Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Vícha F. Pohornádsky: Útek z noci najtemnejšej

Dráma v 3 dejstvách zo života východoslovenského ľudu. Strán 86, cena Ks 7.50.

Javisko: I. gazdovský dvor, uzavretý staviskami; II. sedliacka izba; III. pitvor.

Osoby: Rozmusová, mladá žena, Rozmus, jej muž, Andriš, ich syn, Cirbusová, Šimráková, Onda, jej syn, rychtár, Marča, slúžka, parobci, Cigáni, dievča, žandári, ženy, ľudia.

Rekvizity: cigánska hudba, posteľ, skriňa, pec, lavice, stôl, ľanové nite, imitácia snehu, koš s nákupom, hrnček s mliekom, stolná lampa, list, hrkot voza, detské hračky, oheň, hromničná svieca.

Kroje: sedliacke, meštianske a žandárske.

Dej: Onda Šimrák rád by za ženu Annu Rozmusovú, ktorá má muža v Amerike a má 7-ročného synka. Anna však o Ondovi nechce ani počuť. Onda je tvrdohlavý; zaumieni si, že ju musí dostať za každú cenu. Napomáha mu v tom jeho matka. Napíše spoločne s matkou Rozmusovi do Ameriky dopis, v ktorom Annu líčia v najkrikľavejších farbách; že drží s Ondom, že naňho, na Andreja, už dávno zabudla. To Andreja donúti, aby napísal rodine rázny dopis, v ktorom sa zrieka ženy. Anna sa dozvie od samého Ondu, že pôvodcom hriechu je on a pomstí sa: zapáli Šimrákovcom dom, pričom je smrteľne ranená do hlavy. Pred jej smrťou sa všetci pomeria. Práve prichádza Andrej, ako veľký pán v aute z Ameriky, keď nevinná Anna skonáva.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.