Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Drámy celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Simona Reseková, Daniel Winter, Mária Hulvejová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 59 čitateľov


 

Gontko Miloš: Hora volá

Dráma v 3 dejstvách. Strán 95, cena Ks 9.—.

Javisko: I. chudobná kuchyňa u Bučanov; II. a III. ako I.

Osoby: Bučan, Bučanová, Marka, ich dcéra, Pavel Horniak, Krivoš, Králiková, četnícky strážmajster, četník, Šabová, horár, horárka.

Rekvizity: ručná práca, fičanie vetra, blýskanie a hrmenie, sklenené perličky, pytliacka puška, krpce, halena, koš, kychynský riad, putá, iná puška, ručník, fľaša s pálenkou.

Kroje: sedliacke a četnícke.

Dej: Bučan sa hnevá na Paľa Horniaka, lebo v jednakej vášni tento mu odstrelil krásneho vidliaka, na ktorého striehli spolu ako pytliaci. Preto nerad ho vidí pri svojej dcére Marke, ktorú by dožičil radšie bohatému Krivošovi. Ale Paľo dúfa, že si Bučana udobrí tým, keď mu prezradí, že vie o šestorákovi. Bučan vystríha Paľa, aby na neho išiel, že patrí jemu a tak sa rozhnevajú ešte viac. Navečer, keď u Bučana je práve strážmajster, sú Bučan i Paľo na postriežke, ale tú im preruší horár, ktorého Bučan dvoma ranami odstrelí. Nevie o tom nikto, len polobláznivá Králiková, ktorá bola pri mrtvole a videla i Bučana. Paľo ho našiel už mŕtveho, ale Krivoš privedie četníkov na jeho stopu a tak ho zatknú. Králiková chce na Bučanovi vydierať a Krivoš ho navádza, aby ju odstránil. Keď Bučan nemá k tomu už dosť odvahy, urobí to v noci sám. Od tej doby sa ale v Bučanovom dome všetko zmenilo. Marka vypočula rozhovor Bučana s Krivošom, v ktorom sa Bučan k vražde priznal, chradne túžbou za Paľom, hoci sa Krivoš ešte dotieravejšie uchádza, odmieta ho. Bučana zas hryzie svedomie, trápi ho pohľad na Marku, ktorá sa mu vyhýba. Chvíľami je z toho už celý šialený a len Krivoš ho udržuje. Razom v ňom však všetko uzreje a priznáva sa nielen rodine, ale aj strážmajstrovi, ktorý zatýka nielen jeho, ale aj prítomného Krivoša. Volanie hory sa stalo osudným celej rodine, no predsa na troskách rodinnej spokojnosti vyrastá šťastie Markino, ktorej Paľo sa vracia z väzenia ako nevinný.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.