Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Sudermann Hermann: Domov

Dráma v 4 dejstvách. Preložila H. Rupeldtová. Strán 122, cena Ks 6.60.

Javisko: I. — IV. izba u Schwartzeho.

Osoby: Schwartze, Magda, Mária, jeho dcéry, Augusta, jeho druhá žena, Františka, jej sestra, Wendlovský, poručík, Heffterding, farár, Keller, Beckmann, Klebs, Klebsová, Elrichová, Schumanová, Tereza.

Rekvizity: rozličné citáty v rámoch, fotografia ženy, šijací stroj, košík na cverny, hodiny, kytica, stolček, akvárium, diván, fajčiarsky stolík, knižnica, socha, čajový podnos s kávovými šálkami, kvetinový koš, stolná lampa, lorgnon, krabica s pištoľami.

Kroje: meštianske a vojenské.

Dej: Starý podplukovník Schwartze spokojne si žije na odpočinku so svojou druhou ženou Máriou a dcérou. Venoval sa úplne službe Bohu a blížnemu. Spokojný život však kalí mu myšlienka na útek druhej dcéry Magdy, ktorá ešte ako decko utiekla z domu, lebo otec jej nechcel dovoliť byť speváčkou a nútil ju vydať sa za farára Heffterdinga, ktorý od tej doby zanevrel na svet a venoval sa výlučne svojmu povolaniu.

Z príležitosti jubilea mesta pozvú na slávnosť i chýrnu speváčku z Milána Magdalenu dell Orto, v ktorej prvá jej tetka Františka pozná uprchlú Magdu Schwartzeovú. Všemožným spôsobom prehovárajú Schwartzeho, aby svoje dieťa prijal do svojho domu. Ten konečne privolí a úkolom priviesť nevďačné dieťa nazpäť je poverený farár, ktorý ju kedysi miloval. Zatiaľ, čo čaká na ňu v hoteli, ona prichádza sama a radostne sa víta so všetkými, aby za chvíľu opäť odišla. Farár ju má pripútať k domovu, k rodine a rodnému mestu. Podarí sa mu to, ale pod podmienkou, že nikto sa jej nebude vypytovať na jej minulý život. Sľúbia jej to, ale práve toto starého Schwartzeho trápi najviac: ako žilo jeho dieťa, či nevrhá hanbu a potupu na jeho čistý rod. Magda spokojne žije niekoľko dní v rodine. Až ohlási jej návštevu radca Keller, je celý jej kľud a spokojnosť preč. To je človek, ktorý ju zatiahol do blata a kalu, z ktorého sa len vlastnou silou a sebazaprením vyšvihla. Mala s ním dieťa a keď sa toto dozvie Schwartze, chce súbojom aspoň čiastočne smyť hanu so svojho rodu. Zastať ho v tomto úkole chce synovec Max, ktorý miluje jeho druhú dcéru Máriu, nemajúc však finančnú možnosť složiť ako vojak kauciu, najdú mladí zaľúbenci podporu v Magde. Keď Schwartze chce postupovať podľa rozmysleného plánu, prichádza k nemu radca Keller, aby urobil zadosť svojej povinnosti: pýta Magdinu ruku. Tá s donútením otcovým je ochotná vyhoveť jeho žiadosti, ale keď on kladie veľmi ťažké podmienky, zrieka sa ho a chce opäť opustiť domov. To rozhodne vysloví i otcovi, ktorý než by niesol hanbu na svojom rode, chce Magdu radšie zastreliť. Chromá ruka a slabé srdce však nevydržia toto napätie. Zrúti sa ranený mrtvicou a Magda opäť prchá zo svojho domova, do iného, čo i horšieho, lebo sa rozhodla žiť bez pretvárky a k svojmu dieťaťu, ktoré zbabelý otec kvôli kariére chcel zaprieť. Ľudia okolo nej ju nechápu. Porozumenie a vliv má na ňu jedine odmietnutý farár, ktorý svojím osobným rozhodovaním vždy zachraňuje situáciu a pomáha všade, kde sa dá.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.