Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Stodola Ivan: Kráľ Svätopluk

Dráma v 3 dejstvách. Strán 72, cena Ks 6.—.

Javisko: I. priestranná izba na Nitrianskom hrade; II. čistina hustej hory; III. ložnica kráľa Svätopluka.

Osoby: Svätopluk, Mojmír, Svätopluk ml., Svätoboj, Svätoslava, Siegfrieda, Gertruda, Drahomír, Paučo, Mladotín, posol, štyria zbrojnoši.

Rekvizity: ťažký stôl, lavice, stoličky, krčahy, čiaše, kotúče pergamenov, palicovanie, šľahanie korbáča, písacie potreby, fľaška s liekom, cvengot reťazí, pohovka, luk, šípy, nôž, rachot bubnov a vresk trúb.

Kroje: historické z roku 894.

Dej: V prvom dejstve uvádza spisovateľ do pomerov, aké panovaly na Slovensku v ríši Svätoplukovej. Ríša je vyčerpaná neustálymi bojmi s nepriateľom a ani vnútorné pomery nie sú usporiadané. Svätopluk všetky sily a bohatstvo svojho mocnárstva využíva len na bojovné ciele, aby sa zabezpečil proti Nemcom — a nevidí dosť jasne, že pomery v jeho vlastnom štáte sú nezdravé a najmä že má mnoho nepriateľov v radoch svojich županov a kniežat. Bojuje práve víťazný boj proti Nemcom. Pred koncom boja, keď je víťazstvo nepochybné, opúšťa bojište a vracia sa na svoj hrad. Ale na hrade nenajde ľudí, ktorí by sa tešili jeho víťazstvu, ale zradných spojencov a hlavne spojenkyne nepriateľov. Nemecké kňažny v poslednej chvíli prekazia Svätoplukove zámery, ktoré bol dal svojim vojvodcom na bojišti a tým porážka Nemcov nie je úplná. Svätopluk tuší, že sa na bojišti niečo stalo, lebo mu poslovia neprichádzajú oznámiť víťazstvo, ako im bol kázal. Dáva osedlať kone a v noci sa preplaví do tábora cez Dunaj. Sprevádza ho Pančo, záhadná osoba na jeho dvore, ktorý si chcel lásku nemeckej kňažny Gertrudy získať tým, že jej prezrádzal vojenské plány Svätoplukových vojsk, ktoré ona odkazovala svojim krajanom. Svätopluk tajne príde do svojho tábora. Tu autor našiel vhodnú príležitosť hlbšie pozrieť do duše Svätoplukovej. V nestreženej chvíli jeho sprievodca Pančo sa preriekne pohanskou kliatbou a tým prezradí, že je vlastne pohanom. To ho sbližuje so Svätoplukom, ktorý na dne svojej duše je tiež pohanom a nemeckých kňazov protežoval len z mocenských dôvodov. Za ten čas v táboroch dozrievajú plány Svätoplukových odporcov. Nastroja dvoje spiklenia proti nemu. Jedno prívrženci slovanskej bohoslužby na čele s jedným synom Svätoplukovým a druhé stúpenci pohanstva pod vodcovstvom druhého kráľovho syna. Vďaka Pančovmu spojeniu s vojakmi, podarí sa Svätoplukovým vojakom spiklencov pochytať a ich vodcov predviesť pred Svätopluka. Láme sa otcovské srdce. Ťažký život a mnohé námahy vyčerpaly starého bohatiera. Chcel už sveriť vládu nad tým, čo stvoril, svojim synom, aby pokračovali v diele, ktoré on započal tak zdarne a aby ho upevnili — no tých teraz predvádzajú pred otca ako vrahov a spiklencov. I v tejto chvíli je Svätopluk hrozným, neúprosným vladárom a vlastných synov dáva zavreť do najťažšieho žalára.

Svätopluka čím ďalej, tým rýchlejšie opúšťajú sily. Morí ho staroba, nevďak synov, ťažké nepochopenie jeho diela a muky stupňuje i pocit hriechu, spáchaného na Rastislavovi. Dá sa však prehovoriť, aby synom odovzdal dedictvo. Synovia prichádzajú. V mocnom, ale odumierajúcom Svätoplukovi zapália sa posledné nádeje, že má dobrých synov a ríšu jeho neuvedú do záhuby. Synovia však otca neposlúchnu, jeden druhému závidia a neshodnú sa pred otcom, ten dokonáva najťažšou smrťou a synovia symbolicky odchádzajú každý svojou stranou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.