Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Okánik Ľud. dr.: Pán rychtár

Dráma zo života ľudu slovenského v 3 dejstvách s premenou. Strán 48, cena Ks 5.—.

Javisko: I. dejstvo: pekná sedliacka izba; II. dejstvo: dedinská krčma so šenkárskym stolom; III. dejstvo: izba v biednej chalupe Áronovej.

Druhý dej o 5 rokov a tretí dej zase o 5 rokov neskôr.

Osoby: Martin Krajčík, 50-ročný sedliak, Eva, jeho manželka, Anička, ich 18-ročná dcéra, Okružník Pavel, 58-ročný bohatý sedliak, Janko, jeho 25-ročný syn. Mišo Jalovec, sedliacky syn, Áron, krčmár, Mariša, chudobné dievča, Vrták, Pazúrek, Ryšavý, sedliaci, voličia, Ruženka, 8-ročná, Jankove dieťa, Paľko Vrtákov, 12-ročný, mládenci, dievčatá, voličia, ženy, muzikanti.

Rekvizity: stôl, na ňom misky, palica, kachle, peceň chleba, pohár so slivovicou, poháriky, dva poháriky s vínom, šenkársky stôl, lavičky a stoličky, zmenka, slamené vrece, klát, palica, koš s koláčmi, sklenica, polica, posteľ, Kristus na kríži, obraz.

Dej: Pavel Okružník, bohatý sedliak, dohodnul sa s manželmi Krajčíkovými, aby vydali svoju dcéru Aničku za jeho svetáckeho syna Janka, ktorý až doteraz robil rodine len hanbu a zaplietol sa i s chudobnou Marišou, s ktorou má nemanželské dieťa. Anička ťažko, ale predsa len musí sa smieriť s týmto rozhodnutím rodičov, hoci vrele miluje Miša, ktorý je tiež roľnícky syn, ale chudobný a je práve na vojne. Príde i zradená Mariša, príde i Mišo na dovolenú, oba varujú rodičov Krajčíkových, ale márne. Anička musí sa vydať za Janka. V deň jej sobášu sa sklamaná Mariša zbláznila, Janko robil krátky čas dobrotu, ale potom začal piť u žida Árona, ktorý mu dával stále na úver, až sa zmocnil všetkého jeho majetku. V chudobnej izbe u Árona žije Anička s dcéruškou, zatiaľ čo jej manžel sa o nich nestará a príduc v opilosti domov, bije ženu i svojho otca. Pološialená Mariša často navštívi Aničku a donesie jej i dieťaťu trochu jedla. Príde i Mišo, ktorý prosí Aničku, aby opustila muža a išla k nemu, lebo ju stále vrúcne miluje. Janko zastihne raz Miša v svojom dome, Anička sa zľakne a prchá, hoci vonku zúri prudká víchrica. Janko ide za ňou, ale skoro sa vracia — šialený. Hneď za ním príde Mariša a oznamuje, že Aničku našli ľudia na skalách v rokline, kam spadla, mŕtvu. Mariša obviňuje Janka, že zabil ju, že zabil i Aničku, chce ho uškrtiť, ale razom sa utíši, ide k Aničkinej Ruženke, chytí Miša za ruku a sľubuje mu, že bude v pokoji opatrovať Ruženku.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.