Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

V. H. V.: Záveje

Dráma v 3 dejstvách. Strán 50, cena Ks 4.50.

Javisko: I. sedliacka izba, zariadená s prepychom; II. a III. ako I.

Osoby: otec, Martin, Katuša, Janko, Mara, Ďuro.

Rekvizity: chlieb, sneh, obraz, fotografia manželov, fľaša s vínom a poháre, stolná lampa, stôl, postele, rozličné šatstvo, holiace potreby, britva bunda, rozličné spisy.

Kroje: sedliacke.

Dej: Je zima a záveje pokrývajú všetko. Bohatý sedliak (50-ročný), otec Martinov, vadí sa so ženou Katušou, lebo je veľmi nespokojný s tým, že Martin už nebude mať potomkov, keďže Katuši prvé dieťa zomrelo a ona sa stala neplodnou. Otec vidí zánik svojho rodu a chce rozlúčiť synovo manželstvo. Martin však veľmi miluje svoju ženu a nechce o tom ani počuť. Súseda Mara nahovorí starého, aby sa znova, oženil a hneď mu aj poradí vdovu Eržu. Starý sa rozhodne a ide Eržu pýtať. Kováč Janko chystá pre starého rychtárstvo a sluha Ďuro oznamuje, že všetci budú zaň. Vtom prichádza Mara pýtať sa, ako je to s Eržiným majetkom. Gazda sľubuje prepísať majetok na jej meno, keď Martina vydedí. Martin prehovára otca, Katuša zase Martina, aby prijal ponúkanú časť majetku, ale ani jeden nechce ustúpiť. Sluha oznamuje gazdine, že jej muž išiel do Balážov prehovárať peknú Marku, aby si vzala Ďura. Katka vycíti, že Martinova láska ochabuje. Zronenú ju najde Kováč Janko, ktorý jej vraví, že prišiel k nej, keď jej je zle. Jeho láska sa nezmenila a prehovára ju, aby išla k nemu. Jeho dom je pre ňu otvorený. Príde i starý sedliak, ktorý je zaviazaný Jankovi za článok v novinách a chce ho preto uctiť vínom. Zatiaľ však sa vráti Martin, ktorý zistiac, že Janko bol dlhší čas s Katušou, začne jej vytýkať, že je mu neverná a že sa zaňho vydala iba pre peniaze. A otcovi vraví, aby si nevzal Eržu, lebo on sa dá s Katkou rozviesť. Keď to Katka počuje, odíde od muža. Otec a syn ostali bez ženy. Vdova Erža starého odmietne a synova žena je u svojej matere. Martin si koná rozsobáš. Utrápená žena urobí posledný pokus a príde Martina presvedčiť, že ho stále miluje, ale ten nechce o nej ani počuť. Ba navrhne jej odmenu, ak nebude robiť prekážku rozsobášu. Chodí za Markou a ide sa chystať ženiť. Sluha Ďuro si zatiaľ Katke sťažuje, že mu Martin odvádza Marku. Vtom počuť veselý spev Martinov ktorý ide na vohľady. Nešťastná Katka, vidiac koniec svojej lásky, ide pod pitvor a prerežie si žily.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.