E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Čo duch bez tela

[129]

Čo duch bez tela, či sa hýbe, či žije, či z neho vystúpiac v tmách sa tratieva? Či vekov dávnych hlas mu zaznieva, či budúcnosť sa jemu odkryje. Veď on vraj blúdi, zdvihuje ľudí, ničí zemskosti, vedie ku cnosti, zlostníkov trasie, vedie ku kráse. Čože je krása? Čo môže mŕtvemu? Veď ona padne, mizne, zhasína, ona bez života — nemá syna — bez účinku je životu mladému. Veď ona zvädne, v živote padne, telo zomiera, preč je v ňu viera, pravda panuje, tá vyviňuje. A k pravde sa túli duch bez kostí, tela, pravdu v živote bez ustania hľadá, lež keď ju nájde a k nohám jej padá — hodina udrela, pravda odletela. Lásku hľadali, lásku spievali a v okamžení sú znivočení — je v láske sila, lež im nemilá! Zapadol mesiačik, zapadli hviezdičky a čo aj na oblohe si zasvietia, k básnikom mladým ľahko nezaletia, roztratili sa nám tie Božie ovčičky. Bujarí, mladí hriechy vyhladí, lásku objaví, čistú vystaví, lásku každého, Syna Božieho. Láska, cit božský, z neba poslaný, nad svetom zadumená sedávalas’, nad zneuctením svojím plakávalas’. Cit vznešený, buďže nám vítaný. Hodina odbila, sveta nezažila, lásky neznala, tá ju trestala. Cit bez rozdielu veď ma ku cieľu. Všetko má cieľ — keď časy zmizali, telo aj ľudské ťahá sa k umretiu, nechce byť ťarchou nevďačnému svetu — a moje časy tiež vypršali. Mladý som býval, o láske sníval, láska sklamala, mňa neuznala a v okamžení som znivočený! Boží čas vyprší, klasy opadajú — zapadla krása, pravda sa stracuje, len tu i tu dobrota panuje — a mne a mojim zvony zozváňajú. Božie semeno, ľudské plemeno, Boh sa už blíži, čas ti ublíži — on ťa zahodí, keď ti vychodí.[129] Básňe, s. 112 — 117. Názov podľa incipitu. Text je uvedený nečitateľným mottom z Klopstocka, preto ho neuvádzame. Za textom je poznámka: „Ostatná to báseň, ktorú som v Uhrovci robiu —“. Ďalšia časť poznámky je nečitateľne začmáraná, potom znova nasleduje nečitateľný text motta z Klopstocka v rozšírenej podobe.
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.