhodne byť jeho ženou a obmäkčia k povoľnosti aj Richtera, keď už predtým svolil Havelka, otec prvého muža Mariškinho. V horárni zavládne pokoj a starí priatelia sedávajú podvečer pri kartách a pri debatách. Pri týchto raz horár Šafránek vysvetlí, prečo bolo také veľké nepriateľstvo medzi Richtrom a Václavovým otcom. Rozchádzajú sa spokojne, len Václav neposlúcha a chce, aby ho Mariška sobrala k sebe. Tá ho odkáže, až všetko bude spať, ale keď mu ide otvárať, stojí pred dvermi jej prvý muž Jozef, chorý a zničený. V celej veci nastane obrat. Jozef leží a zdá sa, že skoro skončí jeho trápenie. Preto nechce brániť v šťastí svojej žene. Ale tu sa dej ešte raz skomplikuje vystúpením polobláznivého Vincka, ktorý Marišku miluje a niekoľko ráz sa vrhol na Václava. Ukradne jeho pušku a sliedi za ním. Vysliedil ho práve vtedy, keď Jozef mu odovzdáva svoju ženu i dieťa a zbadá, že Vincko mieri na Václava. Postaví sa do rany a umiera skôr ako mu bolo súdené, guľkou, patriacou Václavovi.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.