Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Oravcová M.: Synovia Svätoplukovi

Dramatický mýtus v 4 dejstvách. Strán 66, cena Ks 6.—.

Javisko: I. izba v kniežacom paláci; II. iná izba v paláci; III. ako I.; IV. priestor na nádvorí paláca.

Osoby: Mojmír II., Svätopluk, Rastislav, jeho bratia, Ilga, neter Arnulfa, Roswita, jej spoločnica, Oto, Ilgin bratanec, posol, Hrut, Česlav, Vojko, Slavoj, Budivoj, Myslav, Radomier, Ctibor, Ľudko, radcovia, Bivoj, hlásnik, Božič, Hodslav, členovia družiny, 3 ženy, 3 muži, starec, zbrojnoši, mužovia, ženy, uprchlíci, vojsko.

Rekvizity: trón, meče, štíty, luky, šípy, kopie, poľnica, kreslo, stolička, stôl, stolce, zbrane, koža, putá, zapálená pochodeň, svietnik, prsteň, listina, nôž, voda a smola v kotloch, kamene.

Kroje: historické z čias ríše Veľkomoravskej.

Dej: Dobrým panovníkom bol Mojmír II., ale veľkých nepriateľov mal v svojich dvoch bratoch Svätoplukovi a Rastislavovi, ktorí sa nijako nemôžu spriateliť s jeho vládou. Považujú ho za slabocha a zjavne vystúpia proti nemu, keď príde posol od kráľa Arnulfa, ktorý žiada prepustiť do ochrany Pannoniu, začo on dáva Mojmírovi za ženu svoju neter. Mojmírovi radcovia súhlasia s priateľstvom s Arnulfom. Ilga, Arnulfova neter, sa dostane teda do Mojmírovho paláca, ale nie je v ňom spokojná, Mojmíra nenávidí a stále spomína na milenca Otu, ktorého Arnulf vyhnal, lebo kul proti nemu spiknutie. I v pomeroch v Mojmírovej ríši má prsty Arnulf, ktorý podnieti obidvoch mladších bratov proti najstaršiemu a roznieti medzi nimi vojnu. Túto však vyhrá Mojmír a privedie svojich bratov ako väzňov. K tým sa dostane Oto, ktorý sa spojil aj s Mongolmi, len aby sa dostal k Ilge, a začína sa nová vojna, v ktorej ale zas Mojmír víťazí, hoci aj všetko — i vlastná žena — pracuje proti nemu. Len po dlhých bojoch si odpočinie, nepotrestá dokonale svojich neverných bratov a to ho zničí. Nielen jeho, ale aj bratov a celú ríšu. Obidvaja sa zamilujú do Ilgy a Rastislav otvorí brány paláca nepriateľom, len aby v šialenstve ukázal svoju odvahu. Pritom je napadnutý Svätoplukom, pod ktorého mečom hynie, zatiaľ čo zákerne vraždí Svätopluka. Mojmír a Ilga umierajú zasiahnutí otrávenými šípmi nepriateľa a padá v rumoch Mojmírovho Velehradu i Oto, ktorý prišiel za Ilgou s nepriateľom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.