Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Jirásek Alojz: Vojnarka

Dráma v 4 dejstvách. Strán 80, cena Ks 6.—.

Javisko: I. sedliacka izba; II. dvor na Vojnarkinom grunte; III. šenkovňa; IV. ako II.

Osoby: Vojnarová, Janko, jej syn, Vojnar, Havol Anton, Havlová, Hruška, Betka, Martin, Drtina, Brožek, krčmárka, Marienka, ľud.

Rekvizity: muškát, morská cibuľa, hrable, dve palice na podpieranie sa, batoh, kladivo, bielizeň, hrnčok s vodou, lavička, božia muka s modlitbou na strome, výčap v krčme, poháre, karty na hranie, pištoľ, obušok, bič.

Kroje: sedliacke z českej dediny.

Dej: Mladá vdova Vojnarka hospodári na svojom majetku s veľkými starosťami. Vydať sa nechce, lebo jedináčkovi synovi nechce priviesť otčima. Hľadá radšej poriadneho sluhu, na ktorého by mohla preniesť časť starostí. Dohadzovač Hruška privádza jej Antona Havla, s ktorým sa mala pred rokmi rada, vracajúceho sa z vojny, kam odišiel, keď ona bola prinútená vziať si starého a nemocného sedliaka Vojnara. Vojnarka zdráha sa vziať si za sluhu svojho bývalého milenca; driemajúci cit sa v nej však prebudí chcejúc mať Antona stále na blízku. Materská láska je však Vojnarkina slabosť, po ktorej sa Anton chce dostať k bohatému statku. Vojnar, brat Vojnarkinho zomrelého muža, ochranca práv malého dediča, prvý poznal, že si Anton získal matku i syna. Sotva sa však stane skutočným ženíchom Vojnarkiným, ukáže sa v pravej podobe, akú mu vtisla vojna. Hýri a hraje karty, hospodári na svoj vrub a pre tieto veci vie opustiť i nemocné dieťa. Vojnarka teprv teraz ho pozná a ozve sa v nej opravdivá matka a nechce sa stať ženou Antona. Ten, podráždený úsmeškami kamarátov a podnapilý, márne ju núti, aby dodržala sľub. Keď nepovolí a odmieta, zastrelí sa na dvore jej statku pred očami svojej staručkej matky.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.