E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Báseň na deň 7. brezna v Jednote povedaná na pamiatku odchodu bratov z Bratislavy po páde Ústavu tamojšieho r. 1844

[32]

Cez veky už čierne oblaky si stáli nad Tatier večnými, slávnymi temami,[33] pod oblakmi cez doly divé vetry viali, viali a trhali rodu základami. Hrom za hromom lietal, za bleskom blesk findžal[34] rozrývajúc ňadrá syna najmladšieho, niekdy sa ten ozval, s bôľom k nebu kričal: „Vezmiže na milosť — dosť mňa trestaného!“ „Vezmiže na milosť“ — skaly ohlas dali, potom zas hroznejšie len ticho nastalo a v dierach, v priepastiach len vetry skučali, lež ver’ to skučanie pomoci nedalo. „Vezmiže na milosť“ — duchovia prosili: „Tebou, Bohom večným, národ vyvolený!“ „Človek sa má zaprieť“ — tak slová hlásili Boha večného — „by bol znovuzrodený!“ „Kto môj národ spasí, kôru nech roztrhne dlhého zakliatia — večného to spania, Nech sa besnému v odpor diablu vrhne, potom nech zaspieva pieseň zmŕtvychvstania. Čím je horšia zlota, bližšie tým spasenia! Čím hustší oblak v Tatry blesky posielal, tým bližší bol čas slávneho víťazenia, tým silnej’[35] sa mečom prorok opasúval. Rok nový nastal — príroda sa rozvíja, v plnom sa rozvití krásna ukázala, keď sa duch zdvihoval, keď sa hore pýta, keď sila a sila kôru rozpukala. Ešte sa hustšie mrak čierny sťahuje, ostatný raz silno tou zemou zatriasol, keď sa potom slnko na nebi zjavuje, prebudenie slávi tisíc slávskych hlasov! Prebudenie slávi tuhé vetrov vanie a zvestuje svetu slávne zmŕtvychvstanie! Prebudenie slávi — k boju sa hotuje, k boju sa hotuje, svety osvecuje. (r. 1846)[32] Básňe, s. 26 — 28. Báseň uverejnil Pavol Vongrej v knihe Keby si počul všetky tie víchrice, Bratislava: Tatran 1966, s. 177 — 178.

V rukopise nesprávne uvedený rok 1843 opravujeme na 1844.

[33] temami — temenami

[34] findžal — tu lietal, udieral

[35] silnej’ — silnejšie
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.