Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Šlechta J. E.: Na dušičky (Staň sa vôľa Tvoja)

Obraz zo života v 4 dejstvách. Strán 114, cena Ks 6.—.

Javisko: I. izba; II. záhrada; III. salón; IV. ako II.; premena I. kostol a pred ním cintorín; premena II. ako I.

Osoby: Vedral, bohatý gazda, Barbora, jeho žena, Karolína, ich dcéra, Rehorová, Svoboda, Alžbeta, farár, Karásek, hrobár, Marta, Dallberg, bankár, pán z Eichenwaldu, továrnik, Oskár, jeho syn, Veronka, Škorvan, Strapáč, sluha.

Rekvizity: kreslo, klobúk, potvrdenie, ručník, listiny, hodinky, lopata, ceruzka, papier, drobné peniaze, rakev, kvety, vence, revolver.

Kroje: meštianske a sedliacke z konca 19. storočia.

Dej: Schudobnelý gazda Karásek, aby zachránil svoju rodinu od hladu, predal polovicu svojho lósu gazdovi, Vedralovi, ktorý na los vyhrá milion. Týmto šťastím spyšnel a stane sa samozrejme vyhľadávaným. Jeho dcéra Karolína mala rada chudobného Paľka, ale otec tomu bránil. Až keď Pavel zdedil majetok a dostal pomerne dobré miesto, svolil k zasnúbeniu. Keď však vyhral milion, začal sa o jeho dcéru uchádzať na kraji bankrotu stojaci továrnikov syn Oskár, a jeho otec aj požiada Vedrala o ruku jeho dcéry pre svojho syna, zhýralca a svetáka. Karolína nechce zradiť Pavla, ktorý odišiel na svoj majetok, ale Vedral i proti vôli ženy presadil svoje a počas Pavlovej neprítomnosti ju vydal za Oskára. Zničil tak dva životy a sám je z toho nešťastný. Obidvaja — Oskár i jeho otec — hýria a páchajú podvody a skoro sa ocitnú na kraji priepasti, falšujúc zmenky. Cesta nazpät je zastavená, lebo veritelia vyhrážajú prezradením. Oskár skočí do studne a starý zmizne a potuľuje sa svetom. Vedral chce napraviť svoj hriech. Karolína však umiera a Pavel sa zastrelí nad jej otvoreným a čerstvým hrobom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.