Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Wyspiaňski — Orlov: Sudcovia

Tragédia v 1 dejstve. Strán 80, cena Ks 3.—.

Javisko: pošmúrna krčmárska izba s výčapom.

Osoby: Samuel, Joas, Natan, Jewdocha, žobrák, Urlapník, Jukli, 2 dievky, žandár, učiteľ, súdca, Feiga, apatekár, rychtár, kňaz, mládenec.

Rekvizity: lampáš, truhla na šaty, čierny dvojhlavý orol, stôl, stolice a lavice, písací stôl, pero, atrament, knihy, husle, účty, šábesový svietnik, zlatá reťaz, služobné knižky, vrece, cigarety, koš, revolvor, mešec s peniazmi, putá, zvonok.

Kroje: židovské a sedliacke.

Dej: Starý priekupník a krčmár Samuel si dobre rozumie so svojím synom Natanom. Kšeftujú so všetkým, čo sa dá a okradnú kde koho. Tak sa im podarilo priviesť o majetok aj Jewdochu, keď jej otca pre vraždu zavreli. Otec sa vracia ako žobrák, roznieti v dievčati nenávisť proti svojim otročiteľom, takže títo — a najmä Natan, ktorý ju zneužíval — vidia, že sa im stáva nebezpečnou. Usilujú sa ju odstrániť, lebo prehliada aj ich obchody s dievčatmi a urobia to akoby sa vec stala náhodou. Natan sa bije s Urlapníkom a revolver mu vystrelí a zasiahne Jewdochu, ktorá za ním stála. Je z toho hneď vyšetrovanie, sudcovia nedajú na seba čakať, ale obidvaja zapierajú. Len keď najmladší syn sa pod ťarchou otcových hriechov a nehoráznych cigánstiev zrúti mŕtvy na zem, vtedy sa starý Samuel priznáva a odchádza s žandárom do žalára.


Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam