Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Endreffy Ján st.: Manasses

Biblické dráma v 5 dejstvách. Preložil A. Janovíček. Strán 64, cena Ks 4.80.

Javisko: I. dejstvo: v dome veľkňaza Manassesa. II. dejstvo: pred chrámom. III. dejstvo: v dome kňaza Ezdráša. IV. dejstvo: na hore Olivetskej. V. dejstvo: na námestí pred chrámom.

Osoby: Manasses, veľkňaz. Abigail, manželka Manassesa. Samaritánka, dcéra Sanballata kniežaťa Samárie. Ezdráš, učiteľ zákona a kňaz. Nehemiáš, miestodržiteľ Judey. Jarib a Judit, Benaiáš a Ester, Simei a Salome, židovskí manželia s pohanskými manželkami. Micha, štvorročný syn Simeiho a Salome. Sanballat, samaritánské knieža Samárie. Židovský vojak. Traja ozbrojení vojaci. Sprievod Sanballatov. — Deje sa v r. 440 pred Kristom v Jeruzaleme.

Rekvizity: stôl, stoličky, písací stolík, barla, malá batožina, povraz.

Dej: Ezdráš, učiteľ zákona v Judey, vydal zákon, podľa ktorého všetci manželia mali do 12 dní prepustiť cudzie manželky. Kto neposlúchne, bude poslaný do vyhnanstva a pozbavený všetkého majetku. Dozor nad prevedením zákona mal miestodržiteľ Nehemiáš, jeho prevedením bol poverený veľkňaz Manasses, ktorého manželka Abigail bola dcérou kniežaťa Samárie, teda tiež cudzinkou. Manasses, ktorý vrúcne miluje svoju ženu, podrobuje sa, ale je pri spisovaní manželiek, odchádzajúcich od manželov, svedkom takých bolestných scén, že uzná ukrutnosť a neľudskosť zákona a rozhodne sa bojovať proti Ezdrášovi a Nehemiášovi. Ostrosťou zákona rozlúčení manželia sú vďační Manassesovi, prídu k Ezdrášovi a Nehemiášovi prosiť, aby zákon odvolali. S tou istou prosbou príde aj Sanballat, knieža Samárie, ale márne. Nastáva kruté prenasledovanie vzbúrencov, ktoré sa zostrí, keď ženy, poťažne Abigail, unesie Ezdrášovho syna, jedine preto, aby poznal, ako bolí násilné rozlúčenie v rodine. Manželia, ktorí neposlúchli, sú postavení pred súd. Ezdráš číta zákoník, Nehemiáš vynáša rozsudky, ktoré znejú všetky na trest smrti. Keď tento rozsudok oznamujú i Manassesovi, ozvú sa bubny a do Jeruzalema vtrhne knieža Sanballat a spolu s ním 20.000 samaritánskych vojakov. Všetci sú vyslobodení a radi prijímajú návrh kniežaťa, aby išli do Samárie, ktorá im bude novou, blaženou vlasťou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.