Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Mladinič — Žeko K. B.: Tarsicius

Dráma v 4 dejstvách. Strán 56, cena Ks 6.—.

Javisko: I. rímska izba; II. šľachtická sieň; III. katakomby; IV. ulica v Ríme.

Osoby: Valerius Rufus, Tarsicius, Kvintus, Hippolitus, Sixtus, Dionysius, Vavrinec, Agapitus, Kvadratus, Porferius, Romanus, Ireneus, Markus, Petilius, Torkvatus, Afer, Makrianus, kresťania, ľud.

Rekvizity: kamený oltár, kríž, fakle, palmové ratolesti, hlas trúbky, skrinka na oblátku.

Kroje: rimanské.

Dej: V obavách žijú niektorí kresťania. A skoro sa presvedčia, že tieto obavy nie sú zbytočné. Z Afriky prišiel akýsi čarodejník Makrianus, ktorý popudil cisára proti kresťanom a prenasledovanie sa začne znova. Veľkú vieru a neohrozenosť preukáže mladý Tarsicius, ktorého uväznili s ostatnými. Sám sa ponúkne, že odnesie sviatosť oltárnu do druhého žalára. Cestou vidia ho jeho spolužiaci, ktorí sa mu chcú pomstiť, vediac, že aj on je kresťanom. Zbijú ho i s kováčom Aferom a keď príde pre neho pomoc, mladý Tarsicius už umiera s menom Krista na ústach.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.