Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Shakespeare Wiliam: Macbeth

Tragédia v 5 dejstvách. Preložil Vladimír Roy. Strán 119, cena Ks 10.50.

Javisko: I. dejstvo: pustina; II.: dvor Macbethovho hradu; III.: dvorana v palote; IV.: jaskyňa; V.: predsieň v hrade.

Osoby: Duncan, kráľ škotský, Malcolm, Donalbain, jeho synovia, Macbeth, Banquo, kráľovskí vojvodcovia, Macduff, Lennox, Ross, Menteith, Angus, Caethness, škotskí šľachtici, Fleance, Banquov syn, Siward, Carl z Northumberlandu, vojvodca anglického vojska, Mladý Siward, jeho syn, Sayton, dôstojník z Macbethovej družiny, chlapec, syn Macduffov, anglický lekár, škotský lekár, stotník, vrátnik, starec, lady Macbethová, lady Macduffová, dvorná dáma lady Macbethovej, lordi, šľachtici, dôstojníci, vojaci, vrahovia, dvorani a poslovia, tri strigy, zjavenia.

Dejište: Škotsko, Anglicko.

Rekvizity: bubon, list, fakle, príbory s jedlami, zrkadlo, sviečka, bubny a zástavy, dva meče.

Dej: Kráľovskí vojvodcovia Macbeth a Banquo vracajú sa z boja a sú za svoje víťazstvá kráľovsky odmenení. Macbetha menuje kráľ šľachticom z Cawdoru a Banqua princom z Cummerlandu. Macbethovi prejavuje kráľ svoju priazeň ešte tým, že mu oznamuje, že sa zajtrajšieho dňa zastaví na jeho hrade a u neho prenocuje. Macbethovi lichotí táto pocta, ale neteší ho, že jednako ako on bol vyznamenaný i Banquo. Ešte viac ctibažná je Macbethova manželka, ktorá nahovorí manžela, aby zavraždil kráľa a stal sa jeho nástupcom. Lady Macbethová opije strážcov pred ložnicou kráľa a muž jej vraždí kráľa. Zakrvavený meč vloží do rúk spiacich strážcov. Skoro ráni prídu šľachtici, aby zobudili kráľa a odprevadili ho na ďalšej ceste. Prídu aj synovia kráľa. Všetci sú hrozne zronení a prekvapený je i Macbeth, ktorý ide a zavraždí oboch strážcov, lebo sú v podozrení z hrozného činu. Ináč ale smýšľa vojvodca Banquo a šľ. Macduff, ktorí tušia, že sa tu velezrady dopustil niekto z verných a sľubujú preskúmať krvavý ten čin. Preto tiež poradia synom kráľovým, aby sa nezúčastnili porady u Macbetha a aby odišli. Tento tajný útek kráľovičov prospeje Macbethovi. Obviní ich z otcovraždy a sám sa stane vladárom. Je však presvedčený, že v ceste, aby sa pri moci udržal, stoja mu šľ. Macduff a jeho druh, vojvodca Banquo. S Lady Macbethovou najmú vrahov, ktorí odstránia Banqua a chcú zavraždiť i Banquovho syna a šľ. Macduffa. Títo dvaja však zavčasu uprchnú za kráľovým synom Malcolmom a spoločne s ním a s vojskom tiahnu proti škotskému vladárovi Macbethovi. Ešte pred bojom zošiali Lady Macbethová a zomrie, zatiaľ co jej manžel pustí sa v zúfalý, ale hrdinský boj. Padne ešte mnoho verných z kráľovičovej družiny, ale nakoniec podľahne i tyran Macbeth, ktorého hlavu prináša šľ. Macduff a prehlási Malcolma kráľom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.