Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Bogner Adolf — Grenčík Ján: Od knihy k životu alebo Kvetina bez vône

Dramatická hra v 4 dejstvách. Strán 102, cena Ks 4.20.

Javisko: vkusne zariadená izba u pi. Svobodovej, salón u inž. Opavského.

Osoby: Pani Svobodová, súkromníčka, Vlasta, jej dcéra. Maria Svižná a Božena Králická, priateľkyne Vlasty. Anna, slúžka u pi. Svobodovej. Pán Opavský, inž. Vladimír Opavský, jeho syn. Hradil a Brodský, jeho priatelia. Budil, učiteľ hudby. Čížek, kaviarnik.

Rekvizity: stôl, pohovka, vysoké stoličky, na stenách a na stole ozdobné predmety, zábavná kniha, hrnčok s kávou, bonbony, dve kytice kvetov.

Dej: Súkromníčka pani Svobodová je vľúdna, dobrá žena, zdravých názorov, jej opakom však je jej dcéra Vlasta. Ľahostajná ku svojmu okoliu, chladná ku svojej matke i ku svojmu snúbencovi Vladimírovi, žije len v knihách a s ich romantickými osobami prežíva ich osudy a chce svoj život dľa nich riadiť. Jej vlastná matka nazýva ju kvetinou bez vône, ale snúbenec Vladimír ju teší, že v manželstve iste príde Vlasta k rozumu. Sklame sa však, lebo Vlasta ani ako žena sa nezmení a svojím chladom a odmietavým chovaním doháňa svojho manžela k tomu, že hľadá zabudnutie medzi kamarátmi v hostincoch. Tragické nešťastie na stavbe, kde bol ako inženier zamestnaný, urobí koniec jeho nešťastnému manželstvu. Ale ani jeho smrť nepolepší Vlastu, až teprve po 2 rokoch podarí sa otcovi zomrelého Vladimíra životnou múdrosťou a za pomoci šľachetného Budila prelomiť ľad, ktorý sviera srdce Vlasty. Tá poznáva svoje poblúdenie v romantizme, vidí, že tento jej nepriniesol túžobnú spokojnosť a radosť zo života, poznáva, že ako ateistka bola rozorvaná a teraz v návrate k Bohu nachádza mier, a v starostlivosti o prijatú sirotu a v nabídnutej ruke ušľachtilého Budila vidí ďalší svoj život znovuvzkriesený — k veľkej radosti svojej dobrej matky.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.