Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Vojnovič Ivo: Ekvinokcia

Dráma v 4 dejstvách. Strán 104, cena Ks 6.30.

Javisko: I. morský breh; II. jednoduchá izba; III. kuchyňa; IV. lesnatý, horský kraj s kostolom.

Osoby: Dražič, Niko Marinovič, Ivo Ledenič, Pavo, Vlaho, žobrák, Tóno, kňaz, hrobár, Anica, Jele, matka Ivova, Kata, Mária, Lucia, starý námorník.

Rekizity: domček a dielňa, nástroje staviteľa lodí, kamenná lavica, strom, novovystavená loď, stružliny, pilka, fajka, metla, list, červený slnečník, palica, gombíky, nite, motúzy, šnúrky, kufor, drobné peniaze, loďka, stôl, kožené stoličky, fotel, nádoby, kytice kvetov, skriňa, dva obrazy s loďami, fotografia, barometer, stolík, fľaša s olejom, veľká kniha, písacie potreby, dve šálky kávy, uzlík, listiny, revolver, vietor, ohnisko, trojnoha, kotlík, sekera, riad po stene, hrnčeky a šálky na polici, obrazy, socha Matky Božej, olejnica, stolná lampa, lampáš, ručná práca, ruženec, pohár s vínom, svieca, cintorín, lístky, streľba.

Kroje: dubrovnícke.

Dej: Do malého dubrovníckeho prístavu vrátil sa po rokoch z Ameriky Niko Marinovič, aby si tu najal lacných robotníkov do svojich baní, z ktorých zbohatol. Netušil, že sa tu stretne ešte s milenkou svojej búrlivej mladosti Jelou, ktorú sviedol a ktorá potom, keď ju opustil, dala život dieťaťu Ivovi, z ktorého sa tu stal šikovný a vyhľadávaný staviteľ lodí, ktorý poctivou svojou prácou pečuje o svoju staručkú matku. Ivo zamiloval sa do Anice, dcéry kapitána Frána, ktorý všemožným spôsobom bráni ich láske. Aby sa zbavil nepohodlného ctiteľa svojej dcéry, usiluje sa ho získať do pracovnej skupiny, ktorú tu prijíma a sostavuje pre Ameriku Niko. Zbohatlý Američan hľadá tu tiež mladú nevestu a našiel ju v Anici, kapitánovej dcére, ktorý tomuto sňatku nápadne praje, ačkoľvek sa mu Anica bráni. Keď Niko odmietne svoju niekdajšiu Jolu, prezradí táto synovi svoje životné tajomstvo a syn je rozhodnutý svojho otca-zradcu za prudkej búrky, ekvinokcii, pri záchrane jeho lodi zabiť sekerou. Jela však tomu zabráni. Ivo, aby unikol miestu svojho životného sklamania, rozhodne sa odísť za prácou do Ameriky; dá si vyplniť lodný lístok i pre svoju matku. Keď už bola loď pripravená a Ivo sa rozlúčil so svojou matkou, prišiel kapitán Fráno ku kostolu, aby tu vyhľadal Anicu, ktorá pred ním prchala z domu. Stretla sa na návrší s Ivovou matkou, ktorej vyžalovala všetok svoj bôľ, tá jej dala svoj lístok, aby mohla odpluť s Ivom za more. Niko opäť uráža tu city matky, ktorá mu prezradzuje, že na jeho lodi pluje jej šťastie, Ivo s Anicou a keď ten vyhráža, že za niekoľko dní dovedú Iva poviazaného nazpät, v prudkom rozrušení mysli ho zabíja na cintoríne motykou. Súd starcov, ktorý dubrovníckej zemi zostal ešte zo starých zákonov, oslobodí matku trpiteľku, tá však skoro klesá mŕtva so skaly, odkiaľ sa pozerala za loďou, ktorá odvážala „jej šťastie“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.