Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Sedláček V.: Ave Maria

Spevný dramatický proverb v 4 dejstvách. Strán 63, cena Ks 6.—.

Javisko: I. mesto, v pozadí domy; II. skvostná komnata u grófa; III. ako II.; IV. ako I.

Osoby: gróf Groy, Maria, Leditta, Peter, páter Dominik, Marcel, Leo, Martini, lekár, milosrdná sestra, Jean, Juletta, žobráci ľud.

Rekvizity: hlas zvona, spev, husle, stôl, stoličky, víno a poháre, zvonok, vrecko s peniazmi.

Kroje: francúzske z konca XVII. storočia.

Dej: Gróf Groy odvezie svoju chorú neter Mariu na liečenie do prímorskej dediny, kde ako mladý muž často trávil svoje prázdniny a má na toto miesto tie najkrajšie spomienky. Tam počuje Maria v kostole výborného huslistu Petra a jeho vznešenú a krásnu pieseň Ave Maria. Na jej prosbu začne ju Peter učiť hrať na husliach. Zaľúbia sa do seba a keď ich pyšný gróf najde v náručí, vyženie Petra zo svojho domu. Maria žiaľom umre, Peter v zúfalstve sa hodí do mora. Len tu sa dozvie gróf, že je to hriech jeho mladosti — jeho syn, a usiluje sa ho zachrániť. Ale chladné vlny mora na tom istom mieste, kde skončila takýmto spôsobom Petrova matka, pohltí aj telo grófa i syna, aby ich tak pomerila aspoň vo večnosti.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.